Умови та ризики іпотеки під 7%: що потрібно знати

Від 1 березня стартувала програма видачі доступної іпотеки під 7%. Щоб отримати квартиру, потрібно виконати низку умов і сплатити мінімальний внесок. До кінця року планують видати до 5 тис. кредитів. Відсотки частково сплачуватиме позичальник, частково – держава. Залежно від банку це може бути 14-16%. Утім, особа сплачуватиме лише 7%. Що треба знати для оформлення іпотеки?

На доступні кредити можуть претендувати всі українці. Однак, розмір житла не має перевищувати 50 кв. м на сім'ю з 2 осіб. На кожного додаткового члена родини можна додати 20 кв.м.

Є обмеження і щодо доходів родини. Якщо сім'я отримує понад 10 середньомісячних заробітних плат по регіону, то в кредитуванні буде відмовлено. Також потрібно довести свою платоспроможність.

Інші умови надання кредиту:

– платник не старше від 70 років на момент погашення заборгованості;

– мінімальний внесок - від 15%;

– сума іпотеки не має перевищувати 2 млн грн;

– кредит надається терміном до 20 років;

– житло не має бути старше 3 років.

Водночас, якщо людина не вчасно платитиме за іпотекою, то втратить вигідні умови. Фонд розвитку підприємництва припинить платити різницю у відсотках, і людина платитиме стандартну ставку. Це трохи більше ніж 12% для вторинного житла, і понад 15% – для первинного.

Які ризики слід врахувати

Перед оформленням іпотеки українцям радять усвідомити всі ризики та спрогнозувати свої доходи упродовж усього терміну кредиту, пояснюють у Координаційному центрі з надання правової допомоги.

Перед оформленням іпотеки українцям радять:

– вивчити пропозиції банків. Вони повинні публікувати паспорт кредиту на житло та основні умови в єдиному вигляді з однаковою структурою;

– перевірити розмір 1-го внеску. Зазвичай умовою іпотечних договорів є 1-й внесок, який позичальник сплачує самостійно. Наприклад, 40% від вартості квартири людина сплачує з власних коштів, а 60% – банк надає у кредит;

– розрахувати свої фінансові можливості. Від розміру авансу залежатиме строк повернення кредиту;

– з'ясувати тип відсоткової ставки – змінювана або фіксована;

Якщо ставка змінювана, то в паспорті кредиту має бути описаний порядок зміни та вказаний індекс, який застосовується для розрахунку. Як правило, для визначення ставки за кредитом банки використовують Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб – UIRD. Значення індексу щоденно оновлюється та оприлюднюється на сайті НБУ.

– дізнатися повну річну ставку з усіма комісіями;

Під час визначення вартості кредиту враховуйте не лише відсоткову ставку, а й інші можливі витрати. Зважайте на плату за страхування майна, послуги нотаріуса та в деяких випадках – оцінку нерухомості.

– з'ясувати графік сплати відсотків та умови повернення кредиту.

Фахівці радять уважно прочитати договір та ознайомитись із можливими наслідками несвоєчасної сплати кредиту. Банк має зазначати розмір неустойки та порядку її сплати, повідомляти про інші можливі заходи, якщо позичальник припинить виконувати кредитний договір.