СВЯТА ТА ОБРЯДИ
Свято Масляної здавна пов’язувалося із весняним пробудженням природи. Після прийняття християнства православна церква включила його до свого календаря. Таким чином, масляний тиждень стали святкувати за тиждень до Великого посту.
Масляна, порівняно з іншими язичницькими святами, практично не зазнала християнських впливів і залишилася часом веселого дозвілля з елементами давніх ритуалів.
Як зазначає доктор історичних наук Олександр Курочкін, українці, так само, як і інші слов’яни, каталися у цей день на конях, ходили в гості, влаштовували в складчину веселі застілля, готували вареники, млинці, пригощалися горілкою.
Тиждень перед Масляною називали «всеїдним», оскільки протягом цього часу церковний статут дозволяв їсти скромні продукти. Також по всій Україні був розповсюджений звичай «колодки» або «колодій», відомий у кількох локальних варіантах. Найбільш архаїчним серед них, ймовірно, слід визнати той, де розігрувалося «народження» та «поховання» дерев’яної ляльки — «колодки».
Досить переконливою видається позиція дослідників, які трактують цей варіант як трансформацію найдавнішого обряду виготовлення і знищення уособлення зими.
Млинців потрібно з'їсти стільки, скільки собака махне хвостом
Веселі і завзяті традиції на Масляну завжди супроводжувалися яскравими приказками, які були пов'язані з основною стравою свята — млинцями. Вважалося, що їх потрібно з'їсти за день стільки, скільки собака махне хвостом, і ворона прокаркає.
Найпопулярніші прикмети на Масляну також пов'язували з символом свята. Якщо млинці пеклися погано, це означало невдачі і проблеми, а якщо добре — процвітання і благополуччя.
Вважалося, що чим вища стопка млинців у господині, то урожай буде більшим і багатство в родині примножиться. Низька стопка млинців віщувала сире літо і неврожай, тому святкові столи у всіх будинках завжди намагалися прикрасити горою млинчиків, щоб привернути удачу.
На Масляну
холодно — літо буде теплим
Існують прикмети на Масляну, пов'язані з розвагами. У свято катаються на гойдалці, і чим далі злетиш, тим щасливішим будеш. З'їжджали з гірок, помічали наскільки далеко прокатаєшся: якщо далі, ніж сусід, то і врожай більшим буде, ніж у нього.
По погоді на свято судили про майбутнє літо. Якщо на Масляну холодно, літо буде теплим і не посушливим, а якщо йде дощ, то восени буде багато грибів.
І найголовніша прикмета: якщо на Масляну не повеселишся, як слід, увесь рік сумуватимеш.
Тому проведіть свято в гарному настрої, і удача вам усміхнеться!
МЛИНЧИКИ НА БАНАНОВОМУ ТІСТІ
А ви вже пробували пекти бананові млинці? Якщо блендер є під рукою, перетворити на пюре з його допомогою банани можна за лічені секунди, якщо немає — звичайна виделка теж допоможе впоратися. Загалом, спробувати варто! Після приготування ви отримаєте 4 порції.
Час приготування: 30 хвилин.
Інгредієнти: молоко — 500 мл, пшеничне борошно — 250 г, 2 банана, 1 яйце, олія — 3 ст. л., цукор — 1 ст. л., ванільний цукор — 1 ч. л., щіпка солі.
Приготування:
У глибоку миску просіяти борошно, додати олію, ванілін, цукор і сіль, вбити яйце, перемішати. Продовжити перемішування, вливаючи поступово молоко. В отриманому тісті не повинно бути грудочок.
Банани очистити, довільно нарізати і викласти в чашу блендера, змолоти в пюре (або розім'яти виделкою, але банани в такому випадку повинні бути дуже м'якими), викласти отримане пюре в тісто, перемішати його. Тісто для бананових млинців вийде трохи густуватим і в'язким.
Виливати тісто в розпечену сковороду, змащену олією, за допомогою ополоника. Смажити млинці приблизно по 2—3 хвилини з кожного боку до зарум'янювання і готовності.
Бананові млинці виходитимуть досить товстими — приблизно по 3 мм.
Готові млинці викладати один на одного на плоску тарілку, подавати краще гарячими.
МЛИНЦІ У ПЛЯШЦІ
Чи чули ви коли-небудь про те, що можна робити тісто для млинців у пляшці? В такий спосіб можна робити гарні, ажурні, фігурні млинці. Потрібно лише надіти на пляшку спеціальну або саморобну насадку, щоб тісто лилося тонкою цівкою. Після приготування ви отримаєте 6 порцій.
Час приготування: 40 хвилин.
Інгредієнти: молоко (3,2%) — 500 мл, пшеничне борошно — 300—350 г, олія — 50 г, яйце — 3 шт., цукор — 1 ст. л., сода — 1/2 ч. л., сіль — 1/2 ч. л.
Приготування:
Пластикову пляшку об’ємом 1,5 л промити, вставити в горлечко лійку. Влити через лійку в пляшку 1 склянку молока кімнатної температури, також, через лійку, «впустити» в пляшку яйця.
Потім прибрати лійку, закрити пляшку кришкою і добре струснути, щоб інгредієнти перемішалися.
Далі влити в пляшку молоко, що залишилося, всипати цукор, знову струсити все. Всипати в лійку частинами борошно, соду і сіль. Знову закрити пляшку кришкою і як слід потрясти. Далі влити в пляшку олію, струснути її знову.
Розігріти млинцеву сковороду, випікати млинці, наливаючи в неї тісто з пляшки (якщо не до кінця відгвинчувати кришку, то литиметься воно тонкою цівкою і можна робити різні візерунки).
Спекти так всі млинці, або кілька штук, а тісто, що залишилося в пляшці, прибрати на зберігання до холодильника.
Пекти млинці таким способом — це справжня творчість. Млинці можна робити у вигляді будь-яких фігур, візерунків і т.д.