Усі дороги ведуть до Соболівки!

ДЕНЬ СЕЛА

Щороку початок жовтня дарує соболівчанам тепло — сонячний день, який традиційно знаменує день народження їх рідного села. Тож і цьогоріч холодна погода мусила відступити, аби дозволити знову залунати українському співу на святково-вбраному соболівському пагорбі. Звідусіль сюди поспішали жителі села і гості, які захоплено розглядали виставку виробів місцевих майстрів-односельців: Оксани Кривунець, Марини та Любові Буренко, Марії Кулішенко, дружини учасника передової АТО Світлани Пасічник, директора закладу культури Олени Коваленко.

Урочистості розпочалися зранку біля сільського будинку культури. Їх відкрила сільський голова Валентина Яцентюк, яка подякувала всім спонсорам свята: СТОВ «Агроспілка», СПОП «Відродження», Шполянський хлібозавод. Відразу слово для привітання було надано депутату районної ради, настоятелю храму Святого апостола Іоана Богослова отцю Ігорю Лозіцькому, який провів молебень за здоров’я земляків і за Україну, побажав кожному всіх духовних і життєвих благ, благословив на добрі справи.

До учасників свята звернувся Анатолій Пасічник — боєць українських Збройних сил, який нині несе службу на передовій фронту і перебував на цей час удома у відпустці. Він зауважив, що раніше не був прихильником святкових зібрань у селі, але війна змінила світогляд. Там, у зруйнованих населених пунктах Донбасу, під звуки стрілянини, йому з бойовими товаришами не раз доводилося збирати місцеве населення, щоб доносити правду про українські реалії, розвіяти ті насаджені російською пропагандою міфи, щоб зустріти українських аматорів художньої самодіяльності, які дарували їм справжнє національне мистецтво.

— Я не хочу, щоб таке лихо, яке я бачу нині на Донбасі, прийшло у наше село. Тут панує мир, тиша, радує красою природа і немає війни. Це потрібно цінувати, берегти, припинити сварки. І це можливо лише ціною єдності, терпимості одне до одного, завдяки дружньому згуртуванню, — сказав пан Анатолій. Подякував також всім односельчанам зате, що зібрали кошти і придбали взимку таку потрібну бійцям бензопилу, яка допомогла заготовити дрова і не загинути від морозів на фронті. Список людей, які внесли кошти на цю покупку, Анатолій носив у бронежилеті біля серця. Подякував за кожен телефонний дзвінок із запитанням: «Як у тебе справи?», який на 100% піднімав дух.

Привітали всіх зі святом і представник орендаря соболівських земель СПОП «Відродження» Валентин Лук’яненко та директор Соболівського НВК Галина Карпенко. Отримали подарунки найстарші жителі села — подружжя Капелюшних, мати-героїня Любов Наконечна, висловили подяку всім учасника АТО села за мужність у боях і вірність народу України.

Та найбільшим подарунком і справжнім генератором гарного й радісного настрою став приїзд вокально-інструментального гурту «Шанс» Шполянського міського будинку культури. Репертуар суто з українських пісень талановитих артистів створив справжнє емоційне піднесення на святі, захоплення неповторною творчістю. Керівник колективу Юрій Присяжний наприкінці подарував глядачам декілька пісень, при цьому розповівши, що колись також працював недовгий час у Соболівському будинку культури.

— Усі дороги ведуть до Соболівки! — сказав Юрій Володимирович ніби й жартома, але підтвердив цей факт тим, що останні місяці гурт «Шанс» активно подорожував із благодійними концертами, кошти з яких спрямовувалися на потреби бійців АТО. Побували артисти і на самій передовій фронту, де теж порадували своїми виступами захисників України та місцеве населення. І ось ці подорожі завершилися приїздом у Соболівку!

До речі, про дороги
При під’їзді до села, помітними стали результати розпочатої роботи з ремонту дороги. Вже багато років вона потребує капітального ремонту. З цього приводу поспілкувалася з сільським головою Валентиною Яцентюк. Вона розповіла, що організаційна робота розпочалася ще ранньої весни, а до виконання робіт працівники Шполянського райавтодору приступили на початку вересня.

Дорога, яка починається з повороту на село і закінчується в центрі Соболівки, має протяжність 5 км і вважається дорогою загального користування. Раніше, в попередні роки, такі категорії доріг фінансувалися з державного бюджету, кошти з якого на соболівську проблему, звісно, не виділялися. Нещодавно механізм фінансування на рівні законодавства змінили і тепер є можливість делегувати кошти з місцевих бюджетів службі автомобільних доріг, виконавцем робіт є райавтодор. Із районного бюджету на соболівську дорогу в нинішньому році виділено 500 тис. грн., а з сільського — 235 тис. грн. Нині ці кошти освоюються. Як повідомив присутній на святі представник СПОП «Відродження» Валентин Лук’яненко, існують домовленості із керівництвом СТОВ «Агроспілка» про дольову участь у фінансуванні ремонту дороги в рамках соціального партнерства з розрахунку від кількості орендованих гектарів. Так, СТОВ «Агроспілка» має надати 300 тис. грн., СПОП «Відродження» — 150 тис. грн. Пан Лук’яненко висловив думку про те, що користуються дорогою всі, тож варто й одноосібникам, фермерам також за цією формулою долучитися до важливої справи.

Про школу
Так, прикрим фактом для місцевих жителів є цьогорічна реорганізація школи. Відтепер у ній навчаються діти 1—4-х класів у кількості 11 осіб, старші ж їздять до Товмача або Скотаревого.

Дошкільнят нараховується 14. На жаль, у поточному році в селі не народилося жодної дитини, тож у соболівців не вистачило аргументів, щоб залишити старшу школу і уникнути реорганізації.

Втім, подвір’я сільського будинку культури у День села було наповнене дитячим радісним гамором. Для дітлашні організатори свята влаштували цікаві атракціони і розваги, солодкі призи і катання на квадроциклах. Тож хоч і невеличкий цей дитячий вулик, але теж заслуговує на щасливе дитинство. А заради цього продовжують трудитися вчителі на чолі з директором Соболівського НВК Галиною Карпенко, яка віддає часточку себе своїм вихованцям і щиро за них уболіває.

Директор Соболівського НВК Галина КАРПЕНКО зі своїми вихованцями.

Кулінарні традиції
бережуть здоров’я
Не обійшлося гуляння і без польової каші, вареників і пригощання різними стравами за місцевими рецептами, які приготували заповзяті господині — директор будинку культури Олена Коваленко, працівниці сільської ради Олена Демиденко та Леся Пилипенко. Одним із них соболівчанка Валентина Пересунько, яка багато років очолювала сільську раду, радо поділилася з читачами «Шполяночки+».

Салат по-соболівськи
«Вітамінна осінь»
Інгредієнти: капуста білокачанна — 5 кг; морква — 1 кг; болгарський перець — 1 кг; цибуля — 1 кг; сіль — 3 ст. ложки; цукор — 8 ст. ложок; оцет 9-відсотковий — 200—300 г (на смак); соняшникова олія — 0,5 л.

Приготування. Спочатку необхідно підготувати окремо кожен з овочів. Капусту очистити, прибрати качан, помити і нашаткувати. Стиглий солодкий перець (червоного, жовтого, зеленого кольору) промити, очистити вміст, сполоснути під струменем води, змиваючи насіння, і нарізати соломкою. Цибулю порізати як на салат. Моркву натерти на крупній тертці. Всі отримані компоненти перекласти в один посуд і ретельно перемішати. Потім готовий салат розкласти по банках і поставити в холодне місце. Осінній салат зберігається довго, його можна споживати цілу зиму. Він може стати самостійною їжею, використовуватися як гарнір до м’ясних або рибних страв. Смачного!

Наталія ДАВИДЕНКО.