Як оздоровлюють дітей на Шполянщині

    Розпорядження голови Шполянської райдержадміністрації про підготовку та проведення оздоровлення, відпочинку дітей, учнівської молоді влітку 2017 року було підписане зовсім нещодавно — 15 травня 2017 року — за декілька днів до початку оздоровчої кампанії. Хоча, як правило, підготовка до неї має розпочинатися ще взимку, адже потребує значної концентрації зусиль та ресурсів.

    Як відомо, оздоровчий табір «Олімпія» перебуває нині в приватній власності, але господарі не проти надавати його інфраструктуру на літні місяці для організації табірних змін для учнівської молоді, — так зазначає директор підприємства Віктор Діденко. Однак, для того, щоб повноцінно реалізувати оздоровчий проект в «Олімпії», застосовуючи сучасні методичні елементи, цікаві для молоді, потрібно мобілізувати творчий педагогічний потенціал, бізнесові кола для фінансової підтримки.

    Чи погодилися б представники агробізнесу й інші приватні підприємці долучитися до цього проекту, аби нашим дітям створити умови для сучасного змістовного дозвілля в час літніх канікул? Переважна більшість, певно, що так. Але оскільки роботу ніхто належним чином не провів і районні чиновники не спромоглися створити цікавий проект та презентувати його на основі мотиваційних підходів, то й віз залишився на місці попередньої дислокації. Адже власникам «Олімпії», за великим рахунком, це не потрібно, вони й не виступають ініціаторами організації оздоровчого сезону, а ті, хто мав в першу чергу цим перейнятися, не володіють достатнім управлінсько-творчим потенціалом.  

 

Найбільшою проблемою в НВК є низька якість води

    Натомість традиційні пришкільні табори на території Шполянщини успішно розпочали роботу: всього їх налічується нині в районі 30 з денним перебуванням на базі НВК та один відпочинково-оздоровчий табір з цілодобовим перебуванням на базі спецшколи інтернату. Всього оздоровлюється в таборах Шполянщини понад 2000 дітей. Про це інформує начальник відділу Державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства управління Держпродспоживслужби в Шполянському районі Марія Михайленко.

    За її словами, комісією проведено ряд заходів з організації оздоровлення та відпочинку дітей в районі. Зокрема, проведено навчання кухарів таборів, санітарно-освітня робота, лабораторним відділенням обстежено на бактеріоносійство працівників пришкільних таборів та оздоровчого табору. Шполянським районним лабораторним відділенням Городищенського міжрайонного відділу ДУ «Черкаський ОЛЦМОЗ України» досліджено 33 проби води питної, відібраної на харчоблоках таборів, з яких 3 проби не відповідали вимогам за мікробіологічними показниками. Із досліджених 30 проб води за санітарно-хімічними показниками у 4-х виявлено перевищення вмісту нітратів. Вода з джерел водопостачання у цих НВК не придатна для приготування їжі та пиття. За інформацією директорів таборів, визначено альтернативні джерела водопостачання.

    З досліджених 9-ти зразків харчових продуктів та харчової сировини відхилень від стандартів за мікробіологічними показниками не виявлено. Вибірково досліджено 4 страви на калорійність та термічну обробку — відхилень також не виявлено. З 60 гігієнічних змивів, взятих на харчоблоках (поверхні столів, посуду, рук персоналу, тощо), у трьох виявлено бактерії групи кишкової палички, що свідчить про неякісне прибирання та миття харчоблоку.

 

Норми харчування не витримуються

    У зв’язку з недостатнім фінансуванням, існують проблемні питання щодо забезпечення норм харчування в таборах відпочинку та матеріально-технічної бази закладів. Передбачуваний відсоток виконання норми харчування в пришкільних таборах — 75%.

    З початку підготовки та проведення оздоровчої кампанії з оглянутих закладів у декількох були виявлені порушення вимог санітарного законодавства: не проведено генеральне прибирання в робочих кімнатах харчоблоку, не достатньо столового посуду. Встановлені факти завезення на харчоблоки замороженого м’яса, курей та овочів (капуста, цибуля). Хліб доставляється на неналежно обладнаному автотранспорті, без маркування, насипом в пластиковій тарі, експедитор без санітарного одягу та медичної книжки.

 

Марія ОСИКА