З весни 2021 року Росія накопичує війська в безпосередній близькості від кордонів України. Поступово градус напруги знизився, та військові табори, техніка і особовий склад так і залишились в місцях тимчасового розгортання. Про цю загрозу знову згадали у вересні, коли розпочались масштабні спільні російсько-білоруські навчання «Захід-2021». Паралельно з цим посилились обстріли українських позицій на лінії розмежування на Донбасі. Свого найвищого піку істерія навколо можливого вторгнення російських військ в Україну досягла в січні, коли західні засоби масової інформації почали публікувати карти та схеми вторгнення. Додала дров у вогнище соцмережних баталій навколо цього питання і масштабна військова допомога з боку союзників України: Великобританії, США, Польщі, Естонії. І як водиться, «вишенькою на торті» став Закон України « Про основи національного спротиву», який набрав чинності з 1 січня 2022 року. Що це за закон, для чого потрібний національний спротив і яке в ньому місце займає територіальна оборона, з’ясовувала «Шполяночка+».
Сили територіальної оборони, як окремий рід сил ЗС України створені 1 січня 2022 року на підставі вже згаданого закону. До цього часу тероборона існувала у структурі Сухопутних військ та здійснювалась через військові комісаріати. Така система скорше була тягарем, ніж реальним елементом військової сили. Та і власне самі резервісти скоріше були схожі на партизанів в різнобарвних камуфляжах і амуніції.
У відповідності до законодавства територіальна оборона України – це система загальнодержавних, військових та спеціальних заходів, що проводяться у мирний час та у особливий період для протидії військовим загрозам, а також для надання допомоги у захисті населення, територій, навколишнього середовища та майна від надзвичайних ситуацій.
За словами міністра оборони Олексія Резнікова, у складі Сил територіальної оборони України 25 бригад (одна бригада на регіон), які об'єднуватимуть понад 150 батальйонів (один батальйон на район). Постійна чисельність Сил тероборони у мирний час становитиме 10 тисяч військових, в особливий період – понад 130 тисяч (буде сформовано резерв).
– На першому етапі бригади та батальйони Сил ТрО розгортатимуться за штатом мирного часу. Це відбувається прямо зараз. У кожному батальйоні формується скелет із військовослужбовців ЗСУ. Їхнім завданням є командування, навчання та погодження цивільних осіб, які укладуть контракт про службу в резерві ТрО та захищатимуть територію, де проживають. За рахунок цих резервістів ТрО кожен батальйон налічуватиме до 600 осіб. Формування резерву ТрО за штатами особливого періоду – другий етап після того, як у батальйонах та бригадах буде створено організаційно-управлінське ядро з військовослужбовців та забезпечено відповідні умови, – розповів Резніков.
За своєю суттю і поставленими завданнями територіальна оборона ніщо інше як легка піхота, яка за необхідності виконуватиме охоронні функції, боротиметься з диверсантами супротивника, забезпечуватиме функціонування блок-постів, зарежимлюватиме територію, охоронятиме важливі об'єкти тощо.
Натомість, деякі бойові генерали стверджують, що у нинішньому форматі територіальна оборона це звичайне «гарматне м'ясо», яким затикатимуть прогалини. Зокрема такої думки притримується колишній перший заступник командувача Сил спеціальних операцій генерал Сергій Кривонос. Він активно просував закон про територіальну оборону власного авторства, проте до сесійної зали документ так і не потрапив.
– Той закон, який ухвалений з подачі президента Зеленського, – це закон про чергову порцію “гарматного м’яса” для поповнення втрат на фронті, – вважає Кривонос. – Вони прописали в законі, що війська тероборони можуть застосовуватись для ведення бойових дій на фронті. Питання в тому, що є провали кадрової роботи в збройних силах. Тому, в першу чергу, вони думають – де взяти людей? Вони ж не мотивують. Я ж чому кажу, що це “гарматне м’ясо”? Це для затикання дир в разі загострення ситуації.
Та керівництво Міністерства оборони і командування ЗСУ вважає по-іншому. На їхнє переконання це дієвий інструмент задля стримування агресії, тим паче є розуміння з боку керівництва держави, яке йде в цих починаннях назустріч.
У своєму інтерв'ю, командувач Сил територіальної оборони, бригадний генерал Юрій Галушкін запевняє, що система ТрО, яка вибудовується в Україні серйозніша ніж у Швейцарії. Єдине, в Україні процес вибудовування цієї системи лише в зачатковому стані.
– Ми не набрали м’язів, щоб у кожній бригаді та батальйоні була ще й техніка на штат воєнного часу. Але принцип такий — на ці бригади та батальйони ми повинні мати свій приписний резерв. Тут необхідно розрізняти ці резерви. Є резерв ОР1, ОР2 — він призначений для комплектування Збройних Сил. Це для військових частин бойового складу, які комплектуються в першу та другу чергу. А є Сили тероборони, що також повинні мати свій резерв. У резерві ТРО будуть ті люди, які живуть поруч, у цьому районі, і не приписані в ОР1 і ОР2, а приписані саме як резервісти Сил тероборони. Вони знатимуть, куди бігти, де видадуть зброю, однострій і у складі якого батальйону ТРО яке завдання вони будуть виконувати. Це колосально зменшує час на розгортання і збільшує наші можливості, – зазначає командувач.
Що найголовніше: участь у територіальній обороні – абсолютно добровільна. Особливих вимог до учасників тероборони немає, є лише обмеження за віком – від 18 до 60 років.
Основу добровольчих формувань територіальних громад становитимуть громадяни України, які пройшли службу у:
- збройних силах України;
- інших військових формуваннях:
- правоохоронних органах.
Українці, які не проходили військову службу, також можуть увійти до складу формувань територіальних громад після складання присяги добровольця територіальної оборони. У формування територіальної громади не зарахують громадян: раніше засуджених до позбавлення волі за скоєння тяжкого чи особливо тяжкого злочину (крім реабілітованих) або які мають дві та більше судимостей за скоєння умисних злочинів.
Такий батальйон територіальної оборони створено і у Звенигородському районі. Наразі місцевою владою йому виділено відповідне приміщення, де проводять ремонт, а поки туляться у тимчасовому помешканні. Командир батальону ТрО, підполковник Олег Капішинський стверджує – з боку місцевої влади є повне сприяння розгортанню частини.
– І голова Звенигородської райради Сергій Струк, і міський голова Звенигородської ОТГ Олександр Саєнко, всі органи влади не просто йдуть назустріч. Вони створюють усі умови, аби батальйон було створено і він використовував свої завдання за призначенням. Нам виділено приміщення колишнього садочка. Поки ми тимчасово перебуваємо в іншому приміщенні, – розповідає військовий. – Немає зараз проблем і з коштами. Лисянська ОТГ виділила 113 тисяч гривень, Звенигородська ОТГ виділила 100 тисяч гривень.
За словами Олега Капішинського, не лишаються осторонь проблем ТрО і приватні підприємці.
– Директор Лебединського насінєвого заводу Анатолій Ткаченко зв’язався зі мною як командиром частини і взяв на себе повне фінансування будівництва приміщення для зберігання зброї. Підприємець з Лисянки Володимир Бесараб за свої кошти теж відновлює і ремонтує частину приміщень майбутнього місця дислокації батальйону, – каже Олег Георгійович.
Військовий впевнений, що з такою підтримкою база підрозділу буде створена максимально швидко. Та й з’являться навчальні приміщення, адже на територіальну оборону крім усього покладається ще й навчання цивільних для участі в національному спротиву.
–Як можна навчити людину, якщо немає навчальної і матеріальної бази? Ніяк. У нас поки немає навчальних місць. Потрібно побудувати стрільбище. Кожний вид бойової підготовки: тактична, інженерна, розвідувальна, хімічна потребують власних навчальних місць, які мають бути відповідним чином обладнані. Показувати людям просто на пальцях це таке собі навчання. Навіть саме просте – викопати окоп. На словах це не розкажеш, потрібно показувати і аби люди самі копали і розуміли навіщо вони те роблять, – розповідає офіцер.
Як і будь яка справа, яка тільки розпочалась система територіальної оборони має ще багато недоліків. Як з комплектацією особовим складом так і матеріально-технічним забезпеченням. Та Олег Капішинський впевнений, з часом це буде дієвий та ефективний інструмент оборони та протидії агресії, з високомотивованим особовим складом, навченими командирами, новітньою технікою та озброєнням. І покладені на тероборону завдання виконуватиме з честю.
Сергій Зубатов