Вшанували пам’ять розстріляних євреїв

     75 років тому, 16 липня, на окраїні Дар’ївського лісу відбувся масовий розстріл євреїв із Шполянського гетто. Від рук німецьких загарбників в той день загинуло близько тисячі людей.

    Цього дня біля пам’ятного знаку «Жертвам фашизму» зібрались представники від міської та районної влади, єврейської національної меншини та містяни. Учасники зібрання схилити голову та поклали квіти до підніжжя братської могили. Під час мітингу-реквієму перед громадою виступила голова єврейської громади Олена Близнюк. Вона нагадала присутнім, як німці у Шполі здійснювали розстріли та знищували мирне єврейське населення.

    Шполянське гетто було створене з приходом загарбників у місто. Це був окремий квартал у районі сучасних вулиць Степана Бена, Щедріна та Коцюбинського. У травні 1942 року євреїв перегнали в ліс в районі Верхньої Дар’ївки і деякий час тримали в таборі за колючим дротом, а 16 липня цього ж року всіх жорстоко розстріляли.

     Згодом вчитель історії Шполянської школи-інтернату Володимир Кузьмін запропонував навести лад на місці поховання закатованих єврейських жителів. Таку ініціативу беззаперечно підтримала міська та районна влада, і в 1965 році на братській могилі встановили меморіал з надписом «Жертвам фашизму — 1942 рік».

    Всього на Шполянщині нацистами було розстріляно більше трьох тисяч євреїв різного віку. Шполяни бережуть пам’ять про страхи, які пережили люди у тій жахливій сторінці історії, передають її наступним поколінням. Містяни щороку збираються біля славнозвісної могили, аби покласти квіти та схилити голову у вічній скорботі.

Наталія ПОЛТАВЕЦЬ