«Справжньою нашою національною трагедією було те, що діячі Центральної Ради, в руках котрих під ту пору опинився провід нацією, зовсім не хотіли відродження української військової сили, боялися його і всіми своїми силами цьому відродженню противилися»
(Сергій ШЕМЕТ, соратник М.Міхновського).
14-го жовтня в нинішньому році Україна відзначатиме не лише День українського козацтва та релігійне свято Покрови Пресвятої Богородиці. Цей день на державному рівні визнано нещодавно Днем захисту України — на честь вшанування звитяги героїв всіх часів, котрі боролись за Україну, віддали життя за неї. Саме 14 жовтня також вважається днем утворення Української Повстанської армії. Це свято козаків всіх поколінь, котрим випадала доля у запеклих боях боронити рідну землю від окупантів різних мастей і завжди їх покровителькою була Свята Покрова.
За півтора останніх року, після буремних подій в країні, кардинально змінилася психологія українських громадян стосовно сприйняття патріотизму і відродження національного духу у суспільстві. Якщо у світоглядах середніх і старших поколінь ці зміни не порушили основного стержня, то молодь, особливо учнівська, як чистий лист паперу, увібрала в себе кришталеві риси справжніх патріотів своєї держави, котрим невідомі інші інтерпретації ставлення до рідної землі, аніж щира і безмежна любов до неї і захоплення своїми родовими духовними і культурними багатствами. Наші діти сьогодні — це відроджена українська нація, яка зовсім по-іншому дивиться на світ і його майбутнє, вони чітко розрізняють головні цінності, зараховані до ряду святих.
Військова справа зацікавлює не лише хлопців, а й дівчат
Ще зовсім недавно такий предмет у школі, як військова підготовка, був зовсім непопулярним, усе належне оснащення для проведення уроків з часів 90-х було майже знищено, а там, де залишились площі для занять зі стрільби, вже немає чим стріляти.
Сьогодні ж серед учнів-старшокласників предмет «Захист Вітчизни» набув неабиякої ваги — хлопці з ентузіазмом і великою зацікавленістю виконують поставлені військкором завдання.
— Та й не лише хлопці захоплені уроками військової підготовки, — розповідає викладач предмету міської гімназії №3 Сергій Максименко. — Серед моїх учнів є й дві учениці, які вже вирішили вступати до військового вузу і написали заяви про відвідування уроків «Захисту Вітчизни» разом з хлопцями — це десятикласниці Вікторія Бондаренко та Валерія Демиденко.
Згідно з навчальною програмою, юнаки сьогодні вивчають розділи:
Збройні Сили України на захисті Вітчизни; міжнародне гуманітарне право; тактична підготовка; вогнева підготовка; статути Збройних Сил України; стройова підготовка; військова топографія; прикладна фізична та військово-медична підготовки; основи цивільного захисту. Дівчата — основи цивільного захисту; міжнародне гуманітарне право про захист цивільного населення; основи медичних знань і допомоги; перша медична допомога у надзвичайних ситуаціях; перша медична допомога хворим та догляд за ними.
Нова воєнна доктрина, новий підхід до патріотичного виховання
Сергій Максименко підтвердив те, що до його предмету в учнів справді є неабияке зацікавлення. В цьому році було прийнято нову Воєнну доктрину, затверджену РНБО, в якій прописано: саме Російська Федерація названа вoєнним прoтивникoм України, враховуючи висoку ймoвірність великoмасштабнoгo застoсування прoти України вoєннoї сили. Другою особливістю нової доктрини є відмoва від пoлітики пoзаблoкoвoсті та віднoвлення стратегічнoгo курсу на єврoатлантичну інтеграцію. Тож саме з цього навчального року військовій підготовці у школах приділено значну увагу на рівні держави, нині міністерства оборони та освіти і науки узгоджують спільні заходи з поліпшення навчального процесу в частині патріотичного виховання молоді і військової підготовки.
Потрібна нова база для ефективного засвоєння предмету
На території міської гімназії №3 ще з часів 90-х, відколи військова підготовка була занедбана у всіх навчальних закладах України, залишилося приміщення-клас, де зберігся навіть тир — дві колекторні труби довжиною 25 м. У класі ще нагадують про колишній пріоритетний предмет вкриті багатошаровим пилом застарілі стенди з наглядною інформацією. Взагалі приміщення вселяє повну ймовірність того, що його можна легко відновити та організувати тут справжню базу для занять з навчально-військової підготовки.
— Так, ми над цим уже плідно працюємо разом із працівниками методичного кабінету відділу освіти Шполянської райдержадміністрації та районною громадською організацією спілки воїнів АТО, — коментує районний військовий комісар Олександр Тіхонов. — Не виключено, що ми спільними зусиллями саме в міській гімназії організуємо навчальну базу для всіх старшокласників міста. За фінансової підтримки голови наглядової ради ГК «ЛНЗ» Дмитра Кравченка ми вже замовили в цей навчальний заклад 18 одиниць наочного матеріалу, рекомендованого Генштабом ЗСУ, — є задум запустити тут пілотний проект. Потрібно придбати і необхідну навчальну зброю для її освоєння, щоб діти могли навчитися зібрати і розібрати автомат, тренувалися в стрільбі.
Маємо сьогодні щільне полотно молодої відродженої нації
За словами Олександра Івано-вича, сьогодні все потрібно починати з нуля і важливо не втратити той дитячий запал і бажання гартувати в собі справжнього воїна-захисника та надалі мотивувати різним чином учнівську молодь освоювати військові навики. Адже хвиля патріотизму як ніколи сьогодні вплинула на юну спільноту. Практично, ми маємо сьогодні щільне полотно молодої відродженої нації, яка формуватиме незабаром новий лад в країні.
— У зоні АТО дуже контрастно відрізнялися представники покоління, котрим випало навчатися в школі 90-х. Саме тоді була зведена нанівець військова підготовка і це разюче вплинуло на їх менталітет і поведінку, позбавлену принаймні мізерних поривів до вишколу, — зазначає пан Тіхонов. — Тож архіважливо приділяти значну увагу патріотичному вихованню та вивченню азів військової справи з юних літ. Тоді й країна оздоровиться від тих елементів, котрі гальмують розвиток нашої держави за зразком передових країн світу.
Наталія СТОРЧАК (фото автора).
Занедбаний бліндаж цілком можливо відновити і перетворити у новітню базу для занять зі стрільби.