Трохи більше місяця минуло після місцевих виборів в Україні, відколи оновлено склади місцевих рад. Їх роботу і діяльність за цей час складно ще оцінювати, але можна вести мову про перспективні плани, бачення наших обранців подальшого розвитку громад Шполянщини. Вибори в нашій країні проходять періодично. За два-три роки кров змінюється. І хоча належні переміни втілюються поволі, все ж наше суспільство підходить до часу, коли застарілу систему мислення змінить нова формація української еліти. Наша молодь, з абсолютно новітнім і прогресивним світоглядом вже дуже скоро змінить тих, хто за чверть віку незалежності так і не спромігся вивести свою країну на рівень світових лідерів. Вони прийдуть з ідеологією, справжнім планом дій, що робити на законодавчому рівні, на виконавчому, вони братимуть участь у виборах, стануть програмово моральною більшістю з трьома характеристиками: патріотичність, компетентність, порядність, які так необхідні для побудови успішної держави.
Не можна заперечити того, що паростки нового не сходять на теренах нашого рідного краю. Про реалії в місцевому самоврядуванні і шляхи удосконалення цієї системи «Шполяночка+» поспілкувалася з новообраними депутатами місцевих рад району. Ось які позиції з цього приводу оприлюднили депутати районної та міської рад:
Анатолій КОЗЛЕНКО, депутат Шполянської районної ради, ВО «ЧЕРКАЩАНИ»:
— По суті українська (радянська) система народовладдя є непоганим механізмом побудови громадянського суспільства. Чому радянська? До цих пір існують ради (сільська, районна, обласна...) і представництво громад в цих радах теж існує. Вибори відбуваються систематично, змінюються представники громад. Депутати мають бути ініціаторами змін на краще життя. Що ще потрібно для народовладдя? Але чомусь ця система працює не зовсім ефективно. По факту ми в більшості отримуємо мовчазних представників від громад у радах, які своїми діями не впливають на покращення життя громадян. Запитую себе: «Навіщо тоді балотуватись, якщо сидіти 5 років у сесійній залі, а діяльності — нуль. Куди дивились виборці...» Останні події в різних регіонах України, зокрема в Кривому Розі, дають надію на позитивні зміни в суспільстві. Відома ситуація, коли «низи» не хочуть жити «по-старому», а «верхи» не можуть жити «по-новому», набирає реальних обрисів.
Сергій МЕЛЬНИК, депутат Шполянської міської ради, політична партія «Громадянська позиція»:
— Демократичність Української держави і суспільства виявляється насамперед у народовладді. Під цим поняттям розуміється широка й активна участь громадян в управлінні справами держави і суспільства та створення найсприятливіших умов для надання всієї повноти влади народу. На мою думку, політична влада в Україні все більше корпоратизується. Це проявляється у таких явищах, як злиття влади і бізнесу, маніпулювання владою для задоволення політичних, вузькокорпоративних та особистих потреб. Таким чином, має місце порушення основних засад принципу народовладдя, відповідно до якого єдиним джерелом влади є народ, і дії усіх публічних владних інститутів за визначенням мають відтворювати потреби, інтереси саме народу. Найбільш актуальним і разом з тим проблематичним в умовах сьогодення є питання реальної можливості народу скористатися своїм природним правом впливу на владу у вирішенні питань соціально-економічної, політичної, культурної та будь-якої іншої сторони життя. Тож я вважаю, що саме депутати місцевих рад, як ланка влади найбільш наближена до народу, повинні тримати найтісніший зв’язок з населенням. Саме на місцевому рівні приймаються рішення, які торкаються інтересів громади — будівництво шляхів, шкіл, громадський транспорт, крамниці, екологія, дозвілля, енергопостачання... Все це має вирішуватись у селах, районах, містах. І активність громадян є гарантією реального місцевого самоврядування. Адже не секрет, що в багатьох побутує думка: «Там все за нас вже вирішено!». Зараз все більшої популярності набувають електронні засоби спілкування. Як депутат міської ради, я виступаю з ініціативою створення на сайті міської ради веб-сторінки «Електронні петиції до влади». Для цього вже підготував проект відповідного рішення. Це дасть можливість кожному члену громади.
Валерій ЛАСУН, депутат міської ради, ВО «Батьківщина»:
— Вже в двадцять п’яте святкується День самоврядування в Україні. Але за ці роки, на жаль, не створений виборчий кодекс. На моє глибоке переконання, тільки завдяки якісним законам можливо провести якісно місцеві вибори та отримати якісну місцеву владу. Політики-законодавці граються виборчими законами напередодні кожних виборів. І, як правило, вони розробляються як база та платформа для майбутніх президентських виборів та до парламенту (по потребі та на користь провладних партій). Вважаю, що в нашій демократичній державі дуже мала кількість громадян свідомо бере участь у місцевих виборах, а значить і в формуванні справжньої Народної влади. Для отримання якісної влади на місцях потрібно докорінно змінити виборчий процес. Взявши за основу принципи демократичного централізму, необхідно на законодавчому рівні ввести суто мажоритарну систему виборів, списки кандидатів у депутати по округах повинні формуватися громадою цих округів, їхнім активом (вуличними комітетами) через створені комітети округів із осіб рекомендованих жителями округу та самовисуванцями і по безпартійному принципу. Потрібно надати спрощену можливість громаді округу відізвати депутата, який не виправдав довіри виборців. Місцеві органи влади — без політики, депутат — для суспільства, а не суспільство — для депутата! Так повинна діяти система народовладдя.
Сергій ОСАУЛА, депутат Шполянської районної ради, ВО «ЧЕРКАЩАНИ»:
— Бюджет повинен формуватися знизу. Кожен громадянин, як платник податків, має розуміти, скільки коштів з його податків іде на утримання армії, державного апарату тощо. А зазвичай бюджет формується зверху, через субвенції, і на місцях одержують що? Та нічого! То яке ж це самоврядування? А якщо бюджет формується на місцях, то місцеве самоврядування зацікавлене у якнайбільшому охопленні сплатою податків, бо тоді більша частка їх залишається на місці.
Підготувала Наталія СТОРЧАК.