Із першого вересня українських пенсіонерів очікує нововведення. Відповідно до постанови Кабміну, змінюються правила виплати пенсій та державної допомоги. Згідно з ними, отримувачі соціальних виплат мають перейти на банківські картки. Залишиться лише окрема категорія людей, які отримуватимуть гроші адресно, за попереднім замовленням або в «Укрпошті», або в банку. Що це означає для пенсіонерів та що робити тим, хто «не дружить» з банкоматами або просто не може до них дістатися, дізнавалася «Шполяночка+».
Уже зараз спостерігається нарощування хвилі невдоволення серед українців. Адже нині, за оцінками фахівців, лише незначний відсоток пенсіонерів мають банківські картки, всі інші отримують гроші через «Укрпошту». Не врахували реформатори і те, що необхідної кількості банкоматів у країні просто немає. Є такі села, в яких їх немає взагалі, та й освоїти банківські інтернет-додатки під силу не кожному: у когось вік уже не той, когось здоров'я підводить. Що вже казати про те, що далеко не всюди інтернет є взагалі.
Нині в Україні близько 3,5 млн пенсіонерів отримують виплати через «Укрпошту». Їм їх приносять додому листоноші. Багато з них живе в селах, селищах чи містечках, де немає жодного відділення банку чи навіть банкомату.
Однак Міністерство соціальної політики та Пенсійний фонд України все ж хочуть перевести максимальну кількість пенсіонерів на обслуговування до банків. У Кабміні вирішили, що залишаться лише окремі категорії: люди з інвалідністю І групи, особи, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування та потребують постійного стороннього догляду, особи, які досягли 80-річного віку та одержувачі державної соціальної допомоги, особи, які не мають права на пенсію та допомоги на догляд. Ці люди отримуватимуть пенсії чи грошову допомогу за власним вибором: або через установу, яку визначать на конкурсі, або через банк з числа уповноважених, який вони самі оберуть. Обрати такий банк можна до 1 вересня 2021 року. Згідно з пропонованою урядом процедурою, щоб перевести отримання пенсійних виплат на банківську картку, пенсіонер або одержувач соціальної допомоги обирає банківську установу, звертається туди і оформляє рахунок. Далі інформація про цей рахунок надходить з банку в орган, що забезпечує виплату.
У разі, якщо до цієї дати отримувач виплат не матиме рахунку, його відкриють за зверненням органів Пенсійного фонду України або органів соціального захисту, додали у Міністерстві соцполітики. Змінити банк можна буде в будь-який момент. Крім того, за бажанням отримувача, банки зможуть доставляти гроші додому. Вони це організовуватимуть самостійно або залучатимуть для цього операторів поштового зв’язку на договірних засадах. Оплата послуг з доставки пенсій та грошової допомоги для згаданих вище категорій населення здійснюватиметься за рахунок коштів Пенсійного фонду України або коштів державного бюджету.
В Уряді стверджують, що це має полегшити життя пенсіонерам: вони в будь-який час матимуть інформацію про те, скільки їм нарахували, зможуть перевірити рахунок, а коли потрібно – отримати документальне підтвердження про перераховані суми за будь-який період. Мовляв, це сприятиме прозорості виплат.
Самі ж пенсіонери бідкаються: як отримувати гроші на картку або нею розраховуватись, якщо в селах немає ні банкоматів, ні терміналів, а магазини подекуди навіть і не мають такого обладнання і беруть лише купюри? Та не тільки у цьому проблема. У багатьох селах банкоматів просто немає, а щоб дістатися до найближчого населеного пункту, де він є, пенсіонерам треба буде їхати автобусом. Враховуючи темпи поширення коронавірусу і те, що люди похилого віку в групі ризику, ідея це не найкраща.
Раз на місяць людині треба буде їхати до найближчого банкомату (добре, якщо в межах одного населеного пункту, часто – в інший), додатково витратити гроші на проїзд або просити зняти кошти родичів чи знайомих. І добре, якщо в тому банкоматі ще будуть кошти. А може доведеться приїхати ще раз. Нині, за статистикою, зі ста міст, сіл та селищ банківські відділення та банкомати є лише в 4. Але і ця статистика погіршується. Тільки за останні 5 років банківська мережа зменшилася на 40%.
Із критикою такого нововведення виступив міністр інфраструктури Владислав Криклій в ефірі 24 каналу.
– Банкомати — витратна історія. Банку невигідно утримувати банкомат в населеному пункті, де 100 людей. Що робити пенсіонерам, які мешкають в такому населеному пункті, — їхати до найближчого районного центру? Ми не можемо допустити таких незручностей. Це точно не назустріч нашим громадянам, а навпаки, — зазначив міністр.
Та при цьому пенсіонери дійсно дуже приємний клієнт для банків. Як правило, це люди старого гарту і виховання, а значить дуже відповідальні і лояльні клієнти. Їхні грошові кошти це додатковий ресурс для банку. Адже гроші на пенсійні рахунки надходять регулярно, знімають користувачі їх згодом, та і витрачати їх пенсіонери не поспішають або, як мінімум, витрачають не всі відразу.
Як визначено у нормативно-правових актах, що регулюють виплату та доставку пенсій, наразі виплата пенсії може проводитись підприємствами поштового зв’язку або банківськими установами. По суті зараз лишається можливість пенсіонеру визначати, де і як буде отримувати належну йому пенсію.
Якщо, звісно, згодом не буде внесено відповідні законодавчі зміни. І чи не зобов’яжуть українців таки перейти на повністю банківську систему обслуговування…
Підготував Сергій Зубатов