Безкоштовні бебі-бокси, послуги муніципальної няні та дороге медичне обстеження — все це оплачуватиме держава молодим батькам. З 1 вересня 2018 року стартує програма допомоги при народженні дитини, яка, за даними Мінсоцполітики, коштуватиме бюджету у 2018-2019 роках 5 млрд грн, — повідомляє «Європейська правда».
Що отримають батьки
Нові види соціальних допомог ставатимуть доступними поетапно. Опорних дат дві: 1 вересня 2018 року та 1 січня 2019 року. З 1 вересня 2018 року молоді батьки матимуть право на «пакунок малюка» при народженні дитини. Це набір із двадцяти п'яти необхідних речей для новонароджених. У нього входять підгузки, кілька видів пелюшок, дві ковдри, шкарпетки та одяг, предмети дитячої гігієни, рушник, іграшка. Отримати його зможуть мати, батько, родичі або патронатний вихователь. Пакунок надаватиметься кожній родині при виписці з пологового будинку.
За законом жінки можуть розраховувати на два види допомог.
Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами надається у розмірі 100% середньомісячного доходу жінки, але не менше 25% від розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи. Вона виплачується жінкам впродовж декретної відпустки, яка починається за 70 днів до пологів і триває 56-70 днів після пологів.
Допомога при народженні дитини надається одному з батьків (опікуну), який постійно проживає з дитиною. Це разовий вид допомоги. Вона призначається у розмірі 41,28 тис грн. Спершу виплачується 10,32 тис грн, решту суми сім'я отримує протягом наступних 36 місяців рівними частинами.
З 1 січня 2019 року стануть доступними ще два види соціальної допомоги.
Перша — програма «Муніципальна няня». Вона передбачає, що впродовж трьох років після народження дитини держава частково компенсуватиме батькам витрати на оплату няні. Розмір компенсації — прожитковий мінімум на дітей віком до шести років. Зараз це 1 559 грн, а з 1 грудня 2018 року — 1 626 грн.
Друга допомога — безкоштовне медичне обстеження на TORCH-інфекцію. Його зможуть безкоштовно пройти пари, які подали заяву на реєстрацію шлюбу з 1 січня 2019 року. Це обстеження на виявлення вірусів герпесу, краснухи, токсоплазми, гепатитів В та С, парвовірусу та ентеровірусу, ВІЛ.
Видатки на нові види соціальних допомог Кабмін розділить між державним та місцевими бюджетами.
На ПДФО чекає розподіл
У рамках соціальних ініціатив Мінсоцполітики планується ще одна новація. Міста та об'єднані територіальні громади (ОТГ), які отримають від UNICEF статус «дружніх до дітей та молоді», зможуть розраховувати на додатковий 1% ПДФО. Частка відрахування цього податку до обласних бюджетів зменшиться на цей же 1%.
З точки зору видатків у Мінфіну зауважень нема. Відомство погодилося з пропозицією Мінсоцполітики щодо реалізації пілотного проекту. За даними казначейства, необхідні для реалізації ініціативи кошти переказані місцевим органам влади у повному обсязі, повідомили ЕП у Мінфіні.