Венеціанська комісія схвалила конституційну реформу в Україні

Венеціанська комісія схвалила зміни до конституції України, запропоновані Порошенком.

Проекту закону про внесення змін до Конституції України, запропонований президентом України Петром Порошенком, отримав схвалення Венеціанської комісії, повідомляє Інтерфакс-Україна.

 

У висновках, зокрема, зазначається, що Венеціанська комісія не заперечує проти передачі частини повноважень від парламенту президенту. Комісія також вважає, що запропоновані в проекті принципи децентралізації влади враховують затверджений Радою Європи "принцип субсидіарності (переваги нижньої ланки при прийнятті рішень)".

"Нові поняття, такі як, "реальна влада місцевих органів влади" і "сталий розвиток адміністративно-територіальних одиниць", запропоновані в законопроекті є розумною основою для проведення децентралізації влади в Україні, ми вітаємо цe", - наголошується в документі.

Позитивною також називається ініціатива про те, що право розпорядження коштами (держбюджет і податки) залишається за місцевою громадою. "Реформа може допомогти створити сучасне місцеве самоврядування, яке відповідатиме принципам Європейської хартії з місцевого самоврядування", - йдеться у висновках.

 

У висновках також зазначається, що запропоновані Порошенком визначення місцевого самоврядування збігаються з нормами Європейської хартії з місцевого самоврядування.

У розділі про взаємодію президента і парламенту, Венеціанська комісія зазначає, що пропозиція щодо права президента розпустити Верховну Раду в разі не формування коаліції парламентських фракцій в 30-денний термін "не викликає заперечень як таких, разом з тим, варто зазначити, що Венеціанська комісія вже висловлювала сумніви з приводу необхідності формалізації поняття "парламентська фракція", неформування якої дає можливість для розпуску Верховної Ради".

Венеціанська комісія також вітає те, що владі вдалося позбавити Генеральну прокуратуру функції загального нагляду.

Разом з тим, негативну оцінку отримали ініціатива про закріплення за президентом права звільняти генпрокурора, глав СБУ і Держбюро розслідувань без згоди Верховної Ради.

"Повинен бути збережений принцип призначення і звільнення генпрокурора президентом спільно з Верховною Радою", - йдеться у висновках.

Комісія також вважає, що парламент необхідно позбавити можливості винесення вотуму недовіри генпрокурору.

Як повідомлялося, 26 червня президент України Петро Порошенко зареєстрував проект змін до Конституції.

3 липня Верховна Рада почала процес конституційних змін, включивши до порядку денного запропонований Порошенком проект.

Президентський проект закону про внесення змін до Конституції України має бути попередньо схвалений більшістю від конституційного складу Верховної Ради на поточній сесії.

Зміни до Конституції будуть вважатися прийнятими, якщо на наступній черговій сесії Верховної Ради за нього проголосує не менше двох третин від конституційного складу парламенту (300 народних депутатів).

Джерело:http://ua.korrespondent.net