Україна має сплатити понад 122 тис. євро музею Алларда Пірсона за зберігання колекції «скіфського золота». Про це УНН повідомила пресслужба Міністерства юстиції України.
Зазначається, що загалом Україна винна музею 122 140, 95 євро. З них 111 689, 08 євро – встановлені судом компенсації витрат за зберігання експонатів.
«Розмір компенсації музею Алларда Пірсона, пов'язаних із зберіганням експонатів, становить 111 689,08 євро фіксованої суми, встановленої рішенням суду першої інстанції, та додатково 2% річних за зберігання, що станом на 12.11.2021 становить 10 451,87 євро.У зв'язку з оскарженням зазначеного рішення оплата ще не здійснювалася», — йдеться у повідомленні.
Зазначається, що 26.10.2021 року Апеляційний суд міста Амстердам ухвалив рішення на користь України. Рішення суду набуде чинності після закінчення строку подання касаційної скарги всіма учасниками справи, якщо касаційна скарга не буде подана. Відомо, що представники кримських музеїв вже висловили намір ініціювати касаційний перегляд згаданого вище рішення суду.
Після повернення в Україну «скіфське золото», яке сьогодні знаходиться у Нідерландах, перебуватиме на зберіганні у Національному історичному музеї України.
«Предмети музейної колекції, які експонувалися на виставці «Крим. Золотий острів у Чорному морі», є державною власністю України, відтак підлягають негайному поверненню на її територію. У разі ухвалення рішення Верховним судом Королівства Нідерланди на користь України експонати в найкоротші терміни будуть повернуті на територію України з подальшою їх передачею на постійне зберігання історії України згідно з наказом Міністерства культури України від 13.05.2014 № 292», – йдеться у повідомленні.
Нагадуємо, що виставку «Крим. Золотий острів у Чорному морі», в якій було понад 500 експонатів з різних музеїв Криму, показували в археологічному музеї Алларда Пірсона в Амстердамі влітку 2014 року. Але через окупацію Криму Росією експозицію не повернули на острів.
З 2015 року Міністерство юстиції України здійснює представництво інтересів держави Україна у справі повернення цієї музейної колекції на територію України.
14 грудня 2016 року Окружний суд Амстердама ухвалив повернути Україні всі експонати кримських музеїв, які були представлені в Нідерландах у рамках виставки «скіфського золота». Але у серпні 2017 року музеї окупованого Росією Криму подали апеляційну скаргу. 11 березня 2020 року Апеляційний суд Амстердама почав розглядати подану апеляцію музеїв окупованого Росією Криму.