Як уберегти себе в спекотну погоду?

Останні дні всім нам дошкуляла спека. Та вона не лише спричиняє загальний дискомфорт, а й негативно впливає на наше здоров’я. Як уникнути негативного впливу спекотної погоди, які перші ознаки теплового та сонячного ударів, перша допомога при них та які профілактичні заходи ― в розмові з завідувачкою Шполянської амбулаторії загальної практики сімейної медицини Ніною ЛИНДЮК:

― Ніно Григорівно, мабуть, немає нині такої людини,котра б не потерпала від такої спеки, яка тривала останні дні. Яких правил необхідно дотримуватись всім нам, щоб не завдати шкоди своєму здоров’ю?

― За сильної спеки краще взагалі не виходити на вулицю в найбільш спекотні години, особливо людям, схильним до серцево-судинних захворювань. Краще перебувати в прохолодних та кондиційованих приміщеннях. Але якщо такої можливості немає, носити легкий одяг, обов’язково надягати головні убори. Слід уникати або зменшити фізичні навантаження.

В жодному разі не можна вживати алкоголь. Ця порада часто переоцінюється — необхідно розрізняти споживання слабоалкогольних напоїв, що не спричинять вираженого сечогінного ефекту, та важких алкогольних напоїв, яких слід уникати. Також уникати споживання навіть невеликих порцій кави та чаю та інших кофеїновмісних напоїв через можливі сечогінні ефекти.

Слід також, не чекаючи виник нення відчуття спраги, часто пити, особливо людям похилого віку, потурбуватися і про тих, хто не може обслуговувати себе самостійно.

Не залишати дітей або тварин в закритих автомобілях.

Пацієнти, які вживають препарати, що знижують втрату тепла, повинні бути проінструктовані лікарем про способи самообстеження (регулярне зважування для своєчасного спостереження за статусом гідратації організму).

За такої погоди не рекомендується застосування електричних вентиляторів, тому що вони сприяють посиленню обезводнення організму.

― Небезпечними супутниками перегріву є сонячний і тепловий удари. Як їх розрізнити?

― Сонячний удар виникає внаслідок сильного перегріву голови прямими сонячними променями, в результаті чого розширюються мозкові кровоносні судини, відбувається приплив крові до голови, набряк мозку. Частіше сонячний удар відбувається в безвітряну погоду при високій вологості повітря. Сприятливими для сонячного удару є стан сп'яніння, переповнений шлунок, тобто, на жаль, постійні супутники заміського відпочинку наших співвітчизників.

Першими його ознаками є почервоніння обличчя, сильний головний біль. Потім ― нудота, запаморочення, потемніння в очах, блювота, втрата свідомості, ядуха (задишка).

Тепловий удар викликаний загальним перегрівом організму під впливом надмірного підвищення навколишньої температури при порушенні терморегуляції. Виникає він або при порушенні виділення поту (при фізичній перенапрузі, зневоднюванні організму, порушенні функції потових залоз) або при утрудненому випаровуванні поту з поверхні тіла людини при високій вологості, температурі повітря, щільному, непроникному одягу або (часто-густо) при поєднанні зазначених чинників.

При тепловому ударі з’являються млявість, головний біль, запаморочення, почервоніння обличчя, підвищення температури тіла до 40°С, сонливість, погіршення слуху, блювота, марення. Якщо причини перегріву не усунуті, розвивається власне тепловий удар, ознаками якого є втрата свідомості, блідість, посиніння шкірних покривів. Шкіра стає холодною, вкрита потом, пульс нитковидний. Виникає загроза для життя потерпілого.

― Чи можна якось убезпечити себе від таких станів?

― Для профілактики теплового удару потрібен відпочинок у тіні, купання, обливання холодною водою, дотримання питного режиму, забезпечення вентиляції задушливого приміщення, носіння одягу, що відповідає температурі повітря та упереджуватиме перегрів організму.

Варто пам'ятати, що сонячний і тепловий удари особливо небезпечні для дітей, тому що їхня терморегуляторна система ще недостатньо розвинута. Не можна залишати дитину на сонці без догляду дорослого!

Але якщо удар стався, то потерпілого слід перенести в тінь (прохолодне приміщення) та покласти на спину. Голову покласти на підвищення, розстебнути чи зняти одяг, розслабити пояс.

При втраті свідомості скористатися ваткою, змоченою нашатирним спиртом.

Тіло обтерти холодною водою чи загорнути у вологе простирадло. На голову і на чоло покласти холодний компрес, напувати холодною водою. Дати постраждалому настоянку валеріани (15—20 крапель на одну третину склянки води).

І, звичайно ж, звернутися до медичного закладу по допомогу.

Розмовляла Лариса БАЧИНСЬКА