Владі необхідно цікавитись, що хвилює громадськість

27 березня відбулося чергове засідання Громадської ради при Шполянській райдержадміністрації, в ході якого розглянуто низку питань, ініційованих громадськістю району.

Районний прокурор Сергій Кравченко та начальник Шполянського РВ УМВС України в Черкаській області Вадим Кутовий, які були запрошені на засідання, поінформували присутніх на їхнє прохання: про хід розслідування кримінального злочину, який стався у січні 2015 року біля бару «Фаворит» у центрі Шполи, коли було жорстоко побито молодих осіб з с. Васильків та про хід розгляду звернення їхніх батьків з цього приводу до голови Шполянської райдержадміністрації. Разом з тим члени ради прийняли звернення до обласних силових структур про неприйнятні дії невстановлених осіб, котрі намагаються засипати безпідставними скаргами інстанції вищого рівня на адресу районного прокурора, в той час, коли ним порушено низку кримінальних справ, зупинено неконтрольовану вирубку полезахисних посадок, припинено афери в сфері землекористування. В заяві, зокрема, йдеться: «Дії С.В.Кравченка спричинили істерію у тих, хто десятиліттями в Шполянському районі збагачувались, нехтуючи українськими законами…».

Також затверджено квартальний план роботи ради та прийнято до складу нового члена — представницю громадської організації «Батьківщина молода», депутата міської ради Віту Нечай.
Наступне питання стосувалося стану впровадження енергозберігаючих технологій на території Шполянського району, а саме — залучення інвестицій ТОВ «Енергія» (с.Водяне). Це підприємство на сьогодні вже профінансувало будівництво трьох котелень з установкою твердопаливних котлів — Водянському НВК, Лебединському НВК №3 та поліклінічному відділенню центральної районної лікарні. Дозволи на монтажні роботи депутати районної ради надали ще 25 грудня 2014 року на засіданні чергової сесії.

Як поінформував учасників засідання Громадської ради директор ТОВ «Енергія» Олександр МоІсеєв, підприємство здійснює такі інвестиційні проекти з модернізації існуючих систем теплопостачання за власний рахунок, беручи до уваги Постанову Кабінету Міністрів України №453 від 10 вересня 2014 року «Про стимулювання заміщення природного газу під час виробництва теплової енергії для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів». Директори вищевказаних сільських НВК Сергій Осаула та Олексій Черяков, виступаючи, розповіли про переваги використання таких котлів та формату співпраці з ТОВ «Енергія», навіть провели фотопрезентацію. Справа на перший погляд є важливою і корисною з огляду на необхідність економити на енергоресурсах та зручність в обслуговуванні об’єкту. Однак порозуміння з представниками установи-балансоутримувача, а нею є районна рада, досі з невідомих причин не знайдено. Інвестиційний договір з ТОВ «Енергія» не підписано. Керівник відділу освіти Павло Вербівський для підписання договору не має відповідних повноважень.

Щоб разом з’ясувати причини назрілої проблеми, ні голова районної ради Іван Скорик, ні його заступник Олександр Павлов не виявили бажання взяти участь в обговоренні питання.
На думку членів Громадської ради при райдержадміністрації, ще з самого початку до неї сформувалось упереджене ставлення.

Попри те, що до складу цього органу входять представники активних громадських організацій району, серед яких — «Союз-Чорнобиль», рада ветеранів війни і праці, Народна рада, Громадська рада, Товариство Червоного Хреста, Спілка воїнів-прикордонників, профспілки освітянських та медичних установ району та багато інших. Цей дорадчий орган створений на виконання постанови КМУ N996 від 3 листопада 2010 року «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики». Головне завдання ради — забезпечення участі громадян в управлінні державними справами, здійснення громадського контролю за діяльністю органів влади, налагодження ефективної взаємодії зазначених підрозділів з громадськістю, врахування громадської думки під час формування та реалізації державної політики. Виконуючи постанову Кабінету Міністрів України, влада зобов’язана співпрацювати та при-діляти достатньо уваги до її ініціатив та рекомендованих рішень.

«…В консультаціях та порадах районне керівництво не вбачає потреби, — зазначають члени Громадської ради при держадміністрації. — Воно саме знає, що і як потрібно робити. Що ж, має на це право. Громадськість може або консультувати владу та давати поради, розділяючи з нею відповідальність за прийняті рішення, або лише контролювати дії влади, критикуючи її... Громадську раду при Шполянській райдержадміністрації спочатку формували з метою імітування демократії, в результаті чого мав бути кишеньковий орган. Цього не вийшло зробити, тож шлях, який обрано — дискредитація представників Громадської ради, мовляв, представники організацій громадянського суспільства схожі на «вічно невдоволених горлопанів з прапорами...» та неспроможні конструктивно співпрацювати».

Бо це зовсім не так. Члени дорадчого органу налаштовані конструктивно допомагати районній владі вирішувати актуальні проблеми, вчасно виявляти їх, щоб по-справжньому боротися з безліччю негативних суспільних явищ, за що йшли на смерть Герої Майдану та досі гинуть за незалежність держави наші захисники.

А для цього потрібно зовсім небагато — усвідомити, що влада — це народ, а чиновники — лише наймані працівники у нього. І що Громадська рада — це допоміжне крило, що веде до вирішення всіх громадсько-суспільних запитів, при цьому не потребує за свою роботу жодних винагород.

Наталія СТОРЧАК (фото автора).