Вірусний гепатит «С» — «лагідний вбивця»?

Вірусний гепатит «С» — інфекційне ураження печінки, що зустрічається переважно у людей молодого та серед­нього віку у всьому світі. Чому гепатит «С» є небезпечним, як відбувається зараження та як уникнути його, розповідає лікар загальної практики — сімейної медицини Шполянської АЗПСМ Лариса ПОГРЕБ­НА.

— У разі інфікування вірусом гепатиту «С» може розвину­тись гострий вірусний гепатит, хронічний гепатит, цироз печінки, рак печінки. Крім того, у певної частини хворих можуть спостерігатись різноманітні зміни з боку інших органів та систем організму (позапечінкові ознаки). Дуже часто ці ознаки виходять на перший план у проявах хвороби.

У хворих на гепатит «С» можуть бути уражені нирки, органи внутрішньої секреції, суглоби, легені, м’язи, шкіра, не­рвова система тощо. Складність захворювання полягає в тому, що воно дуже часто перебігає без будь-яких симптомів, або симптоми можуть бути настільки непомітними чи нехарактерними, що захворювання нерідко виявляється випадково під час інших діагностичних досліджень. Тому невипадково вірус гепатиту «С» називають «лагідним» або «мов­чазним» вбивцею.

Яким чином відбувається зараження
Вірус гепатиту знаходиться у крові інфікованих людей і тому основним шляхом передачі його є контакт із кров’ю та її продукта­ми. Це можливо не тільки під час переливання крові, а й під час ви­користання нестерильних голок при введенні внутрішньовенних наркотиків.

Вірус також може передаватись статевим шляхом. Осо­бливо ризик інфікування підвищується у осіб, які мають численних статевих партнерів, від інфікованої матері до дитини (внутрішньоутробне або під час пологів).

Також можлива передача вірусу під час нанесення тату­ювань, використання спільних із хворим предметів особистої гігієни — зубної щітки, бритви тощо.

Симптоми та ознаки
вірусного гепатиту «С»
Інкубаційний період гепатиту триває від 1 до 3 місяців. Навіть після закінчення інкубаційного періоду вірус може ніяк не вияви­ти себе, поки ураження печінки не стануть занадто явними.

Захворювання у дорослих лю­дей зазвичай характеризується слабкістю і підвищеною стомлюваністю, астенією, поганою працездатністю, розладами трав­лення, суглобовими болями, відсутністю апетиту, слабкими проявами загальної інтоксикації.

Виразні перші ознаки гепати­ту «С» починають проявлятися вже після того, як наступає серйозне ураження печінки. Якщо захворювання не було виявлене на ранній стадії шляхом аналізів, серед них:

- пожовтіння склер, шкіри і слизових оболонок внаслідок ураження гепатоцидів;
- асцит (збільшення об’єму живота);
- посилюється слабість і стомлюваність;
- з’являються варикозні зірочки на животі.

Ці ознаки характерні для по­чатку цирозу печінки. При го­строму і раптовому гепатиті «С» вони практично відсутні, як і відсутня жовтяниця. У разі хронічного перебігу хворий може не помітити ознак хвороби.

Якщо ви відчули недомаган­ня, слабкість, тяжкість під пра­вим нижнім ребром — зверніться до лікаря-інфекціоніста з метою обстеження на гепатит «С».

На ранній стадії гепатит «С» успішно виліковується і має спри­ятливий прогноз. Сьогодні як у нашій країні, так і в усьому світі для лікування вірусного гепатиту «С» успішно використовується спеціальні сучасні противірусні препарати, які забезпечують ви­сокий відсоток одужання!