Сучасні сім'ї різноманітні, і від того, в якій родині живе дитина, залежить, яким змістом наповнюється процес формування її особистості. Є випадки вилучення дітей з неблагополучних родин, а є батьки, які звертають увагу на зауваження спеціальних служб і стають на шлях виправлення.
Про те як реагують на несприятливі умови у сім’ях із складними життєвими обставинами розповіли журналістам “Шполяночки” фахівці Служби у справах дітей, ювенальна інспекція та місцева влада.
Начальник сектору ювенальної превенції Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області Тетяна Савонік розповіла, що профілактичні рейди проводять по всій території Звенигородського району. Працівники раз на місяць відвідують неблагонадійні родини в кожній громаді спільно із службами у справах дітей та центрами соціальних послуг.
“Зазвичай ми реагуємо на інформацію Служби у справах дітей і в першу чергу здійснюємо профілактичні рейди у сім’ї, які під особливим контролем: перебувають на обліку або під соціальним супроводом, малозабезпечені родини та багатодітні”, — зазначає інспектор.
Тетяна Савонік пояснює, що найчастіше виявляють неналежні санітарні умови проживання дітей у будинку: багато сміття, неприємний запах, вчасно не вимитий посуд, забруднена постіль, тощо. З батьками проводять роз’яснювальну роботу, дають рекомендації, зауваження. Часто батьків викликають на комісії із захисту прав дітей, які діють у місцевих радах територіальних громад району.
Якщо батьки або опікуни не стають на шлях виправлення, вживаються жорсткіші заходи.
“Складаємо відповідні подання, направляємо до служб у справах дітей. Потім вони вирішують питання щодо вилучення дітей із сім’ї, беруть під соціальний супровід як осіб у скрутних життєвих обставинах, контролюють і допомагають їм. Найчастіше дітей з таких сімей поміщають в іншу родину, чи відповідні установи на певний період часу”, — сказала Тетяна Савонік.
Начальниця ювенальної служби розповіла, що наразі у Звенигородському районі зросла кількість сімей, які опинились у скрутних життєвих обставинах. Зокрема це пов'язано з війною в Україні. Більшість батьків на фронті, жінки не відчувають чоловічої підтримки, особливо багатодітні матері, не встигають приділити належну увагу всім дітям. Також відчутно впливає матеріальне становище.
“З батьками, які вживають спиртні напої складніше проводити профілактичні бесіди, адже вони не визнають алкогольну залежність. Якщо під час рейду виявляємо одного із батьків у стані алкогольного сп’яніння, пропонуємо пройти освідування у лікарні. Вони мають право погодитись або відмовитись. Але в будь-якому випадку ми такі родини беремо на контроль. Перевіряємо, як вони відвідують заклади освіти і санітарний стан житла”, - каже пані Тетяна.
Далі Служба у справах дітей розглядає такі випадки на комісіях і дає рекомендації неблагодійним батькам. Іноді виділяють певний час на виправлення або пройти курс лікування від алкогольної залежності. Всі зобов’язання батьки обов’язково підписують.
Тетяна Савонік говорить, що Служба у справах дітей злагоджено і результативно працює разом із правоохоронцями, завжди викликають неблагонадійних батьків, дають їм слово, і потім приймають виважені рішення.
“Членам комісії об’єктивніше щось вирішити щодо певних осіб, якщо зустрітись з ними особисто”, — каже інспектор.
Загалом, начальниця ювенальної служби не вважає невтішною та масовою ситуацію у сім’ях зі складними обставинами життя на Звенигородщині.
“Під час одного рейду можна скласти відповідні акти, а наступного разу отримуєш приємні результати — помічаємо, як родини стають на шлях виправлення”, — підсумувала Тетяна Савонік.
Начальниця Служби у справах дітей Шполянської громади Валентина Кучерява розповіла, що нещодавно комісія здійснила профілактичні рейди у села Кримки, Топильна, а також відвідали родини у складних життєвих обставинах у місті Шпола. За результатами рейдового заходу складено відповідні акти. Що ж стосується родин, які не опалюють приміщення і діти можуть мерзнути, то таких у громаді не фіксували.
“З батьками провели роз’яснювально-профілактичну роботу щодо належного виконання батьківських обов’язків, дотримання санітарно-гігієнічних норм у будинках”, — розповіла Валентина Миколаївна.
Зі свого досвіду керівниця служби зазначила, що відповідні заходи дають позитивні результати. Батьки, знаючи, що перебувають під особливим контролем і що долею їхніх дітей постійно цікавляться, стають більш відповідальними, намагаються створити належні умови для проживання, виховання та розвитку дітей.
Про злагоджену співпрацю Служби у справах дітей, поліцейського офіцера громади та гуманітарно-юридичного відділу, яка приносить позитивні результати для родин у складних умовах життя розповіла голова Матусівської громади Леся Шаповал.
Вона зазначила, що під постійним наглядом Служби у справах дітей у Матусівській громаді є три такі родини. Їх контролюють підтримують та допомагають.
Крім звичного обліку, раз у два тижні здійснюють додаткові візити у проблемні сім'ї. Фахівці дізнаються, чи не потрібна допомога у вигляді консультацій або порад, у деяких випадках посилюють контроль.
"Проблеми існують, адже це сільська місцевість, - каже очільниця громади. - Найпоширеніша - коли діти шкільного або дошкільного віку рідко відвідують освітні заклади. Відповідні органи миттєво реагують і здійснюється комісійний візит, обстежують умови проживання. Вказують батькам на недоліки, роблять зауваження, беруть на контроль відвідуваність дітей у школі чи садочку, і це, приносить позитивні результати. Один із прикладів, коли дітей помістили у патронатну родину в Уманському районі, там вони побачили зовсім інший рівень життя, зрозуміли як може бути краще, якщо цього прагнути і сприяти. А матері дали можливість зрозуміти, що потрібно виховувати своїх дітей і забезпечити умови для комфортного розвитку".
Леся Шаповал розповіла про випадки, коли мати не з’являлася довгий час вдома, а за дітьми наглядала бабуся, яка не зуміла впоратися належним чином із вихованням. Також була ситуація, коли у матері із складним матеріальним становищем народилась дитина і вона не могла забезпечити немовля необхідними речами для догляду і втратила сенс до виховання. Очільниця громади взяла цей випадок під особистий контроль, разом із службою надавали допомогу.
“Результат виявився позитивним і родину вивели з неблагонадійних умов, зараз мати вдячна всім за підтримку”, — зазначила Леся Володимирівна.
Трапляється, що знижується рівень умов життя у внутрішньо переміщених родинах. Люди зневірюються через психологічну травму, війна спонукала їх залишити рідні домівки, у деяких взагалі житла не залишилось. Тому в громаді їх підтримують, забезпечують, щоб вони відчували турботу і потрібність в суспільстві іншої місцевості.
За словами очільниці Матусівської громади, у співпраці з усіма службами намагаються працювати на попередження негативних обставин у родинах. Леся Володимирівна називає важливим сприяння сусідів, які проживають поряд, можуть першими помітити неналежні умови для проживання чи виховання дітей і повідомляють у сільську раду.
У матеріалі використані фото Служби у справах дітей Шполянської громади