Україна єдина в світі славиться мужньою і життєлюбивою постаттю, ім’я якої «Запорожці»! Стосовно історії. Це українські козаки, які жили в пониззі Дніпра за порогами в XVI—XVІІІ століттях. Стосовно характеру. В цьому сенсі є знаменні слова про них геніального художника живописного пензля Іллі Рєпіна: «Ну и народец же! Голова кругом идет от их гама и шума, с ними нельзя расстаться. Весёлый народ, чертовский народ!», — писав Рєпін відомому російському критику Стасову.
Захоплення ними спонукало художника створити картину «Запорожці пишуть листа турецькому султану», яка зображена на поштовій марці №1378 і введена в обіг 190-тисячним тиражем 4 серпня 2014 року. Чуття геніального художника і людини, яка виросла в Україні, допомогло Рєпіну виразити в «Запорожцях» дух нації, її менталітет. А захват і повага, яку відчував він до цього лицарського народного ордену, втілилися в оригінальній багатофігурній композиції. Запорожці зображені в момент найвищого прояву їхнього життєлюбства і мужності.
Вже друге століття світ милується картиною-шедевром. Художнику допомагав незрівнянний знавець побуту і звичаїв запорозьких козаків Дмитро Яворницький, який консультував його, підбирав одяг і зброю, сам позував у ролі писаря. Легендарного листа запорожці писали султану тоді, коли їх кошовим отаманом був Іван Сірко. Він зображений у центрі картини, а позував у цій ролі відомий російський генерал М.І.Драгомиров.
«Ти — шайтан турецький, проклятого чорта брат і товариш, самого люцифера секретар! Який ти в чорта лицар? Чорт викидає, а твоє військо пожирає. Не будеш ти годен синів християнських під собою мати; твого війська ми не боїмося, землею і водою будем битися з тобою. Вавилонський ти кухар, македонський колесник, ієрусалимський броварник, олександрійський козолуп, Великого і Малого Єгипта свинар, вірменська свиня, татарський сагайдак, кам’янецький кат, подолянський злодіяка, самого гаспида внук і всього світу і підсвіту блазень, а нашого Бога дурень, свиняча морда, кобиляча с...а, різницький собака, нехрещений лоб, хай би взяв тебе чорт! Отак тобі козаки відказали, плюгавче! Негоден єси матері вірних християн! Числа не знаєм, бо календаря не маєм, місяць на небі, год у книзі, а день такий у нас, як у вас, поцілуй за теє с...у в нас!..».
Питання: чи насправді такий лист був надісланий турецькому султану? Встановлено, що відоме послання запорожців є витвором українського літературного середовища початку ХVІІ століття. Насправді існуюче дипломатичне листування козацьких зверхників з володарами інших країн, у тому числі й турецьким султаном, мало зовсім інший характер і ніколи не порушувало тогочасного етикету звернення до особи такого рівня.
Рєпін створив дві картини: перша, написана в 1878—1891 рр., належить Російському музею в Петербурзі, а друга, зображена на марці, була створена в 1889—1896 рр. і знаходиться в Харківському музеї.
Володимир КОВАЛЕНКО. с. Ярославка.