Вчилися майструвати дідуха, ворожили і смакували калитою

НАРОДНІ ЗВИЧАЇ

З кожним роком прадавні українські народні традиції і обряди набувають популярності в Україні. Вже стало радісним і довгожданим кожне українське свято, суть котрого навмисне приховувалися від нових поколінь у попередні радянсько-комуністичні часи. Та час розставляє все на свої місця, і нині зв'язок із нашими пращурами все міцнішає.

Ще в дохристиянський період відзначали свято Калити, а християнська доктрина замінила його іменем апостола Андрія Первозваного. Проте пережитки старого залишилися, зокрема, це виражено в обрядах Калити, спеціально для яких дівчата випікали коржі, котрі мали назву «калити». Потім із цією обрядовою стравою влаштовували різноманітні ігри та ворожіння. Тож 13 грудня у багатьох культурно-освітніх закладах не лише Шполянщини, а й всієї України проводилися численні заходи-розваги, які в той же час несуть і пізнавальний характер.

У світлиці Шполянського історико-краєзнавчого музею, як завжди, цього дня було і весело, і цікаво. Для четвертокласників Шполянської ЗОШ №5 відома в районі майстриня і народознавець Інна Вовк провела майстер-клас з виготовлення дідуха, розповіла дітям про давні символи і обряди української культури. Її розповідь доповнила і директор музею Наталія Кунець. Разом із наставницями всі поворожили на розтопленому воску, чоботях, і навіть на книжці: загадавши бажання, потрібно назвати номер сторінки і рядка тексту, який прямо чи непрямо натякає, чи збудеться загадане. Ці андріївські гадання були особливо веселими.

І обов’язковим атрибутом вечорниць став обряд кусання калити. Діти перевдягалися у панів Калитинського та Коцюбинського, стрибали на коцюбі, діставали смачний круг, намагаючись відкусити якнайбільший шматок, а хто при цьому засміявся — його мастили сажею.

Так виховуються поступово в учнів повага та любов до традицій рідного народу, інтерес до їх вивчення, прагнення зберегти народні звичаї та обряди, а поряд з цим розвиваються творчі акторські здібності учнів.

Наталія ДАВИДЕНКО
(фото автора).