З прийняттям Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» розпочався новий етап децентралізації, який призвів до чергової хвилі реформ, зокрема, і в галузі первинної медико-санітарної допомоги. Не стала винятком і Шполянщина. Як відомо, з 1 січня 2018 року Шполянський Центр первинної медико-санітарної допомоги був переданий цілісним комплексом (до якого відносяться всі сільські медичні установи району) у комунальну власність Шполянської ОТГ. До цього моменту процес фінансування сільських ФАПів та амбулаторій відбувався наступним чином: сільські ради делегували кошти на утримання сільських медичних закладів районному бюджету. А відтепер — делегують міському. На цьому фоні і виникло непорозуміння, яке призвело до письмового звернення деяких голів сільських рад до голови районної ради Олександра Кузуба та голови райдержадміністрації Володимира Потапенка, аби ті допомогли вплинути на голову ОТГ Сергія Кравченка, який, буцімто, вимагає забагато грошей на утримання їхніх закладів охорони здоров’я.
То що відбувається з цифрами медичного бюджету запитуємо у головного лікаря ЦПМСД Наталії Качан:
— Наталіє Георгіївно, в Шполянському районі сьогодні активно поширюється думка, що Шполянська амбулаторія загальної практики-сімейної медицини утримуватиметься винятково за рахунок коштів сіл. Чи так це насправді?
— Скажу вам одразу — ця інформація є абсолютною неправдою і направлена лише на те, аби породити конфлікти серед медичних працівників та жителів Шполянщини. Лише на І півріччя 2018 року передбачено понад 1 мільйон гривень коштів, які Шполянська міська рада ОТГ передала на утримання Шполянської амбулаторії загальної практики-сімейної медицини, ФАПів сіл Скотареве та Кримки. Крім того, окремо передбачені кошти і на закупівлю комп'ютерної техніки та облаштування оглядового кабінету. Звичайно, для сіл, в яких розташовані амбулаторії, витрати на утримання дещо збільшились – це відбувається тому, що в 2018 році кошти з районного бюджету на утримання закладу вже не передбачаються і всі фінансові витрати лягли на плечі міської та сільських рад. Хоча це певно не зовсім правильно, адже близько 50% жителів району проживають за межами Шполянської ОТГ, відповідно, сплачуючи податки, наповнюють районний бюджет.
— А чи звертались з цим питанням до районного керівництва?
— Звичайно, ми звертались до голів районної ради та райдержадміністрації за наданням матеріальної допомоги. Сподіваємось і на підтримку депутатів районної ради, адже первинна медична допомога для багатьох жителів є єдиною доступною, а подальше існування цілісного Центру можливе лише за умови його співфінансування. Адже Шполянська ОТГ не може, як дехто чомусь вважає, фінансувати амбулаторії та ФАПи всіх сіл району – вона ж не районна ОТГ в кінці-кінців. Вона оплачує медичне обслуговування жителів своєї громади. Матусівська ОТГ має оплатити своїх, а селами, що не увійшли ні в одну з об’єднаних громад має опікуватися район та зменшити бюджетне навантаження на сільські бюджети.
— Чи є привід шполянам шкодувати про рішення передачі Центру в комунальну власність Шполянської ОТГ?
— Яка ж може бути шкода від того, що таким чином нам вдалося зберегти цілісність КЗ «Шполянський районний ЦПМСД»? Люди мають розуміти, що відокремлення базової Шполянської амбулаторії загальної практики сімейної медицини означало б для жителів сіл унеможливлення користуватися її послугами. А вона ж має найбільший кадровий потенціал медичних працівників, при ній працює лікарсько-консультативна комісія з встановлення дитячої інвалідності, фахівці, які організовують планування щеплень та контроль за його виконанням. Тільки тут видають довідки на санаторно-курортне лікування, висновки ЛКК про стан здоров'я, завіряють рецепти на препарати для знеболення. Лише в маніпуляційному кабінеті Шполянської АЗПСМ проводиться забір крові для досліджень, які виконуються на рівні області.
Звертаю увагу, що За 2017 рік кількість відвідувань сімейних лікарів м. Шполи становить 50894, з них жителями сіл — 7649, що становить 15%, до педіатрів — 30636, дітьми сіл — 2169 (7,1%) відповідно. Фахівцями закладу разом з лікарями Шполянської ЦРЛ здійснено за 2017 рік 125 консультативних виїзди для огляду чорнобильців, ветеранів ВВВ, інвалідів, дітей сіл району.
Усі працівники закладу налаштовані працювати в єдиному медичному просторі. Ми прагнемо зберегти розуміння і людяність в колективі, і я думаю, що нам це вдасться. А всім керманичам треба заспокоїтись у своїх політичних чварах та думати про тих людей, які проживають на територіях їх так званого «керівництва».
Спілкувалася Наталія СТОРЧАК