В Україні зникнуть копійки: чи призведе це до росту цін?

Монети номіналом 1, 2, 5 копійок уже не в моді. Так вирішив Національний банк України, який повідомив про припинення карбування монет номіналом 1, 2, 5 та 25 копійок та застосування з 1 липня 2018 року механізму заокруглення загальних сум у чеках розрахунків. Які зміни чекають на українців, чи призведе таке заокруглення до зростання цін та як вплине на економіку країни такий крок НБУ, з’ясовувала «Шполяночка+».

За словами виконувача обов'язків голови Нацбанку України Якова Смолія, головним мотивом такого кроку знецінення дрібних монет — українці все частіше відмовляються їх брати, розраховуючись за товари чи послуги. Ці копійки залишаться в обігу, але їх поступово будуть вилучати, щоб згодом в обігу залишилися лише ті монети, що діляться на 10 — тобто 10 та 50 коп., 1-гривневі монети, а також нові обігові монети — 2, 5, 10 гривень.

— Національний банк України відповідає за емісію національної валюти та організовує готівковий обіг. Це положення Закону про Національний банк. Частиною цього завдання є оптимізація готівкового обігу, спрямована на підвищення зручності та скорочення суспільних витрат на його реалізацію, —  наголосив Яків Смолій.

Як повідомляє прес-служба НБУ, нові монети 1, 2, 5 та 10 гривень будуть вводитися поетапно:

-           перший етап — 27 квітня 2018 року будуть введені в обіг монети номінальною вартістю 1 і 2 гривні.

-           другий етап відбудеться пізніше, монети номінальною вартістю 5 і 10 гривень вводитимуться в обіг у 2019-2020 роках.

Якими будуть нові монети?

За словами директора Департаменту грошового обігу Національного банку України Віктора Зайвенка, нові обігові монети матимуть сріблястий колір, будуть невеликими, легкими та зручними для розрахунків.

— Працюючи над їх дизайном, ми вирішили бути послідовними та зберегти портрети видатних українських особистостей, зображених на відповідних банкнотах. На реверсі монети номінальною вартістю 1 гривня зображено портрет князя Володимира Великого; 2 гривні — князя Ярослава Мудрого; 5 гривень — гетьмана Богдана Хмельницького; 10 гривень — гетьмана Івана Мазепи, — розповів Віктор Зайвенко.

На аверсі всіх монет зображено малий Державний герб України (тризуб), номінал, назву країни-емітента (Україна) в обрамленні давньоруського орнаменту. За кольором і розміром нові монети помітно відрізнятимуться від монет інших номіналів, що допоможе населенню легко визначати номінал.

Що буде з копійками в гаманцях українців?

Як пояснюють у Нацбанку, українці зможуть розраховуватися одночасно і новими монетами, і банкнотами відповідних номіналів необмежений період часу — доки монети поступово не замістять банкноти в обігу. Тобто, паперові гроші номіналом 1, 2, 5 і 10 гривень будуть в обігу паралельно з металевими, до останньої паперової гривні.

У рамках продовження політики оптимізації готівкового обігу з 1 липня 2018 року в Україні також застосовуватимуться правила заокруглення загальних сум покупки:

- сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в сторону зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;

- сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в сторону збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

Під час безготівкових розрахунків заокруглення не здійснюватиметься.

У разі наявності у покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а у разі наявності таких монет у продавця, він може видати покупцеві решту цими номіналами.

Ціни — вгору чи вниз?

Деякі аналітики стверджують, що відмова від дріб’язку може призвести до росту цін. Адже торговельні мережі матимуть ще один законний привід підвищити вартість продукції.

— У нас в ціну товару вкладається ПДВ, який, в першу чергу, розраховується на копійки. Тобто, всі ціни на товари будуть змінені і розрахунок ПДВ, зокрема. І вся ціна товару може збільшитися на кілька гривень, — зазначив у виданні prozoro.info фінансовий експерт «Реанімаційного пакету реформ» Руслан Чорний.

У НБУ ж запевняють, що нові правила жодним чином не вплинуть на ціни, оскільки заокругленню підлягає не вартість товару, а лише загальна сума усіх товарів у чеку. Тобто той чи інший товар буде коштувати так само, як і до змін. 

За словами голови Нацбанку Якова Смолія, запровадження правил заокруглення не матиме впливу і на інфляцію як прямо, так і опосередковано.

Він наголосив, що такі рішення Національного банку спрямовані на підвищення зручності та спрощення повсякденного використання готівки українцями, а також на стимулювання безготівкових розрахунків у країні. Чи справді такий підхід стане простішим для українців, зможемо переконатись вже найближчим часом.

Ольга ПАНЧЕНКО