ЯКІ ЗАСЛУГИ ПЕРЕД ДЕРЖАВОЮ ДАЮТЬ УКРАЇНЦЯМ ПРАВО НА ОТРИМАННЯ ПЕНСІЇ ЗА ОСОБЛИВІ ЗАСЛУГИ?

Про це розповідає заступник начальника управління Пенсійного фонду в Шполянському районі Галина МАНЬКІВСЬКА:

— Насправді пенсія за особливі заслуги є ні чим іншим, як надбавкою до основного виду пенсії. Право на цей вид пенсійного забезпечення надається громадянам, які мають особливі заслуги у сфері державного управління, громадської або господарської діяльності, науки, культури, спорту, освіти і т. п. Причому заслуги не тільки перед Україною, але й перед колишніми Українською РСР і СРСР. До окремої категорії осіб, які мають право на таку пенсію можна віднести багатодітних матерів, які мають 5 і більше дітей.

Розмір пенсії за особливі заслуги встановлюється у відсотковому відношенні (20—40%) від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Конкретний розмір надбавки залежить від заслуг особи, яка звернулася за призначенням пенсії. Приміром, за орден Трудової Слави виплачується 22% від прожиткового мінімуму, а Героям України — 40%.

Якщо пенсіонер має право на призначення відразу декількох надбавок за особливі заслуги, тоді призначається та, яка є найбільшою в максимальному розмірі. У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, пенсія перераховується з дня, з якого встановлено новий розмір прожиткового мінімуму.

Пенсія за особливі заслуги призначається з дня звернення. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви до Пенсійного фонду про порушення клопотання про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Пенсія за особливі заслуги виплачується на підставі витягу із протоколу засідання Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги при Кабінеті Міністрів України або при обласній державній адміністрації.

Як відомо, Президентом України посмертно нагороджено орденом Богдана Хмельницького III ступеня нашого земляка лейтенанта медичної служби Олександра Кондратюка, який під постійними обстрілами до останнього надавав медичну допомогу захисникам Донецького аеропорту, рятуючи їм життя. Нещодавно матері Олександра Ользі Миколаївні та дочці Ангеліні Олександрівні призначено спільну пенсію за особливі заслуги перед Україною.

Прес-служба управління Пенсійного фонду в Шполянському районі.