Від бюджетного жебрацтва до повного забезпечення: як живуть сільські школи у складі Шполянської ОТГ

Ламали списи, скубли чуби, сварились у фейсбуці – це все ще зовсім недавно пережили жителі окремих сіл Шполянської ОТГ, коли постало питання приєднуватись чи ні до цього адміністративного центру. Та ось минуло кілька років і чи виконує зараз свої обіцянки центр громади, чи фінансує важливі для сіл проєкти і чи не загрожує селам найбільша «страшилка», якою лякали людей – закриття шкіл, дізнавалась «Шполяночка+». Відтак, наші журналісти побували у трьох селах громади,  які одними з перших увійшли до складу Шполянської об’єднаної територіальної громади: Кримках, Іскреному та Скотарево.

Охайно викошене дворище, свіжопофарбовані майданчики – так у ці спекотні дні напередодні навчального року зустрічає Кримківський НВК наших журналістів. Директор комплексу Анатолій Сторчак задоволений. Каже – за бюджетні кошти громади купили мотокоси, завдяки яким вдається підтримувати двір у належному стані. Про такі дрібнички як фарба та інші витратні матеріали не варто й говорити – в цьому плані забезпечені усім. Причому все це – без залучення коштів батьків.

– Я коли прийшов працювати у школу, то не було чим і сніг відкидати. А зараз для зовнішніх робіт маємо всі необхідні інструменти. Коли треба – залучають і шполянських комунальників, – каже Анатолій Володимирович.

Та особливо тішиться директор тим, що у школі тепер є два твердопаливні котли. Каже – в усій Черкаській області Кримківська школа донедавна була єдиною, яка мала пічне опаленням. Наразі ж ці котли повністю забезпечують температурний режим у навчальних класах, а з паливом, про забезпечення якого теж дбає ОТГ, немає жодних проблем. А щоб тепло не йшло з приміщень, старі дерев'яні вікна інтенсивно міняють на нові металопластикові.

Для організації навчального процесу, запевняє Анатолій Сторчак, у школі є все. За сприяння ОТГ тут з'явилися комп'ютери, ноутбук, провели інтернет.

– Раніше як було: ходиш, просиш у районному відділі освіти, може хто й зреагує. А зараз все просто: звернувся – відразу забезпечили, – коментує директор НВК.

Похвалився Анатолій Сторчак і новим спортзалом. Враховуючи, що раніше його при школі не було взагалі, новеньке приміщення з належним ремонтом та обігрівом не може не радувати керівника. І знову ж – виділили приміщення для дитячих занять спортом та відремонтували його за рахунок бюджету громади.

Не лишають без уваги і дитячий садок. Для поточних ремонтів там завжди є всі необхідні матеріали, а малечі закуповують нові іграшки.

– Немає на що скаржитись. Я вважаю, що наразі ОТГ з міським головою Сергієм Кравченком та нинішніми депутатами відповідально ставляться до питань освіти. Виділяються колосальні кошти, завдяки яким ми вже не схожі на жебраків із простягнутою рукою під дверима чиновників, – говорить директор.

Притримується такої ж думки і директор Іскренського НВК Таїсія Діхтяр. Освітянка розповідає, що при спілкуванні з керівництвом ОТГ найбільше вражає оперативність реагування на прохання.  

– Наприклад, написала заявку на потребу в понеділок. А у вівторок вже телефонують – приїдьте, заберіть. І це стосується усього – від капітальних ремонтів до паперу і канцтоварів. Раніше ми за власні гроші намагались якось «латати дірки», а зараз все за рахунок бюджету.

У дворі школи, територія якої займає трохи більше трьох гектарів, лежить спиляна береза.

– Це аварійне дерево, – каже Таїсія Михайлівна. – Аби не заважало, спиляли, будуть із неї дрова для опалення.

Спиляли власними силами, адже ОТГ купило для школи бензопилу. Уже не потрібно десь шукати батьків з інструментом і просити допомоги. Це ж стосується і викошування трави на подвір’ї. Мотокоси, які купили за бюджетні кошти ОТГ, не лежать без діла.

– У Шполянську громаду Іскрене увійшло понад два роки тому. І те, що від цього об'єднання ми бачимо тільки плюси – незаперечний факт. Цього року, як і минулого, ми повністю забезпечені дровами та вугіллям для опалення школи. При цьому нам ще й поміняли опалювальну систему, – пояснює директорка. – Також, щомісяця з бюджету ОТГ нам виділяють 4,5 тис. грн – на господарчі та канцелярські товари. Раніше, аби заправити принтер папером, ходили випрошували в районному відділі освіти або купували за свої гроші. Щойно перейшли в ОТГ, цих проблем не стало.

Крім того, цього року ОТГ зробила нам п’ять вікон. Поробили і відкоси. Чому акцентую на цьому увагу? Бо коли ми були при тому відділі освіти, то робили їх самотужки.

Турбуються у громаді і про побутовий комфорт дітей у школі. Зокрема, цього року встановили бойлер, щоб була гаряча вода. Для шкільної їдальні придбали новий посуд, поміняли плиту для готування їжі.

Не оминули увагою й навчальний процес. За бюджетні кошти купили сучасні дошки, набори «Лего», у класних кімнатах замінили штори на жалюзі, привезли новеньку техніку.  

– Не знаю як хто, а ми задоволені. Різниця між тим, як було раніше, і тим, що для нас роблять в ОТГ, дуже помітна, – запевнила  Таїсія Діхтяр на завершення екскурсії своїм НВК.

Наступним у черзі журналістського рейду став Скотарівський НВК. Зустріла журналістів директор навчального закладу Валентина Ступка.

Валентина Анатоліївна повністю підтримує колег – як і іншим школам громади їм усе надходить вчасно, школа забезпечена всім необхідним.

Розповідає – щойно з'явилася можливість, у першу чергу замінили старі двері з одвірками. Вони були надто високі, тисячі разів фарбовані-перефарбовані, незручні, важкі.

– У перший же рік як приєднались до Шполянської ОТГ, то одразу вирішили міняти двері у класах. Дверні отвори занизили, все повністю замінили. Кошти нам на це виділили без будь-яких заперечень, – говорить освітянка.

Показала директорка й санітарні кімнати у школі. До ОТГ вони стояли без ремонту і мало відповідали нормативам. Минулоріч виділили кошти, за які відразу поміняли унітази, плитку. У цьому році повісили бойлер, тож школа тепер забезпечена гарячою водою.

За словами Валентини Ступки, за кошти бюджету в класах зробили натяжні стелі, повністю замінили вікна та переклеїли шпалери. Для занять спортом повністю відремонтували дві спортзали.

Потурбувались і про робочі місця педагогічного колективу – там також пройшли ремонти. А ще – замовили принтер і телевізор для роботи.

Крім школярів, у НВК є ще найменшенькі вихованці у дитячому садочку, що знаходиться у цьому ж приміщенні. До його переоблаштуванння підійшли грунтовно.

– Підлога там була стара, повністю під ногами провалювалась, – пригадує Валентина Анатоліївна. – Тож ми звернулись в ОТГ і нам виділили кошти на ремонт. Поміняли підлогу, забетонували, поклали новий лінолеум. Крім цього, повністю поміняли меблі – шафки для діток та ліжечка.

Цікавимось, чи не виділяє міський голова Сергій Кравченко Скотарівську школу з-поміж інших, адже сам у ній навчався. Виявляється, процес забезпечення шкіл ОТГ є рівноцінний для всіх освітніх закладів громади і «альмаматер» тут ні до чого.

– Головне у розподілі коштів зовсім інше – вирішення наболілих проблем освітян, – говорить Валентина Анатоліївна. – І це, як на мене справедливо і по відношенню до педагогів, і до вихованців, і до батьків.

Каже – батьки вже і забули, що потрібно збирати гроші на якісь дрібнички або більш вагомі речі. Ще три роки тому, при створенні об’єднаної територіальної громади, керівництво прийняли рішення про заборону збирати гроші на будь-які потреби.

У всіх школах наразі тривають останні приготування до 1 вересня. Директори запевняють – до нового навчального року готові в повному обсязі, навіть в умовах можливого загострення епідемії коронавірусу. У бюджеті ОТГ вже виділено додаткові кошти для забезпечення шкіл антисептичними розчинами, персональними захисними засобами, розроблено алгоритм дотримання соціальної дистанції та санітарних норм, визначених МОЗ.

А ще, сходяться на думці, що є відчутна різниця між ставленням громади до своїх шкіл та колишнього районного керівництва, у якого вічно ні на що не вистачало коштів – хоч на папір, хоч на ремонти…