Ще на початку жовтня сталася подія, яка може спричинити купу неприємностей мільйонам українців. Справа в тому, що в країні стартував сезон полювання на «тіньові» зарплати. Під цим поняттям маються на увазі не лише «чорний нал» (коли працює нелегально), але й «сірі» зарплати — коли частина зарплати виплачується офіційно, а частина — у конверті.
На прохання трудящих
Довівши до ручки економіку і зіткнувшись з необхідністю віддавати величезні кошти за отримані раніше кредити, влада України стала гарячково міркувати над старим, як світ, питанням: де взяти гроші? Відповідь довго шукати не довелося — адже всім відомо, що в «тіні» працює як мінімум 30—40% української економіки (експерти МВФ називають цифру в 45%). А це означає, що сотні мільярдів гривень щорічно проходять повз держбюджет
Ці колосальні цифри час від часу збурюють уяву «батьків нації», і вони періодично оголошують «тіні» війну. Утім, без особливого успіху.
«В Україні на цей момент зарплату «в конвертах»иотримують близько... 8 млн осіб. Перевірки суб'єктів господарювання на предмет виплат «сірих» зарплат показали, що 47% з них мають такі порушення», — заявив в. о. заступника голови Державної фіскальної служби Євген Бамбизов.
І ось 6 вересня Уряд затвердив розпорядження «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення». У документі передбачено, що ці самі заходи будуть розбиті на два етапи. Перший етап (з 7 вересня по 5 жовтня) був оголошений інформаційно-пропагандистським: працівників і роботодавців в цей період повинні були інтенсивно інформувати про те, як це погано — платити (або отримувати) «тіньову» зарплату.
Головною причиною цієї кампанії прем'єр Володимир Гройсман назвав «тисячі звернень людей про те, що їхні роботодавці нехтують ними і не збираються оформляти на роботу офіційно... Спочатку ми місяць усім роз'яснятимемо, які великі штрафи передбачені за незаконну зайнятість. А через місяць почнемо впроваджувати норми, передбачені законодавством для захисту працюючих людей», — заявив глава уряду.
Норми, на які натякає прем'єр, дійсно виглядають страхітливо. Наприклад, роботодавець може бути притягнутий до фінансової, адміністративної і навіть кримінальної відповідальності. У першому випадку йому загрожує штраф від 1 до 100 мінімальних зарплат, у другому — штраф від 1 до 2000 неоподатковуваних мінімумов. А в третьому — штраф від 2000 до 5000 неоподатковуваних мінімумів, позбавлення права займати керівні посади на строк від 3 до 5 років, а також виправні роботи від 6 місяців до 5 років. Але найчастіше справа зводиться до того, що при виявленні неоформленого співробітника підприємству виписують штраф в розмірі 111690 гривень.
Серйозні наміри
Агітація за виведення зарплати з тіні — в теорії річ чудова. Одна біда — вона дуже схожа на пропаганду здорового способу життя: усі згодні, що його потрібно вести, але на практиці цим порадам слідують одиниці. Тож, на успіх умовлянь, за великим рахунком, ніхто і не розраховував.
Тому з жовтня в хід пішла «важка артилерія». По всіх регіонах країни почалися масові перевірки підприємств в пошуках неофіційно (або напівофіційно) працюючих українців. У таких рейдах беруть участь представники Держслужби з питань зайнятості населення, Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду та місцевих органів виконавчої влади, і вперше — працівники поліціі. Тож усе виглядає дуже серйозно.
Головна родзинка цьогорічного полювання — участь поліції. «Держслужба праці дійсно має широкі повноваження. Але перевіряти вона може лише роботодавців. А способів впливу на працівників у неї немає. Вона навіть не має права перевірити документи. Доходить до смішного. Нещодавно була перевірка у фермера, у якого землі понад 1 тис. га, але за документами — жодного найманого працівника. На питання, хто ж все це обробляє, аграрій відповів, що він сам. А трактористи, які в цей час були на території господарства, сказали інспекторам, що «просто зайшли до знайомого». Але якщо в групі перевіряючих буде поліція, люди не зможуть відмовити пред'явити документи, а податківці — оперативно перевірять сплату ЄСВ, тобто, відразу ж можна буде зібрати доказову базу», — пояснює ситуацію голова Спілки захисту підприємництва Сергій Доротич.
За словами прем'єр-міністра, найбільш проблемними галузями господарства за частиною «тіні» є будівництво, сільське господарство, торгівля, авторемонт, готельно-ресторанний бізнес та вся сфера послуг. Підприємства цих секторів, мабуть, потраплять «під танк» першими.
Знову невдача?
Як і належить у таких випадках, свої дії щодо детінізації зарплат уряд обґрунтовує виключно турботою про людей. «Прийде старість, і ви не зможете працювати і отримувати зарплату. В тому числі в конверті. Тоді ви прийдете до держави, і що воно вам відповість? Те, що ви отримаєте максимум якусь соціальну виплату на мізерному рівні. Тому від зарплати в конверті страждає, перш за все, людина, яка на це погодилась. У жодній країні світу немає системи «хочу сплачую соціальні внески, хочу не сплачую». У всіх країнах світу пенсійна система є обов'язковою», — заявив віце-прем'єр-міністр Павло Розенко.
Однак до пенсії ще треба дожити, а уряд зі своєю детінізацією створює проблеми для працюючих українців вже сьогодні. «Останнім часом в нашу організацію все частіше надходить інформація від підприємців про те, що працівники самі просять платити «в конвертах», але збільшити суму зарплати. Людей не цікавить майбутня пенсія. Просять платити на 50% більше, і готові навіть працювати без оформлення. Це порівняно нова тенденція, раніше такого не було. І вона підтверджує, що люди зневірилися в тому, що щось отримають від держави за свої податки. З іншого боку, якщо постане питання про те, щоб платити повністю білі зарплати, більшість фірм закриються. А деякі будуть змушені оптимізувати штатний розпис і скоротити частину працівників, щоб їхні зарплати віддати тим, хто залишився, — заявив голова Спілки захисту підприємництва Сергій Доротич.
Погодьтеся, ці слова явно суперечать заяві Гройсмана про те, що люди масово просять рідний уряд забезпечити їм офіційне працевлаштування та «білу» зарплату.
При цьому експерти вважають, що поставлена мета — детінізація зарплат — все одно не буде досягнута. «Багато разів брали аналогічні програми і постанови, але всі вони закінчувалися невдачею. Побороти зарплату в «конвертах» можна лише економічними методами. Якщо ж займатися терором, то частина бізнесу ще більше втече в тінь, а інша частина просто включить додаткові витрати в ціну товару, ціни виростуть, а доходи українців зменшаться», — резюмував президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко.
Олександр Михайлов