Професія накладає на людину
певний відбиток… (А. Дістервег).
Такий відбиток, як зазначав А.Дістервег, професія накладає і на діяльність учителя. В нього розвивається особливий світогляд і особливе ставлення до людей. Його професія робить з нього своєрідну особистість. Цю особистість не переплутаєш з іншою. Після цих слів згадалися мені робочі зустрічі з Володимиром Миколайовичем Красою, якому можна адресувати сказані А. Дістервегом слова: «Викладання стало його життям, його поживою, воно нероздільно зв’язане з ним». В цьому неважко переконатися, полиставши особову справу Володимира Краси. Народився він 1 січня 1948 року в с.Воронівка Городищенського району. Здобув вищу освіту в Мінську, одержавши спеціальність вчителя історії і суспільствознавства. В 1974 році ступив на вчительську стежку, яка з Білорусії привела в Черкаську область. Спочатку чотири роки працював в Сагунівській школі Черкаського району, а потім 29 років, аж до виходу на пенсію в 2008 році, в Шполянській школі №3. Тут виробився його почерк, з року в рік завдяки наполегливій праці над собою зростав авторитет. Він досконало оволодів ефективними методами викладання предмету, використовував різні типи уроків: уроки-лекції, уроки-семінари, уроки-конференції, ділові і рольові ігри, диспути, консультації, які пам'ятають і колеги, і колишні учні.
Володимир Миколайович з великою відповідальністю реалізовував вимоги навчальних програм, дбаючи про знання учнів. Був одним з авторів посібника для вчителів та учнів 10, 11 класів «Понятійний апарат з історії України». Не випадково його нагороджено знаком «Відмінник освіти України», присвоюється кваліфікаційна категорія «Спеціаліст вищої категорії», педагогічне звання «Вчитель-методист». А вчителі історії понад 10 років довіряли йому керувати районним методичним об'єднанням. І Володимир Краса ґрунтовною підготовкою до кожного засідання, в чому неодноразово довелося переконатися, виправдовував їх довір'я. Він, як і решта керівників районних методоб'єднань, був надійною опорою районного методичного кабінету. Було б добре, якби їх творчі напрацювання були описані. Адже хто стане заперечувати ту добру справу, яку роблять педагогічні колективи Лебединського НВК №2, Кримківського НВК, Нечаєвського НВК та деяких інших, розпо-відаючи про теперішніх і колишніх своїх працівників. Жаль, що такий підхід не став справою всіх без винятку навчально-виховних закладів. А це у великій мірі залежить від їх керівників, голів профспілкових комітетів.
І хай це моє слово про Володимира Миколайовича Красу приєднається до інших слів про педагогів, які своєю сумлінною і нерідко безкорисливою працею дбали і дбають про розвиток освіти на Шполянщині. А користуючись нагодою, наданою газетою, з великим задоволенням хочу привітати всіх освітян з Новим роком. Хай здобутки Ваші множаться. Хай потаємні Ваші мрії збудуться. Особисто ж Володимира Миколайовича вітаю ще й з днем народження. Хай, шановний, здоров'я у Вас не меншає. Хай задумане здійсниться!
Володимир КРАВЕЦЬ. м. Шпола.