Як вирощувати квіткову розсаду

Здавалося б, нехитра справа —  кинути насіннячко в землю. Але не всім вдається дочекатися сходів. Справа в тому, що є тонкощі, без знання яких можна наробити помилок.

Вирощування квіткових рослин з насіння має безліч плюсів. Самостійно вирощені рослини найчастіше виявляються міцнішими і витривалішими готової розсади. Адже розсаді може і не сподобається зміна умов з тепличних на «натуральні». Крім того деякі квіти можна посіяти вже на початку лютого.

Для вирощування розсади посів роблять рано навесні, в лютому-березні, посів в теплому парнику — в середині або наприкінці квітня, в залежності від погоди.

Для посіву можна використовувати плоскі керамічні горщики, ящики, спеціальні торф'яні одноразові горщики. Дренажний отвір необхідний у будь-якій ємності. Посуд має бути помитий, навіть якщо він щойно з магазину. За день до посіву землю поливають водою.

Як правило, в насінині знаходиться первинний запас поживних речовин, необхідний для початкової стадії росту, тому краще всього для вирощування розсади використовувати компост з додаванням торфу й піску.

Земля повинна швидко пропускати воду, бути легкою і пухкою. Перед посівом землю злегка ущільнюють долонею або будь-яким рівним предметом. До верхньої межі ємності повинно залишатися 1 см. Землю перед посівом ще раз зволожують.

Насіння розкидають по поверхні. Можна зробити борозенки лінійкою (трохи втиснувши її ребром в ґрунт) і посіяти насіння рядками. Можна насіння перед посівом змішати з невеликою кількістю крохмалю або крейди, щоб його було видно на темній землі. Такий посів дозволить уникнути загущеного посіву. Після цього великі насінини засипають рівним тонким шаром землі.

Дуже дрібне насіння (агератум, бегонія, лобелія, петунія, портулак) перед посівом змішують з піском 1:10, після посіву землею не присипають. Ємкість, в яку проведений посів, накривають склом або поміщають в поліетиленовий пакет, який щільно фіксують. І ставлять пакет в затінене місце.

Для проростання насінню необхідне вологе середовище з доступом повітря. У таких умовах насінинки набирають воду (розбухають), починають дихати, у них активізуються біохімічні реакції, і через певний час вони прокльовуються. У більшості однорічних квіткових культур сходи з'являються через 10-14 днів.

Найшвидше, через 3 — 4 дні, дає сходи свіже насіння сімейства хрестоцвітних — матіола, лобулярія, малкольм, декоративна капуста. Проте насіння іпомеї, кобеї, льнянки, ротиків, молюцелли, нірембергіі, флокса Друммонда зазвичай проростають тільки через 20 днів.

Так само довго і до того ж недружно з'являються сходи вербени. Енергія проростання і схожість знижуються при зберіганні насіння. Особливо швидко погіршуються ці показники в переломний час, коли закінчується період природного збереження цих якостей.

На проростання насіння впливає температура. Насіння більшої частини однорічних квіткових культур прокльовується і дає сходи при температурі вдень 20°С, вночі 16—18°С.

Теплолюбні бальзаміни, гацанія, жоржини, іпомея, кобея, нірембергія, пеларгонія, тунбергія, целозія і шавлія краще проростають при 22-24°С. Холодостійкі — декоративна капуста, левкой, лобелія, лобулярія, ротики, хризантеми, скабіоза — віддають перевагу більш низькій температурі для проростання —14-16°С.

На проростання насіння більшої частини культур освітлення не впливає. Їх можна пророщувати як на світлі з обов'язковим притіненням від прямого сонця, так і в повній темряві. Але є ряд культур, яким для проростання насіння обов'язково потрібне розсіяне світло, це агератум, бальзамін Уоллера, лобелія, лобулярія, ротики , петунія, портулак та целозія. І навпаки, повна темрява потрібна для проростання насінню вербени, сальпиглоссиса, флокса Друммонда і шізантуса.

Посіви треба періодично провітрювати. Щойно  проклюнуться паростки, посуд ставлять на світло. Поліетилен або скло піднімають, а через кілька днів знімають зовсім. Необхідно повертати посуд для рівномірного освітлення сходів сонячними променями. Поливати в цей час треба з особливою обережністю, перелив небезпечний розвитком чорної ніжки.

Однак при цьому потрібно уважно вивчити біологічну характеристику культури. Якщо ви вирощуєте однорічники — айстри, сальвії, тагетиси, цинії, жоржини, орієнтуйтеся за  терміном, до якого ви хочете отримати квіти. Якщо ви хочете, щоб найяскравішим і привабливим ваш квітник був до вересня, проводьте посів в середині квітня, оскільки більшість сортів однорічних культур зацвітають приблизно через 80-100 днів після сходів, плюс час на приживання після висадки розсади. До того ж айстру часто вирощують з пікіровкою і додається 3—5 днів на приживлюваність сіянців. Якщо нам потрібні квітучі клумби раніше, то і посів проводимо більш ранній. У цьому випадку для економії місця розсаду вирощуємо з подальшою пікіровкою.

Досвід багатьох квітникарів говорить про те, що більшість однорічників простіше вирощувати безпосередньо посівом у ґрунт. Для цього необхідно готувати ґрунт з осені і мати великий запас насіння, так як схожість у відкритому ґрунті завжди нижча. Для такого способу вирощування підходять не всі сорти айстри, а тільки бордюрні, напівмахрові, ранні.

Розсадний спосіб доводиться вибирати і при вирощуванні квіткових культур з дуже дрібними насінням — петунія, портулак, ротики і т.д. Сіянці цих рослин такі дрібні та слабкі, що можуть легко загинути у відкритому ґрунті.

Вирощування і багаторічних квіткових культур насіннєвим способом має ряд особливостей. У перший рік ці рослини не цвітуть, тому ранній посів необов'язковий. Розсадний спосіб використовується тільки при малій кількості насіння, щоб отримати і зберегти якомога більше сходів.

Якщо насіння достатньо, то такі культури, як рудбекія, гайлардія, аквілегія, люпин, примула можна висівати з травня по липень на грядки. Восени або навесні наступного року їх можна висаджувати на постійне місце. Інша справа — вирощування розсади дворічних культур, наприклад «братків» — віоли. Якщо посів на розсаду провести рано в березні, то рослини зацвітуть в перший же рік.