УХИЛЕННЯ ВІД ПРИЗОВУ ЗА МОБІЛІЗАЦІЄЮ КАРАЄТЬСЯ ЗАКОНОМ

Відповідно до статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» одним із обов'язків громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації є обов’язок з'являтися за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час.

Під час мобілізації та переведення Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на штати воєнного часу громадяни (крім тих, які проходять службу у військовому резерві) зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів (військовозобов'язані Служби безпеки України - керівників органів, де вони перебувають на військовому обліку, військовозобов’язані Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Резервісти зобов'язані з'явитися до військових частин у строки, визначені командирами військових частин, в яких вони проходять службу у військовому резерві.

Громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи.

Однак, не зважаючи на вищевказане, органами прокуратури у вересні  2014 року встановлено факт ухилення від призову за мобілізацією. Так, у зв’язку з проведенням часткової мобілізації, військовослужбовець, отримавши під розписку повістку про необхідність прибуття до Шполянського РВК Черкаської області для призову і відправки у складі сформованої команди для проходження військової служби, в лавах збройних сил України, до військової частини, достовірно знаючи, що він підлягає призову за мобілізацією, всупереч Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» до Шполянського РВК не прибув, причини неприбуття не повідомив та перетнув державний кордон, у зв’язку з чим прокуратурою відкрито кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого статтею 336 КК України, а саме ухилення від призову за мобілізацією.

Зазначене провадження прокуратурою району, після проведення усіх необхідних слідчих дій, 28.04.2015 направлено з обвинувальним актом до Шполянського районного суду Черкаської області для розгляду по суті.

Вироком Шполянського райсуду особу, яка вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтею 336 КК України засуджено та призначено покарання у вигляді 3 років позбавлення волі з іспитовим строком 1 рік.

Разом з тим, необхідно зазначити, що санкція статті 336 КК України передбачає покарання у вигляді позбавленням волі до п'яти років.

У зв’язку з вищевказаним, прокуратура району наголошує про необхідність неухильного додержання вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Указу Президента України № 15/2015 «Про часткову мобілізацію», а також попереджає про відповідальність згідно з чинним законодавством у разі його невиконання.

Прокуратура Шполянського району