Чоловікам зі стажем не менше 35 років гарантується пенсія в розмірі не менш як 2 100 гривень. 35 років стажу дозволяє отримувати сьогодні пенсію в розмірі 35% від зарплати.
«Я народився в квітні 1956 року. При стажі 35 років отримав пенсію на рівні мінімальної. Продовжую працювати і зараз отримую 2 286 гривень. Колеги, які вийшли на пенсію пізніше за мене, при тій же зарплаті отримують пенсію вищу. А є ті, у кого і стажу менше, і зарплата менша, а пенсія – вища. Напрошується питання: де я можу оскаржити рішення Пенсійного фонду? Яка процедура?
І. Добров»
На запитання І. Доброва відповідає Сергій Коробкін, незалежний консультант napensii.ua.
Від чого залежить розрахунок пенсії?
На сьогодні розмір мінімальної пенсії за віком становить 1 769 гривень. При цьому чоловікам зі стажем не менше 35 років гарантується пенсія в розмірі не менш як 2 100 гривень. Взагалі 35 років стажу дозволяє отримувати сьогодні пенсію в розмірі 35% від зарплати. Це саме по собі небагато. При цьому формула розрахунку зарплати, яка враховується при призначенні пенсії, теж залишається несправедливою.
До слова, ті, хто йдуть на пенсію пізніше, можуть отримувати вищу пенсію. Це відбувається за рахунок того, що при розрахунку їхніх пенсій застосовується більш сучасний, тобто більш високий показник середньої зарплати по країні.
Нагадаємо, що при призначенні пенсії враховується, крім іншого, середня зарплата по країні за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Тобто, що пізніше рік виходу на пенсію, то вища пенсія. Ну, а в цілому розрахунок пенсії може залежати від безлічі показників: від стажу, від розміру зарплати і за який період вона була врахована, від часу виходу на пенсію, від права на різні надбавки і, врешті-решт, від виду пенсії.
Як нараховують працюючим пенсіонерам?
Важливо також і те, працює людина чи ні. Працюючим пенсіонерам, наприклад, не роблять перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму. Коли ви йшли на пенсію в квітні 2016 року, то при розрахунку пенсії враховувався прожитковий мінімум у розмірі 1 074 гривень. Якщо ви продовжуєте працювати, то цей прожитковий мінімум досі враховується при розрахунку. А пенсіонерам, які не працюють, сьогодні при розрахунку пенсії беруть прожитковий мінімум в розмірі 1 769 гривень. Вам же відповідний перерахунок пенсії зроблять тільки після звільнення з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого на дату звільнення.
Якщо ваші права порушені
Так чи інакше, ви ніколи не можете точно знати всіх відомостей, які містяться в пенсійній справі іншої людини, не кажучи вже про всі нюанси пенсійного законодавства. Але ви завжди вправі перевірити правильність розрахунку вашої пенсії, а також оскаржити дії або бездіяльність Пенсійного фонду у вищій інстанції.
У першу чергу Ви можете звернутися до Пенсійного фонду за місцем проживання – піти на особистий прийом або написати листа, на який вам за законом зобов'язані відповісти (як правило, не пізніше, ніж у місячний термін). При розгляді вашої скарги матеріали пенсійної справи перевірять. Якщо ви не довіряєте працівникам місцевого управління, то вже з їхньою письмовою відповіддю можна звернутися до обласного управління або до Пенсійного фонду України (м.Київ, вул. Бастіонна, 9). Врешті-решт можна подати позов до суду, якщо ви конкретно знаєте, де саме порушені ваші права.