Після виходу в «Шполяночці +» публікації щодо прагнень сигнаївців долучитись до процесу об’єднання територіальних громад та висвітлення скандальних пристрастей, що вирують в зв’язку із цим у селі, до редакції газети надійшла велика кількість дзвінків від жителів села, які висловлювали вдячність за оприлюднений матеріал та підтримку пересічних селян. Це доводить, що подальша доля села надзвичайно турбує сигнаївців, які об’єдналися у громадській ініціативі за вільний вибір свого майбутнього. Складність ситуації полягає в тому, що прагнення громадськості села до об’єднання не співпадає із думкою сільського голови Сергія Ошовського. Через що він всіляко блокує проведення у селі відкритих громадських слухань.
Як сигнаївці намагаються перебороти супротив місцевого керманича і чим обумовлена позиція місцевої влади — далі у матеріалі «Шполяночки +».
Минулого тижня у Сигнаївці проходила сесія сільської ради, у порядку денному якої стояло питання розгляду звернення жителів села щодо ініціювання громадських слухань стосовно об’єднання територіальних громад. І вкотре сільський голова зумів віднайти чергову підставу, аби й далі затягувати процес та не приймати жодного рішення стосовно формату об’єднання громади. Як і раніше, Сергій Ошовський та більшість депутатів із оточення сільського голови, які є водночас працівниками виконкому сільської ради, стоять на своєму, намагаючись захистити власні інтереси.
«Оця так звана ініціативна група збирає підписи та агітує людей, але це має ініціювати сільський голова, тому все це не є легітимним», — так зневажливо відгукується про власних виборців пан Ошовський, який відверто сприймає активність жителів Сигнаївки в штики.
А поміж тим, сигнаївські активісти вже не вперше наполегливо звертаються до нього, аби організував згідно із встановленим порядком громадські слухання в селі. На що той викручується, мов «ячний бублик». І замість того, щоб виконати своє зобов’язання перед людьми та провести громадські слухання, він продовжує лише переконувати односельців, що не потрібно йти в якусь із ОТГ, особливо Шполянську. Депутати в свою чергу теж не звертають уваги на звернення людей, натомість тихо погоджуються із тим, що пропонує пан Ошовський — доручити депутатській комісії розробити проект порядку проведення громадських слухань, потім його колись там затвердити на черговій сесії, а вже далі, якщо проект не доведеться перероблювати, можливо провести громадські слухання. А про те, що таким чином сільська рада безкінечно може затягувати це питання, як і те, що таке положення мало б бути затверджене ще з десяток років тому — анічичирк. А відповідно до Постанови Верховної ради України «Про затвердження Положення про загальні збори громадян за місцем проживання в Україні», збори мають скликатися за необхідністю, АЛЕ не менш як один раз на рік!!!
Коли востаннє в Сигнаївці проводились такі збори? На це питання нашому журналісту відповів сам сільський голова: «Ніколи. Бо не було такої необхідності», — заявив пан Ошовський.
Чи то дійсно в селі Сигнаївка немає жодних проблем для спільного обговорення, чи то просто думка людей нікого не хвилює, можуть відповісти лише самі сигнаївці. Проте таке зосередження влади в одних руках, як мінімум, свідчить про порушення прав людей на участь у прийнятті важливих для села та громади рішень.
— Сільська влада противиться і все робить для того, аби громадські слухання в селі не відбулися, — каже депутат Шполянської районної ради Оксана Авер’янова. — Але ми й надалі наполягатимемо. До речі, жителі села, дійсно, мало знають взагалі про реформу децентралізації, тому 12 жовтня о 10.00 в сільському БК відбудеться семінар-роз’яснення за участю фахівців Офісу реформ м. Черкаси. Люди зможуть більше дізнатися про ОТГ, скільки село зараз втрачає, перебуваючи на роздоріжжі, і чому нам справді потрібно поспішати.
— На мою думку, Сергій Ошовський навмисно вводить селян в оману, — коментує ситуацію депутат сільської ради Олександр Крикун. — Замість того, щоб працювати над реальним розвитком села, він займається пропагандою, ходить і носить в кожен двір газету зі своєю агітацією. Але в цій агітації — одні суперечності. Він не хоче в ОТГ і при цьому хвалить Матусів, де всього за рік вже стали помітними позитивні зміни. Лякає людей збільшенням податку на землю, але у Шполянській ОТГ він становить всього 1,5%. Доводить, що, буцімто, Кримки занепадають, не мають і того бюджету, що раніше. Проте у мене там живуть родичі вже похилого віку, то вони, навпаки, стверджують, що за всі роки незалежності в Кримках не було зроблено стільки, як за останній рік у складі Шполянської ОТГ. Отож всі ці виступи пана Ошовського зумовлені лише одним — зберегтися на посаді. А моя особиста позиція така — якщо вже ми не зуміли створити свою громаду, то краще приєднатися до Шполи. А залишатися не реформованими означатиме приректи себе на зубожіння. Навколо нас усі села будуть розвиватися у складі ОТГ, а в Сигнаївці добре буде лише працівникам сільради, і нічого не робитиметься зі скудним бюджетом.
Так, за інформацією старостату села Кримки, з чисельністю жителів 810 осіб, на розвиток інфраструктури села вони отримали з бюджету громади більше півмільйона гривень, на таку ж суму село отримало державних субвенцій.
Що ж Сергій Ошовський так ревно прагне довести сигнаївцям через публікацію в «Шполянських вістях», яку особисто приніс до кожної оселі?
Обурюється, сердешний, що 500 жителів села зібрали підписи та направили до Черкаської ОДА, аби не планували замість них долю їхнього села. Для Сергія Павловича це стало, мовляв, несподіванкою. Та може, аби новини не ставали несподіванкою, необхідно було б бодай один раз провести громадські слухання в селі і спитати, чого хочуть самі його жителі — чи власну громаду (яку за три роки навіть не почали створювати), чи приєднання до Матусівської, чи до Шполянської ОТГ? Або принаймні зробити опитування жителів, як це робили сільські голови Скотаревого, Капустиного, Надточаївки, Буртів, Лебедина.
Певно, голова села забув, що «своя позиція» — це не позиція майже 2000 жителів села. Як очільник, він мав би чути своїх односельців, а не тільки спиратися на власні домовленості з головою РДА та зумовлені ними ж «перестороги».
Жителі Сигнаївки, дійсно, зібрали понад 500 підписів і направили звернення до голови Черкаської ОДА, щоб їх бажання було взято до уваги при формуванні нового перспективного плану розвитку області. Якщо голова не знав про цей факт, то чи не свідчить це про його бездіяльність на посаді та відмежованість від людей? Чи не свідчення це того, що сигнаївці зневірились у ньому і почали шукати підтримки на вищих щаблях влади?
Чому він вперто не призначає офіційні громадські слухання в селі? Можливо тому, що боїться почути думку людей?
Зате пан Ошовський вміло роздає оцінки жителям інших сіл, зокрема, Лебедина. Певно слід розвіяти нав’язуване ним, бо Лебединська громада нікуди не зникала, ні «дивним чином», ні жодним іншим. Просто жителі Лебедина, через постійні «гойдалки» сільських чиновників, втратили можливість створити свою Лебединську громаду.
Що власне наразі відбувається і в Сигнаївці. Адже якщо, дійсно, у сільраді розрахували спроможність Сигнаївської громади, то чому за три роки не відбулося нічого, щоб її створити? Громадські слухання, офіційні пропозиції навколишнім селам, рішення сесій — все це відсутнє. Навіть порядок проведення громадських слухань досі не спромоглися розробити.
У свою чергу, депутат районної ради Оксана Авер’янова виконує свої обов’язки згідно із чинним Законом України «Про статус депутатів місцевих рад». Тобто, цікавиться та враховує думку своїх виборців. Якщо сільський голова вважає, що інформація, яку доводить депутат є неправдивою, то знову ж таки: чому не збере село та не доведе «правдиву» інформацію? Чому не запросить на них представників Матусівської, Шполянської громад, неупереджених спеціалістів з Офісу реформ, представників департаменту регіонального розвитку Черкаської ОДА? Люди послухають, розпитають та самі вирішать, якій правді вірити. А то все шукає крайніх, винних, зрадників, осуджує інакомислячих — у «кращих» традиціях радянського зразка.
— Абсолютно популістською є і вигадана паном Ошовським «страшилка» про те, що в разі входження Сигнаївки в Шполянську ОТГ, відразу з міста повезуть в Сигнаївку сміття. Хтось чув, що зі Шполи возять сміття в Кримки, Скотареве? Навіть якщо допустити таку нісенітницю, то чи хтось рахував затрати на логістику такого возіння, економічну доцільність? У Шполянській ОТГ прийнято програму поводження з ТПВ, згідно з якою налагоджуватиметься сортування і вторинна переробка сміття та облаштування свого наявного сміттєзвалища (щоб не диміло), — говорять у Шполянській міськраді.
У кожного своя правда і в пана Ошовського вона теж своя. Він запевняє, що не тримається за особисті вигоди. Проте кожного місяця минулого року сімейний бюджет родини Ошовських поповнювався на понад 15 тисяч гривень бюджетних коштів. Аналізуючи декларацію Сергія Ошовського за 2017 рік, бачимо нараховану заробітну плату 10961 грн в місяць та заробітну плату дружини з бюджету сільради - 4070 грн. А цього року, можна передбачити, що загальна сума надходжень складе біля 20 тисяч гривень. Чи можна зрівняти ці кошти із пенсією, про яку торочить сільський голова?
І на останок про чисту совість. Вона очиститься в сільського голови тоді, коли він повернеться обличчям до своїх односельців та нарешті їх почує. Коли він діятиме в інтересах своєї громади, а не тих керманичів, які звикли царювати, незважаючи на думку людей. Коли дасть жителям села Сигнаївки право вільного вибору.
Наталія СТОРЧАК