Заробітчанський бум: чому досі нема Європи в Україні

Останні чотири роки, після Революції Гідності, українці масово стали працювати за кордоном, переважно — у Польщі, де стали однією з найпомітніших сил у польській економіці. У польській, а не українській, на жаль.

Поляки відмічають, що українські іммігранти позитивно впливають на стан системи польського соціального страхування, адже вони вносять у неї значні суми, — пише Gazeta Prawna. У 2017 році польські роботодавці подали 1,7 мільйона декларацій про намір працевлаштувати у себе українців. Кількість таких заяв у порівнянні з 2016 роком зросла більш ніж на третину. Натомість порівняно з 2014 роком збільшення склало 350 відсотків.

З 2018 року у Польщі набувають чинності нові правила працевлаштування іноземців. Зокрема, декларацію про намір працевлаштувати іноземця, які були безкоштовні, замінять платні дозволи на сезонні роботи, зокрема — рільництво, садівництво, роботу в туристичній та гастрономічній галузі.

Результати дослідження Київського інституту соціології свідчать, що 55% молоді має намір покинути країну. Українці виїжджають за кордон через відсутність можливості реалізувати себе і через дуже низьку зарплату.

Чи має намір влада України змінювати невтішну ситуацію, економічну політику? Щоб припинити масовий виїзд українців з країни, потрібно досягти високих зарплат і великої кількості робочих місць в Україні. Як це зробити? Будь-який студент економфаку відповість: запровадити дешеві кредити для бізнесу, державну підтримку для виходу на зовнішні ринки. Торгувати з іноземцями потрібно не сировиною, а готовою продукцією. Але в структурі імпорту-експорту насправді маємо негативний баланс — в Україну завозиться більше товарів, ніж продається за кордон. Це тягне за собою нестабільні ціни та нестабільну гривню, котрі прив’язані до долара. А щоб збалансувати курс, влада бере кредити в МВФ. А тоді що? Невже продати землю та знову піднімати пенсійний вік?

На жаль, у парламенті маємо повно лобістів імпорту, які добровільно не змінять ситуацію. Здається, так просто все, але водночас ніби нездійсненно.

Усі ж бо стежки причин негараздів ведуть до вищої влади. Наближаються і президентські, і парламентські вибори. Чи дозріло українське суспільство розрізняти зерно й полову, чи готове перекривати кисень паразитам у владі та припинити негативні тенденції в країні? Знову на нас чекає черговий іспит, від якого залежить наша доля.

Марія ОСИКА

А тим часом

НБУ заявляє, що еміграція з України посилиться в найближчі 2-3 роки

Трудова міграція з України продовжить зростати ще 2-3 роки, але почне знижуватися в середньостроковій перспективі. Про це директор департаменту монетарної політики і економічного аналізу Національного банку Сергій Ніколайчук заявив в інтерв'ю польському інформагентству Polska Agencja Prasowa Biznes, передає прес-служба НБУ.

«Вплив на потенційний ВВП досить високий, особливо з огляду на те, що виїжджають найбільш працездатні громадяни. Значна кількість — близько 70% — це чоловіки. У віковому розрізі близько 35% — це емігранти до 30 років, і це стало тенденцією. Ще кілька років тому чисельність молодих емігрантів була значно нижча, — додав представник НБУ.

Як повідомляла раніше «ЕП», у Польщі понад 300 тисяч українців платять внески до фонду соціального страхування — це найвищий показник в історії.

Нагадаємо, представники польської рекрутингової фірми стверджують, що після впровадження для України безвізового режиму, українські працівники в Польщі отримують більші зарплати.