В Україні археологи розкопали свій “Стоунхендж”

У селі Новоолександрівка Дніпропетровської області ведуться розкопки кургану, вік якого оцінюється в 4500-5000 років. У центрі кургану археологи виявили гігантський кромлех - кам'яні брили, виставлені по колу. Подібний кромлех розташований в Англії, і в усьому світі його знають як Стоунхендж. Кожна з плит важить близько тонни. Їх вирізали вручну і щільно встановлювали одна до одної. Археологи кажуть, що знайдені кам'яні блоки на 500 років старші за єгипетські піраміди. Це поховання вони відносять до Ямної культурі, носіями якої були індоарійські племена - предки нинішніх європейців.

«Розмір кургану - вражає. Дуже великий обсяг землі та праці витрачено на його будівництво. Мабуть, той, кого поховали і огородили кромлехом, був дуже шанованою людиною в суспільстві. Тільки так можна пояснити монументальність такої величної споруди», - кажуть археологи.

Розкопки кургану в Новоолександрівці тривають вже більше місяця. За цей час археологи дослідили більшу частину поховань і виявили багато знахідок, цікавих не тільки для фахівців. Курган з'явився в епоху енеоліту – міднокам’яне століття, коли люди тільки-тільки навчилися обробляти метал. Доказом служать знайдені в кургані уламки кераміки, властивої лише цьому періоду. За словами начальника Дніпровської археологічної експедиції «Охоронної археологічної служби України» Дмитра Тесленка, характерною й унікальною особливістю цієї кераміки є високий вміст перемелених річкових мушель. Цікавим є той факт, що абсолютно така ж кераміка зустрічається серед знахідок Трипільської культури. Це означає, що народи не просто співіснували в один часовий період, а й контактували один з одним. При цьому вони вели абсолютно різний спосіб життя. Якщо трипільці вели осіле життя, займаючись землеробством у лісостеповій зоні, то в розкопаному кургані - поховання степових кочових скотарів. Приблизно в цей же час звели і кромлех.

Однак поки археологи не можуть точно сказати, поставили його з моменту першого поховання чи пізніше. Адже з технічної точки зору створити таку кам'яну споруду зовсім не просто. Ця конструкція складалася з блоків, встановлених вертикально у вигляді кільця, а нагорі кола був усічений кам'яний конус.

Найдавніші поховання на Новоолександрівському кургані вказують на те, що кромлех біля Дніпра може бути старше, ніж Стоунхендж. Що цілком логічно, адже індоарійські племена, які приручили коня і винайшли колесо, вторглися в Європу зі сходу. Масивні камені для знайденого кромлеха, швидше за все, були доставлені з берега Дніпра, з району порогів. Добували їх за допомогою дерев'яних клинів, які вбивали в ущелини. Частину кромлеха було зруйновано ще за часів ранньої бронзи - один з каменів зрушили, коли робили чергове поховання.

Найближчим часом археологи розраховують дістатися до найстародавнішого поховання, яке міститься всередині кам'яного кільця. Поки вони дослідили в кургані близько двох десятків впускних поховань різних епох. Археологи нарахували одинадцять насипних шарів - курган у давнину неодноразово досипали. Унікальних знахідок не було з огляду на те, що в кочівників, які проживали в цій зоні, було мало предметів побуту. Глиняні горщики, намиста з іклів вовка або собаки. Є й сімейні поховання - в одній із могил лежав скелет чоловіка, а з боків притиснуті до нього скелети жінки і дитини. Знайдені артефакти відправлять на експертизу до Києва й у Німеччину. Дослідження антропологів, генетиків та інших фахівців повинні дати багато цікавої інформації.

Найважливіше питання - що буде далі з курганом і самим кромлехом. Річ у тім, що розкопки проводять через будівництво дороги Н-31 за програмою «Велике будівництво». За попередньою інформацією, мегалітичну конструкцію збираються частково реставрувати і залишити на тому ж місці як пам'ятку. Варто відзначити, що кромлехи в районі дніпровських порогів знаходили й раніше, але вони були не настільки значних розмірів.