Як не втратити право на спадщину?

За законодавством України, для прийняття спадщини встановлено шестимісячний термін з дати смерті спадкодавця. Якщо термін прийняття спадщини буде пропущено, його можна відновити в судовому порядку. Але, як стверджують адвокати, зараз це проблематично.

В останні три-чотири роки суди зайняли позицію, яка ускладнює вступ у спадок. Фахівці радять не затягувати з термінами вступу в спадщину, а скористатися в умовах карантину послугами пошти.

– Рекомендую направити заяву рекомендованим листом або в державну нотаріальну контору, або до того нотаріуса, з яким ви домовилися про зустріч. На пошті на листі поставлять штемпель з датою, це і буде датою вашої заявки або на вступ у спадок, – каже адвокат Ростислав Кравець.

Які причини визнають поважними?

Заява про прийняття спадщини (або про відмову від прийняття спадщини) подається нотаріусу за останнім місцем проживання спадкодавця або в органи місцевого самоврядування (у разі, якщо померлий проживав у селі або селищі).

Документи, які знадобляться для прийняття спадщини: паспорт; ідентифікаційний номер; свідоцтво про смерть; документи, що підтверджують родинні зв'язки спадкоємця з померлим; правовстановлюючі документи на майно, про яке відомо.

Якщо все ж термін вступу в спадщину пропустити, доведеться відновлювати його через суд. Це можливо тільки в тому випадку, якщо причини для пропуску були поважні, а саме: пов'язані з об'єктивними, непереборними і істотними труднощами для спадкоємця. Зокрема – тривала хвороба спадкоємця або перебування спадкоємця протягом тривалого часу за межами України. Хоча факт проживання позивача за межами країни сам по собі не свідчить про наявність непереборних перешкод. По-перше, знову-таки можна скористатися послугами пошти; по-друге, звернутися в консульство (на нього серед іншого покладено обов'язок видавати свідоцтва про право на спадщину).

До слова, не можуть бути визнані поважними такі причини, як, наприклад, непоінформованість про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.

Спадкоємець, який проживав разом із спадкодавцем, автоматично отримує спадкове майно. Тобто він не зобов'язаний приходити в нотаріальну контору в установлений термін для оформлення спадщини.

Ольга Новикова, «На пенсії»