Українські полярники в Антарктиді зафіксували наслідки потужного виверження підводного вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хапаай, яке сталося вранці 15 січня у південній частині Тихого океану. Про це повідомляють у Національному антарктичному науковому центрі, – інформує «Суспільне».
Тоді стовп попелу сягнув понад 20 км у висоту й накрив основний острів Королівства Тонго. У Нукуалофі, столиці Королівства, було чути гучні вибухи, з неба падало дрібне каміння і попіл. Оскільки виверження супроводжувалося землетрусами, магнітудою 5 – 5,8, виникли хвилі цунамі, заввишки 1 – 4 метри, які обрушилися на острів Тонга і навіть дійшли до Японії.
«Виверження Хунга-Тонга-Хунга-Хапаай супроводжувалося землетрусами магнітудою 5–5,8 та цунамі, хвилі якого дійшли… навіть до Антарктиди», — йдеться у повідомленні. Українські науковці на станції «Академік Вернадський» зафіксували хвилі, викликані, вулканом за 7800 км від місця виверження.
Метеоролог Олександр Надточій розповів, що хвиля дійшла висотою 60 см, і це з урахуванням того, що акваторії вкриті суцільною кригою. Вона відображена на самописці, який фіксує зміни приливних течій океану, а також на відео. Також були зафіксовані «стрибки» атмосферного тиску.
«Адже потужний вибух вулкана можна порівняти з відкриттям пляшки шампанського. В момент виверження біля жерла поширюється вибухова хвиля, яка в міру зниження енергії через кілька десятків кілометрів перетворюється на звукову, а через сотні і тисячі км переходить у коливання атмосферного тиску, яке і вловлюють чутливі датчики», — пояснив Надточій.
Такі ж атмосферні зміни були зареєстровані і в Україні, і навіть на Алясці.
За даними Харківського регіонального центру з гідрометеорології, виверження такої сили трапляються досить рідко.
«Воно було настільки потужним, що його наслідки відчувалися у всьому світі. Неймовірно, але звук вибуху вулкану було чутно навіть у північній Америці на території Аляски в районі міст Анкорідж та Фербанкс! Це понад 9300 км від місця подій», — повідомили харківські метеорологи.
За даними українських науковців, ударні хвилі обігнули всю планету двічі. Чутливі датчики засікли стрибок щільності повітря. Це добре помітно на барограмах. Зокрема, «стрибки» атмосферного тиску зафіксували на приватних метеостанціях Харківщини: у Харкові, Дергачах, Сахновщині та Вертіївці. Перший стрибок був ввечері 15 січня близько 21 години за місцевим часом, тобто приблизно через 15 годин після найбільш потужної фази виверження. Вторинний стрибок тиску прийшовся на другу половину ночі 16 січня. Відстань від вулкана Хунга-Тонга до Харківщини становить 18 тисяч кілометрів, отже, ударна хвиля поширювалася зі швидкістю близько 1100 км/год.