В кожній роботі — і душа, і любов, і доля…

Кілька років тому на одній із виставок декоративно-ужит­кового мистецтва, організованій в районній бібліотеці за участю аматорів цього виду творчості, мені довело­ся познайомитись з цікавими, оригінальними роботами подружжя Галини Павлівни та Петра Миколайовича Мішенків з села Матусів. На цій виставці Петро Миколайович представляв свої картини, а Галина Павлівна - рушни­ки, костюми та портрети, вишиті в килимовій техніці протягання ниток (її ще нази­вають вибиванням, вишивкою петлею, нетканим гобеленом, об’ємною вишивкою, голко­пробивною).

Тоді захотілось ближче по­знайомитися з цими людьми.

Галина Павлівна та Петро Ми­колайович поважного віку, мешка­ють удвох у власному будинку в селі Матусів, яке споконвіків сла­вилось талановитими людьми. Все життя обоє пропрацювали на цукровому заводі: Петро Мико­лайович - художником-оформ­лювачем, а Галина Павлівна - робітницею на центрифугах. Хоча й працювали позмінно, і вдома завжди було вдосталь роботи, та все ж знаходили час, аби присвя­тити його своїм захопленням.

Будинок Мішенків схожий на музей: стіни кімнат прикрашають великі панно з пейзажами - ро­ботами Петра Миколайовича, вибиті килими, рушники, скатерки та серветки, які до сьогодні тво­рять золоті руки Галини Павлівни.

На своїх картинах Петро Миколайович любить відтворювати красу природи. Вишиті вироби Га­лини Павлівни майорять квітами, переважно трояндами, ромашками та маками, які майстриня найбільше любить. Саме така природа, а ще - гарна українська пісня, з якою Мішенки нерозлучні все життя, є стимулами для їхніх захоплень. А в кожній роботі - і світла душа, і любов, і їхня доля…

Переглядаю вироби Галини Павлівни і захоплююсь кожним із них. Вишиті в килимовій техніці квіти, орнаменти костюмів, рушників - об’ємні, ніби махрові.

― В моїй сім’ї зростало п’ятеро дітей, з них двоє дівчат - ми з се­строю. Наша мама вміла вишива­ти і вчила нас, - розповідає май­стриня. ― А вибивати такі узори я навчилась сама. Один раз поба­чила, спробувала і вийшло. Й досі пам’ятаю перший свій виріб - це був вишитий голуб. З кожним роком я вдосконалювала своє вміння. От відтоді й вишиваю все, що душа забажає. Є багато видів вишивки, але цей мені найбільш до душі, дійсно, оригінальний, неповторний.

Коли така краса твориться власними руками, а сам процес її ство­рення приносить чудові хвилини задоволення від творчої роботи, приємно удвічі. Вишивання, дійсно, можна назвати мистецтвом радості, бо у кожній створеній картині, у самій праці майстрині криються її індивідуальні таємниці, лише їй притаманні секрети. Тож кожна ро­бота - абсолютно індивідуальний, ексклюзивний витвір, аналогів яко­му не знайти.

Лариса БАЧИНСЬКА (фото автора).