Хто час від часу не любить перекусити яким-небудь снеком на кшталт чіпсів? Чіпси — одна з найулюбленіших сухих закусок практично в будь-якій країні світу. Історія продукту налічує більше ста років, але порівняно недавно ці ласощі набули такої популярності, що дієтологи звернули на них пильну увагу. І міркування про чіпси, їх шкоду або користь зустрічаються дуже різні. Навіть якщо ми знаємо, що це не приносить користі, іноді все одно не можемо встояти перед спокусою. Але як би хотілося, щоб ця смачна їжа не шкодила нашому організму.
Чіпси з’явилися в середині 19 століття у ресторанах США. На початку продавали тонко нарізану смажену картоплю, а згодом чіпси почали виготовляти на основі сухого картопляного пюре. Вперше до такого рецепту дійшли у компанії Pringles. І було це у 1969 року. Така рецептура виготовлення зберіглась до сьогодення.
Останнім часом і вітчизняний ринок активно насичується новими для нашого споживача продуктами харчування. Яскравим прикладом цього є поява чіпсів різних форм та смаків. Хоч вони з’явилися в нашій країні порівняно недавно, але вже завоювали собі першість серед інших хрумких закусок.
Всі ми любимо похрустіти чіпсами, але чи не найбільше ставимо під сумнів корисність хрусткого фаст-фуду. Тому споживачі часто цікавляться інформацією щодо складу та технології виробництва, чи містять чіпси ГМО в складі різних добавок та підсилювачах смаку, і чи безпечно їх вживати?!
У нашій громаді є власний чіпсовий бренд, а саме — чіпси «Золотисті» від ТМ «Жайвір», які виробляє ПрАТ «Шполянський завод продтоварів» з 1991 року, до речі, перші в Україні! За цей час чіпси набули такої популярності, що стали смачною візитівкою Шполянського краю. Саме тому експертну думку з якості виготовлення хрустких смаколиків ми запитали у Валентини Снігур — начальника відділу якості підприємства.
— Що потрібно знати споживачу, купуючи чіпси?
— Щоб зрозуміти, перш за все, який перед вами продукт, споживач має знати, з чого виготовляються чіпси, який їх склад. Про те, що чіпси — найякісніші серед інших, свідчить максимальний вміст картопляної сировини (картопляного пюре) 34 % у складі основного продукту. Також важливим є час об смаження: чим він коротший тим краще. Ну і, звісно, чіпси повинні готуватися в свіжій олії.
— А як щодо вашої продукції? В чому унікальність виробництва чіпсів «Золотистих»?
— Щодо нашого виробництва — ми працюємо для людей, і нам нічого приховувати. Все, з чого виготовлені чіпси «Золотисті», вказано на упаковці! Наші чіпси більш безпечні тим, що смажаться всього 20 секунд, це дає змогу зберегти максимум корисних речовин, на відміну від так званих «різаних з картоплі». Обсмажування чіпсів відбувається у очищеній соняшниковій олії. Щодня лабораторія ретельно слідкує за якістю використовуваної олії. Сам процес виробництва потребує постійного додавання нової, бо чіпси «беруть» на себе частку. Іншими словами, процес смаження чіпсів відбувається у свіжій олії.
Рецепт виготовлення чіпсів «Золотистих» дуже простий. Протягом багатьох років вони виготовляються із картопляного пюре, але з часом рецептура удосконалюється, вивчаються смакові потреби споживачів на ринку. Лабораторія, яка діє на виробництві, досліджує харчову продукцію під час виробництва та готовий продукт.
— Вважається, що особливої шкоди в хрустких смаколиках приносять ароматичні добавки. Як на вашому підприємстві використовується цей продукт і в якій мірі?
— Не секрет, що особливої користі від цієї добавки немає, але й «шкода» медійно безпідставно перебільшена. Без неї продукт не матиме смакових властивостей. Під час приготування чіпсів різні смаки додаються згідно рецептури, яку радить виробник-постачальник. Тобто, отримана ароматична смакова сировина вже заздалегідь випробувана на безпечність по нормам ЄС. Попри рекомендації, на нашому заводі діє дегустаційна комісія, яка визначає свій відсоток нанесення смакових добавок на готовий продукт. Зазвичай цей відсоток завжди менший рекомендованого. Наразі чіпси «Золотисті» від ТМ «Жайвір» виробляють зі смаками бекону, курки-гриль, сиру, крабів, кропу та сметани, холодцю з хріном, шашлику, з морською сіллю. Додам також, що своїм дітям та внукам працівники виробництва радять ласувати лише нашими чіпсами.
З розмови з експертом стало зрозуміло, що для підприємства важливо, щоб чіпси «Золотисті» були безпечним для здоров’я продуктом, оскільки виготовляються лише із натуральної сировини. Щоб унеможливити закупівлю неякісної сировини і застрахуватись від випадкових постачальників на підприємстві проводиться оцінка сировини та допоміжних матеріалів. Щорічно затверджується «Перелік затверджених постачальників сировини та допоміжних матеріалів» Зазвичай перевага надається українським постачальникам. Недарма «шполянські чіпси» визнають найякіснішими і найбезпечнішими до вживання серед інших аналогів, що виробляються в Україні.
Тепер ми переконалися, що чіпси можуть бути якісними та не шкідливими, але важливо знати міру. Вони завжди залишатимуться яскравим, стильним, динамічним продуктом, не залишаючи байдужими своїх поціновувачів. Тож головне — обирати і вживати продукцію розумно.
Світлана КУДЕЛЬСЬКА