Якби Шполянщині довелось зіткнутись з масовим отруєнням – чи готові служби?

Минулого тижня Черкащину і всю Україну струснула новина про масове отруєння дітей у Черкаській школі. Близько півсотні дітей під час лінійки, присвяченій Дню пам’яті і примирення, почали втрачати свідомість та відчували нудоту. Загалом до медичних закладів зі скаргами на здоров’я надійшло більше ста осіб, серед яких — і дорослі. Подібні випадки цього дня також було зафіксовано у Новомосковську та Павлограді Дніпропетровської області. Проте масштаби там були набагато меншими, ніж в Черкасах. До сьогодні спеціальні служби та медики не можуть назвати причини такого ураження. Усі аналізи показують відповідність нормам та не перевищують показники. Чи готова Шпола до подібних (не дай, Боже!) випадків, розбиралась «Шполяночка+».

Слід зауважити, що черкаські служби відпрацювали оперативно, фахівці ДСНС зробили первинні проби ґрунту та повітря. Було відпрацьовано ймовірність розлиття ртуті, отруєння її парами, питання пов'язані з колекторами та транспортними засобами, які опинилися неподалік і могли перевозити небезпечні речовини. Проте  усі результати досліджень показують одне — жодних відхилень від норми не виявлено.

Та практично всі фахівці зазначають, що йдеться про отруєння токсичною речовиною. Згодом встановили, що отрута передавалася через повітря. Ситуація була критичною, і до Черкас терміново вилетіли прем'єр-міністр України, міністр охорони здоров'я, керівник рятувальної служби та експерти-токсикологи. Пізніше у своїх коментарях Голова Служби безпеки України Василь Грицак зазначив, що не виключається можливість диверсії, яка і призвела до таких наслідків.

Чи готові у Шполі до таких або подібних надзвичайних ситуацій розповідає начальник 17-ї ДПРЧ Управління ДСНС у Черкаській області Олександр РУДЕНКО.

— Ми завжди готові до будь-яких надзвичайних ситуацій! Наша частина добре підготовлена до рятівних заходів. Якщо б, не доведи Господь, трапилася подібна ситуація, як у Черкасах, то ми б зреагували миттєво. Звісно, такі масштаби навряд чи змогли самі осягнути, проте, у випадку нестачі власних сил та засобів, ми викликаємо аварійно-рятувальний загін із Черкас, який максимально оперативно прибуде з усім необхідним в цій ситуації обладнанням, — зауважив рятувальник.

Впевненість у власних силах виказують і шполянські медики. Вони заспокоюють, що завжди нададуть невідкладну медичну допомогу, для чого вистачить і засобів, і ліжкомісць. За їх словами, вони готові зреагувати в будь-який період доби.

— Ми готові будемо оперативно реагувати в будь-який момент. Це дозволяє кваліфікація персоналу, наявність фахівців в потрібних сферах. Для дітей до 3-х років, учасникам АТО і їх родинам вона взагалі надається безкоштовно. Реагуємо оперативно навіть посеред ночі. Якщо йдеться про надзвичайні ситуації, коли можуть масово постраждати люди, то раз на 3-5 років ми беремо участь у спеціальних практичних навчаннях, тож володіємо знаннями, як діяти у таких випадках.

Маємо надію, що для боротьби з природними катаклізмами та надзвичайними ситуаціями техногенного характеру Шполянщина таки має готовність. У будь-якому випадку при ускладненні обстановки, потенційного збільшення кількості жертв оперативну допомогу нададуть медичні заклади, фахівці та рятувальні служби з найближчих районів. Необхідну техніку та обладнання готові в будь-який момент надати і місцеві великі підприємства. Однак, мабуть і кожен із нас має не забувати, що на фоні військових дій на Сході України, прихованої агресії Росії, крім надзвичайних ситуацій природнього та техногенного характеру, ворог має змогу застосовувати інструментарій для залякування українців, нанесення шкоди їх життю і здоров’ю.

Сергій ЗУБАТОВ