ЗАГРОЗА ПОШИРЕННЯ «АФРИКАНКИ». Фахівець радить, як оминути небезпеку

НАДЗВИЧАЙНА СИТУАЦІЯ

Ще в 2012 році в Україні (у Запорізькій області) був зареєстрований перший випадок африканської чуми свиней, вірус якої тривалий час не поширювався на українській території.

Хвороба є абсолютно безпечною для людей, проте завдає серйозної шкоди свиногосподарствам. Методів лікування та вакцини не існує. Нещодавно на Полтавщині спеціалісти зафіксували 113-ий випадок АЧС в Україні. Спалахи на вказану хворобу виникають як у приватних господарствах, так і на свинофермах. Останнім часом на Шполянщині поширилося занепокоєння серед населення з приводу таких негативних тенденцій, здійснюється забій свиней з метою уникнення втрат. На цю тему кореспондент «Шполяночки+» поспілкувалася з в.о. начальника управління Держпродспоживслужби в Шполянському районі Ларисою ПОГАСІЙ:

— Ларисо Вікторівно, поінформуйте, будь-ласка, чи благополучний нині Шполянський район на поширення африканської чуми свиней.

— Поки що випадків АЧС на території нашого району офіційно не зафіксовано. Декілька разів існували підозри, які в обласній державній лабораторії не підтвердилися. Але я хочу звернутися до всіх шполян, вказати на необхідність дотримуватися суворих заходів безпеки, щоб не допустити злощасний вірус до наших господарств та повіток пересічних жителів району. І це цілком можливо, якщо жителі серйозно ставитимуться до всіх ветеринарно-санітарних вимог. Звертаю передусім увагу, що вакцини від вірусу АЧС не існує. Зараження в Україні відбулося, в основному, через неконтрольовану міграцію диких кабанів через прикордонні області та неконтрольоване завезення продукції з Білорусії, де є спалах хвороби.

Враховуючи те, що останнім часом були зафіксовані спалахи АЧС в інших областях країни, існує безпосередня загроза для свиногосподарств Черкаської області, зокрема, Шполянщини. Тож, так би мовити, потрібно мобілізувати всі зусилля на захист від небезпеки.

— Де існують головні ризики зараження?

— У першу чергу це — стихійні ринки. Закликаю всіх сільських голів суворо контролювати продаж з візків м’ясної продукції без ветеринарних документів у заборонених місцях, а жителів — не купувати її. Також не можна допускати безконтрольного завезення тварин із сусідніх областей без відповідних ветеринарних документів та завезення керівниками сільгосппідприємств фуражу із заражених територій. Ще одна, на мою думку, найважливіша проблема — коли жителі району, в яких загинула свиня, не звертаються до управління Держпродспоживслужби і не повідомляють про факти загибелі тварин, не усвідомлюючи того, що наносять великої шкоди суспільству. Якщо дійсно свиня загинула від хвороби АЧС, то слід пам’ятати про те, що труп потрібно спалити, бо інакше вірус поширюватиметься далі. Тож не можна займатися самодіяльністю і безконтрольно викидати трупи загиблих тварин, де заманеться. Це призведе до того, що вірус житиме на території міста і району, а вирощування свиней не матиме сенсу, бо кожної миті існуватиме загроза зараження.

Прошу всіх жителів району при найменшій підозрі на захворювання негайно звертатися до районної державної лікарні ветеринарної медицини для відповідного реагування, отримання лікувальної чи профілактичної допомоги телефоном №5-24-27.

Наталія СТОРЧАК.

ДОВІДКА.
Африканська чума свиней (АЧС) [Pestis africana suum] — небезпечна інфекційна хвороба свиней, яка характеризується лихоманкою, запальними і дистрофічними ураженнями внутрішніх органів, чисельними крововиливами та високою смертністю. Захворювання вперше було описано в Африці дослідником Монтгомері у 1921 році, через що його також називають хворобою Монтгомері. В Україні та Росії африканська чума свиней відома з 70-х рр. минулого століття. З того часу хвороба також реєструвалася у Вірменії та деяких автономних республіках у складі Російської Федерації і в багатьох країнах Європи та Америці.

Спалах африканської чуми свиней був зафіксований у цьому році в Рівненській і Миколаївській областях. Державна служба безпеки продуктів харчування Мінсільгоспу Вірменії ввела заборону на імпорт свиней і продуктів зі свинини з України.

Пам’ятайте! При підозрі на АЧС сповістіть фахівця ветеринарної медицини, краще перестрахуватись, аніж наразити на небезпеку всіх сусідів! Адже хвороба може швидко поширитись на сусідні господарства, завдаючи значних економічних збитків внаслідок загибелі свиней та ліквідації всього свинопоголів’я в регіоні.