Уже другий рік поспіль господарі скаржаться, що урожай поїдають руді слимаки. Збільшенню чисельності слимаків сприяли погодні умови: тепло та достатня кількість вологи, а також теплі зими, внаслідок чого яйця цих шкідників успішно перезимовують. Це призвело до їхнього масового розповсюдження. Та слимаки не лише шкодять урожаєві, але подекуди з’являються навіть і в наших оселях.
Як боротися з ними, «Шполяночка+»поцікавилась у провідного спеціаліста ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області Андрія Порхуна:
Позбутися молюсків не так просто. Це вже не перший рік, коли руді слимаки повзають по городі. Проте останні два роки їх страшенно багато. Вони їдять все, що бачать. Знищують полуницю, капусту, помідори, кабачки і баклажани. Повністю знищити слимаків складно, але суттєво обмежити чисельність цілком можливо. Найкращий час для боротьби з ними — від травня до липня, і в цей час необхідно намагатися їх якнайбільше знищити, оскільки у серпні вони відкладають нові яйця. На зиму доцільно перекопувати ділянку – зимують вони у стадії яйця і слимака на глибині до 10 сантиметрів, тому перед першими заморозками або під час відлиг ділянку варто перекопати, і таким чином ми їх можемо знищити.
Один слимак за сприятливих умов може відкласти до 400 яєць. Спочатку слимаки харчуються перегноєм ґрунту, проте через 10—14 днів вже здатні завдати істотної шкоди рослинам: вигризати зародки проростаючого насіння, об'їдати ніжні листки сходів і розсади у теплицях.
Що стосується хімічного методу боротьби, то наразі в Україні дозволений лише один препарат – лимацидна принада «БіоСлимакс» (виробник Польща). Норма витрати препарату – 60—120 г на 100 м², а коштує він приблизно 35 гривень. В інших країнах широко використовують препарати з діючою речовиною метальдегід. Це гранули, що містять речовини, які приваблюють слимаків. Норма витрати препарату — 3—4 г на 1 кв. м. Гранули метальдегіда розкидають на поверхні грунту або розміщують в пастках-укриттях. Молюски активно відшукують і поїдають отруєну принаду, швидко втрачають рухливість і гинуть. Але застосовувати їх можна тільки на відкритому ґрунті, розмістивши гранули речовини на грядках між рослинами. Для льоху, де зберігаються запаси овочів і фруктів, і тим паче для житлового приміщення, використовувати такі методи боротьби зі слимаками категорично заборонено.
Якщо ви виявили блискучий липкий слід на підлозі або стінах, знайте: слимаки з`явилися в вашому домі. Найкраще місце для їхнього поселення — там, де сиро, значить шукати їх потрібно у ванній кімнаті або кухні. У будинку можна скористатися засобами, що не представляють небезпеку для здоров`я людини. Є кілька продуктів, які слимаки не переносять: сіль, гірчичний порошок, мелена кава, оцет, нашатирний спирт. Розсипте їх у ті місця, де волого, і там, де ви помітили їхні сліди перебування. Для профілактики появи молюсків у погребі, можна використовувати вапняне запилення, не допускати підвищеної вологості приміщення, частіше проводити провітрювання. Досить дієвим способом є використання пива або суміші дріжджів і пива.Зібраних слимаків знищують у міцному соляному розчині або заливають крутим кип’ятком.