Замість інтернату — сімейний патронат

НА ЗАХИСТІ ПРАВ ДИТИНИ

29 лютого 2016 року Президент України Петро Порошенко підписав Закон України №936-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми», який був проголосований Верховною Радою 26 січня цього року.

Документ спрямований на удосконалення системи забезпечення прав дітей в Україні шляхом удосконалення механізмів та процедур прийняття рішень щодо захисту дитини за місцем її проживання, підтримки сімей з дітьми, які потрапили в складні життєві обставини, постраждали внаслідок воєнний дій чи збройних конфліктів.

Законом, зокрема, вносяться зміни до Сімейного кодексу щодо розвитку нової форми сімейного виховання дітей — це «сімейний патронат», що дозволить уникнути негативного для дитини досвіду інтернатного виховання та забезпечить її тимчасове проживання в умовах, максимально наближених до сімейних.

Коли буде впроваджено сімейний патронат на Шполянщині?

З цього приводу інформує читачів «Шполяночки+» начальник служби у справах дітей Шполянської райдержадміністрації Галина ГРИГОР’ЄВА:

— Поки що на території нашого району немає бази даних сімей, які бажають здійснювати патронат над дітьми, позбавленими батьківського піклування. Нині лише подається громадськості для ознайомлення проект постанови уряду, який передбачає проведення експерименту у три етапи:

- перший етап (з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року) — завершення формування нормативно-правової бази для забезпечення встановлення патронату над дитиною, здійснення організаційних заходів, підбір та підготовка патронатних вихователів, планування бюджетних коштів на оплату послуг зі здійснення патронату над дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя, створення не менше 50 сімей патронатних вихователів, забезпечення їх фінансування;

- другий етап (з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року) — створення та забезпечення діяльності не менше 500 сімей патронатних вихователів, відпрацювання технологій надання послуг з патронату над дитиною, механізму фінансування сімей патронатних вихователів;

- третій етап (з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року) — розширення мережі сімей патронатних вихователів, зменшення на 10% рівня інституалізації дітей, проведення аналізу результатів експерименту зі здійснення патронату над дитиною, розробка пропозицій щодо оптимізації мережі притулків для дітей та центрів соціально-психологічної реабілітації дітей.

Координація, методичне забезпечення та моніторинг проведення експерименту здійснюватиметься за участі Міжнародної організації «Партнерство кожній дитині». У рамках здійснення експерименту будуть розроблені програми підготовки кандидатів у патронатні вихователі, фахівців і спеціалістів закладів, установ і організацій, розробки державного стандарту з надання послуги патронату над дітьми.

Експеримент покликаний набути практику надання послуг зі здійснення патронату над дитиною для впровадження у державі. Починаючи з 2019 року, кошти на оплату послуг зі здійснення патронату над дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя передбачатимуться у відповідних місцевих бюджетах.

ДОВІДКА.

Запровадження сімейного патронату в Україні було розпочато Партнерством «Кожній дитині» ще у 2009 році в рамках соціального експерименту. Тоді спільно з органами місцевого самоврядування в м. Бровари Київської області було створено першу в Україні патронатну сім’ю, метою функціонування якої було негайне забезпечення права дитини, що опинилась у складних життєвих обставинах, на сімейне виховання на час подолання кризи або її підготовки до постійного влаштування в інші сімейні форми. У 2010 році до експерименту долучилось м. Біла Церква. У 2013 році проект «Сімейний патронат: запровадження кращих практик альтернативного догляду дітей, які тимчасово залишилися без батьківського піклування» реалізовувався Партнерством «Кожній дитині» в трьох пілотних територіях: м. Київ, м. Бровари та м. Біла Церква Київської області за підтримки Всесвітнього дитячого фонду (Швеція) та Міністерства соціальної політики України.

Завдяки виконаній роботі протягом останніх трьох років із 36 дітей, що знаходились під патронатом, жодна не потрапила до інтернатного закладу.