У Шполі нещодавно провели дослідження проб води з місцевих водойм і виявили високу бактерійну забрудненість. Холерний та холероподібні вібріони не виділялися, проте існують сприятливі умови для розвитку цих небезпечних бактерій.
Про це журналістам «Шполяночки» повідомила завідувачка Шполянського відділення Звенигородського районного відділу ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» Марія Михайленко.
За словами пані Марії, холера є серйозною загрозою для здоров'я населення. У 2022 році в пробах води з ставка «Червоний», розташованого в центрі Шполи, був виявлений холероподібний вібріон, який також може бути збудником холери.
Збудник холери потрапляє до організму лише через рот – при вживанні забруднених води та їжі, проковтуванні води водойм під час купання. Особливу небезпеку представляють несанкціоновані пляжі, такі як колишній Васильківський кар'єр.
"Особливу стурбованість викликає масовий відпочинок людей на не санкціонованій водоймі, яка створилась на місці бувшого Васильківського кар’єру, якість води в якій та піску не відома. Лікарі фіксують непоодинокі звернення за медичною допомогою відпочиваючих в цьому місці з гіперемованими папульозними висипами на шкірі. У соцмережах з’явилась інформація про відкритий пляж на ставку в с. Сердегівка, проте, про забезпечення там безпечного відпочинку для здоров’я інформація відсутня (якість води в ставку та піску за мікробіологічними та санітарно-гігієнічними показниками, наявність води питної та її якість, тощо)", - розповідає Марія Михайленко.
Крім того, збудник інфекції передається і через невимиті належним чином руки, забруднені при контактуванні з предметами, забрудненими виділеннями хворих чи носіїв збудника. Харчові продукти можуть забруднюватись холерними вібріонами через лапи мух та інших комах.
Марія Михайленко наголошує, що початок захворювання на холеру раптовий. Симптоми включають часті безболісні випорожнення, блювоту, загальну слабкість, постійну спрагу і сухість у роті. За відсутності ефективного лікування протягом 2-3 днів, захворювання може призвести до коми та летальних наслідків.
Щоб уникнути захворювання, рекомендується дотримуватись простих правил гігієни: не купувати продукти у місцях стихійної торгівлі, не купатись у забруднених водоймах, ретельно мити руки, овочі та фрукти, а також готувати їжу відповідним чином (проварюйте чи просмажуйте продукти харчування перед вживанням. Кип'ятіння вбиває холерні вібріони вже через 1 хвилину).
За даними ВООЗ щорічно у світі на холеру хворіє від 1,3 до 4 млн. чоловік, з них понад 100 тис. помирає. В останні роки холера реєструвалась в Непалі, Індії, Пакестані, Анголі, Кубі та інших країнах. Завдяки міграції населення та збільшення транспортних сполучень холера проникла і в Україну. Випадки були зареєстровані у 1998, 1999, 2007 та 2011 роках. Збудник інфекції добре себе почуває у воді водойм. У 2017 році він був виявлений у річці Інгул у м. Миколаїв.