Від ринку землі і затримання шпигуна до українського фільму на “Оскар”: основні події 2020 року

Рік, що минає, став важким та не менш важливим для України за багатьма векторами. Нашій країні вдалося досягнути успіху у деяких галузях. Проте, на жаль, не обійшлося і без провалів та жахливих трагедій. Підбиваючи підсумки 2020 року ми вирішили пригадати основні події, якими жила країна минулого року.

2020 рік розпочався для України з трагедії – авіакатастрофи, що трапилась 8 січня, коли під Тегераном в Іраку було збито літак авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України». Під час трагедії загинули усі, хто перебував на борту: 176 осіб, з яких 167 пасажирів і 9 членів екіпажу. 11 січня президент Ірану Хасан Рухані визнав, що літак було випадково збито ракетами, випущеними Корпусом вартових Ісламської революції. За словами офіційних представників Ірану, причиною трагедії став людський фактор.

3 березня – в Україні зафіксовано перший випадок інфікування коронавірусом. З того часу станом на кінець 2020 року вірусом інфіковано понад мільйон громадян України, з яких померло понад сімнадцять тисяч осіб. 11 березня Кабінет Міністрів України запровадив карантин, який з певними послабленнями та посиленнями діяв впродовж всього 2020 року.

4 березня 2020 року Верховна Рада відправила у відставку уряд Олексія Гончарука. Уряд діяв впродовж 6 місяців і 4 днів, ставши найменш тривалим урядом в історії України. Прем'єр-міністром призначено Дениса Шмигаля.

У ніч з 30 на 31 березня депутати ухвалили законопроєкт 2178-10, яким в Україні запроваджується ринок землі. Відповідно до закону, ринок землі в Україні запрацює з 1 липня 2021 року – тоді ж буде скасовано мораторій на продаж аграрної землі. Набувати право власності на земельні ділянки сільгосппризначення з 1 липня 2021 року зможуть виключно фізичні особи-громадяни України. При цьому обсяги концентрації на одну фізособу не повинні перевищувати 100 га. З 1 січня 2024 року купувати сільгоспземлі зможуть юридичні особи (зареєстровані в Україні та учасниками яких є громадяни України), розмір концентрації – до 10 тис. га.

2020 рік був відзначений масштабними пожежами. 4 квітня лісові пожежі почались у Чорнобильській зоні відчуження на території Котовського лісництва між смт Поліське, селами Тараси та Володимирівка, а згодом і у Житомирській області. Згоріли території колишніх сіл Лелів, Копачі, Поліське, Грезля, Рудня-Грезлянська, Ковшилівка, Варовичі, Буда-Варовичі, Мартиновичі, Смарагдовий, Волхов, Чистогалівка, згоріла територія Рудого лісу, закрите військове місто Чорнобиль-2, постраждало місто Чорнобиль. Втрачено об'єкт на туристичному маршруті ‒ піонерський табір «Казковий». 6 липня поблизу с. Осколонівка Новоайдарського району на території Боровського та Охтирського лісництв на Луганщині виникла лісова пожежа на площі близько 50 га. 13 липня вогонь було ліквідовано. Внаслідок пожежі загинуло п'ятеро людей, ще 34 особи були госпіталізовані.

15 квітня Служба безпеки України затримала генерала Валерія Шайтанова, звинуваченого у шпигунстві на користь Росії. Генерал-майор СБУ Валерій Шайтанов багато років будував кар’єру в українській силовій структурі. Він – випускник рязанського повітряно-десантного училища, у 2014 році командував харківським департаментом Центру спеціальних операцій "А" СБУ – "Альфи". Весь цей час генерал був завербованим агентом ФСБ. В СБУ зазначили, що він організовував на замовлення ФСБ вбивство добровольця Адама Осмаєва.

16 квітня на Донбасі було звільнено 20 українців у рамках чергового обміну утримуваними особами. Обмін відбувся між Україною з одного боку та ОРДЛО – з іншого. До України повернулося 20 людей, Україна віддала 14-х осіб. 

17 липня Верховна Рада ухвалила постанову "Про утворення та ліквідацію районів". Таким чином, в Україні ліквідовано існуючі 490 районів та утворено 136 нових районів.

У вересні Український Оскарівський комітет обрав драму українського режисера Валентина Васяновича "Атлантида" як національного претендента на премію "Оскар" в номінації "Найкращий міжнародний художній фільм". Фільм бореться за потрапляння у лонг-лист, а далі – у шорт-лист престижної премії. Номінантів на "Оскар" оголосять 15 березня 2021, а церемонія проведуть 21 квітня.

25 вересня біля Чугуєва на Харківщині при заході на посадку розбився навчальний військовий літак Ан-26Ш. Загинуло понад 20 людей, серед них курсанти Харківського університету повітряних сил. 26 вересня в Україні оголошено День жалоби.

25 жовтня в Україні відбулися місцеві вибори, на яких обрали депутатів сільських, селищних і міських рад та сільських, селищних і міських голів. Явка виборців становила близько 37 % та була найнижчою за всю історію незалежної України.

28 жовтня — Конституційний Суд України ухвалив рішення, яке означає скасування електронного декларування, скасування повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції на повну перевірку та моніторинг способу життя, скасування незаконного збагачення і конфіскації активів, набутих корупційним шляхом, скасування недостовірного декларування.