Які вітаміни треба вживати навесні?

Нестача вітамінів дуже сильно позначається і на роботі організму, і на самопочутті, і на працездатності. Зазвичай наприкінці зими всі відзначають апатію, занепад сил, байдужість. На початку весни ще немає свіжих корисних дарів природи, і доводиться вдаватися до штучних вітамінним комплексів.

Ознаки нестачі вітамінів

Найбільше навесні людському організму не вистачає вітамінів А, С, D, Е і групи В. У чому це проявляється?

Нестача вітаміну А

Простіше розпізнати нестачу вітаміну А за так званою «курячою сліпотою». Якщо при різкому переході з вулиці, де світить яскраве сонце, припустимо, в свій будинок, ви довго придивляєтеся і намагаєтеся близько 10 секунд розглянути хоч що-небудь — запасу вітаміну А дуже мало, якщо на те, щоб придивитися у вас йде близько 20 секунд — потрібно терміново звертатися до лікаря! Крім цього, зазвичай у людини з дефіцитом вітаміну А суха шкіра, посічене волосся, з'являються тріщини в куточках рота.

Нестача вітаміну С

Проявляється в ламкості судин, на тілі часто з'являються синці, навіть від незначних пошкоджень, також ослаблений імунітет, переслідують вірусні захворювання. Може розвиватися анемія, тому що без достатньої кількості вітаміну С не засвоюється залізо. Крім того, вітамін С найсильніший антиоксидант, сприяє виведенню токсинів.

Нестача вітаміну D

Призводить до ламкості кісток, оскільки без вітаміну D не можливе засвоєння кальцію. Особливо нестача вітаміну D небезпечна для дітей, оскільки спричиняє таку хворобу, як рахіт. Дефіцит вітаміну D настає, в тому числі через те, що більшу частину осінньо-зимового періоду на вулиці похмуро, сонця немає, і наш організм не виробляє цей вітамін самостійно.

Нестача вітаміну Е

Відбивається на якості шкіри, вона втрачає еластичність, з'являються зморшки. Погано проходять відновлювальні процеси, наприклад, довго загоюються рани.

Нестача вітамінів групи B

Вітаміни групи В відповідають практично за всі дії організму. Їхня нестача найбільш помітна й небезпечна. В1 відповідає за нервову систему, серцевий ритм. Недолік вітаміну проявляється повним занепадом сил, розладами психіки, болями в серці. Недолік В2 проявляється у появі тріщин і виразок на слизових оболонках, губах, носі. Багатьом навесні дошкуляє герпес на губах і біля них — це теж прояв дефіциту вітаміну В2.

Вітамін В6 руйнується від прийому сильних лікарських препаратів і при порушенні роботи кишечника. Проявляється шкірними проблемами — висипаннями, лущенням.

Недолік вітаміну В12 призводить до анемії, порушення роботи шлунково-кишкового тракту, почуття оніміння у руках або ногах.

І останній найважливіший вітамін групи В — це В9, або як ще його називають, фолієва кислота. Вона відповідає за роботу нервової системи. Особливість її в тому, що вона дуже швидко виводиться з організму, особливо у тих, хто курить, вживає алкоголь, постійно нервує.

Щоб знизити наслідки авітамінозу необхідно здати розгорнутий аналіз крові, визначити дефіцит елементів в організмі, і підібрати з лікарем оптимальний вітамінний комплекс. Зараз аптечні мережі пропонують безліч таких комплексів. Вони розділені на жіночі, чоловічі, для літніх, для дітей, загалом, всі можуть знайти собі підходящий варіант. Не слід забувати і про збалансоване харчування, корисно вживати компоти із заморожених ягід, сухофруктів, відвар шипшини. В обід не зашкодить один зубок часнику. Дуже корисні яблука, деякі навіть вважають їх найбільш корисними серед усіх фруктів, горіхи, гарбузове насіння, курага, родзинки, чорнослив.

Що потрібно знати, вживаючи вітаміни:

* вітамін С обережно слід вживати людям з підвищеним вмістом солей в організмі;

* вітаміни А і Е поліпшують засвоювання один одного, і ще вони обидва жиророзчинні, саме тому в склянку морквяного соку потрібно додати ложку масла або вершків;

* кальцій потрібно приймати тільки з вітаміном D;

* вітамін С вживають з препаратами заліза при анемії;

* вітамін D потрібен тоді, коли немає достатньої кількості ультрафіолету, на сонці людський організм виробляє його сам.

Засвоєнню вітамінів заважають алкоголь; гормональні препарати (наприклад, протизаплідні); стреси.

Не варто приймати вітамінні комплекси самостійно. Іноді наше суб'єктивне сприйняття може бути помилковим, і вітаміни не принесуть очікуваної користі. Крім того, надлишок вітамінів не менш шкідливий, ніж дефіцит, тому так важливо перед прийомом вітамінів визначити рівень вмісту вітамінів в організмі.