Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти підбило підсумки конкурсу на найкращий ескіз Великого державного герба України. Історія, довжиною у 30 років, здавалось би дійшла кінця і Україна отримає Великий державний герб, який не могли затвердити з часів незалежності.
– Ескіз-переможець містить обов'язкові елементи для великого Державного Герба, зокрема: герб Війська Запорозького, воїна-козака, лицаря з мушкетом та знак Княжої держави Володимира Великого, тобто малий Державний герб, – повідомив міністр культури Олександр Ткаченко.
Конкурс проводили за рішенням уряду після доручення Верховної Ради. Найкращий ескіз, яким визнано проєкт Олексія Кохана, обирало журі, до якого входили фахівці з геральдики, історії, юриспруденції та мистецтвознавства.
Очолював журі Андрій Гречило, який так само, як і переможець конкурсу, є співавтором Малого герба України. Усього в конкурсі брали участь 112 робіт-претендентів.
Передісторія
Запис про Великий герб з'явився у Конституції в 1996 році як компроміс з комуністами, щоб схвалити весь Основний закон.
– В 1996 році, коли ухвалювалась Конституція, через комуністів та соціалістів ніяк не проходила стаття про державні символи. Щоб їм догодити, вигадали, що буде потім Великий герб і буде їм серпів та молотків, – згадує у розмові з ВВС News Україна геральдист Олекса Руденко.
Цю історію підтверджували ВВС і перший президент Леонід Кравчук, і голова українського геральдичного товариства Андрій Гречило.
Наразі Великого герба в України досі немає – за 29 років незалежності його так і не змогли затвердити.
Нинішня спроба буде четвертою. Перший конкурс на герб оголошували ще у 1993 році. Востаннє уряд затверджував проєкт Великого державного герба в 2009 році, проте тоді його не підтримала Верховна Рада.
Розмови щодо необхідності ухвалення Великого герба давно викликають суперечки: чимало фахівців та політиків вважають, що єдиним гербом варто лишити тризуб. Геральдисти в один голос кажуть, що Україні Великий герб вже не потрібен і нинішній малий герб справляється з роллю символу держави.
Але, як розповідають експерти, до 30 річниці незалежності, яку відзначатимуть наступного року, команда нинішнього президента хотіла "залишити слід" в історії. Тому і спробували провести черговий конкурс, який ризикує повторити сумну долю усіх попередніх.
Адже для того, щоб Великий герб став офіційним символом України, за нього має проголосувати конституційна більшість депутатів.
А це, судячи з негативної реакції суспільства, навряд чи станеться. Проєкт опублікували ввечері 19 листопада, а вже до ранку на нього з'явились сотні фотожаб й хвиля критики.
Що не так з ескізом
Ескіз-переможець – це проєкт, який Олексій Кохан подавав на конкурс ще в 1997 році. Проте тоді його, як розповідали у приватних розмовах члени журі, незаслужено викинули. Зараз же переможця критикують дуже жорстко.
У Конституції вказано, що Великий герб України має містити малий герб та герб Війська Запорізького.
У більшості ескізів великого герба малюють галицького лева, як символ Західної України. Багато хто намагається не забути архистратига Михаїла, якого часто називають символом Києва. Саме ці три елементи поєднані у проєкті Олексія Кохана. Галицький лев та архістратиг Михаїл тримають тризуб. А зверху козак, над яким розташована хоругва.
Фахівці сходяться на тому, що загальна концепція такого герба є прийнятною, але малюнок та деталі ескізу називають застарілими.
Так, геральдист Олекса Руденко говорить, що є питання до хоругви як вінця герба.
Також експерт критикує образ галицького лева, який традиційно на Галичині мав би дряпатись на скелю. В ексізі-переможці він більше схожий на західноєвропейський варіант. Є питання і до зображення архистратига Михаїла – і до взуття, і до меча.
Серед найбільших зауважень ще й три грона калини, які похилились вниз. А у "Червоній калині", яка стала культовою піснею країни, похилена калина є символом журби, її треба "підіймати".
Зображення козака над левом та янголом теж прийнятне, визнає пан Руденко. Проте козак виглядає дуже театрально – червоні чоботи та червоні шаровари.
Андрій Гречило, голова журі, повідомив, що конкурсна комісія рекомендувала Кохану виправити свій проєкт.
Перше – виправити іконографію козака. Як можливе джерело зображення – гетьманські печатки з добре виконаним зображенням. Друге у нижній частині герба стрічка в національних кольорах опинилася під ногами щитотримачів, що є неприйнятним і потребує зміни.
Переможець конкурсу викликав критику, глузування та несприйняття
Тим часом у соцмережах жваво обговорюють обраний варіант. У соцмережах неоднозначно відреагували на дизайн. Багато користувачів зазначають, що дизайн дещо застарілий. Особливо прискіпливі знайшли недоліки й у самій геральдиці.
Дехто пише про проєкт Великого Герба, що так виглядає "сором", дорікаючи за відсутність ідеї: "зроблено по принципу солянки – охопити все". Дехто вважає, що автори "просто на 200 рочків спізнились". А дехто кепкує, що "внизу іще треба затонулу російську ескадру в Севастопольській бухті намалювать, бо чогось не вистачає".
Водночас Інтернетом активно ширяться «народні» версії Великого герба України. Їх роблять на основі ескізу-переможця. Серед скептиків і художник Георгій Сагітов, який виклав ескіз герба на основі сучасних реалій.