Конфлікт у якому жителі житлового масиву колишнього цукрового заводу, лишились своїх городів, які вони обробляли протягом останніх 17 років, набуває обертів.
Як виявилось, городи розташовані на приватних земельних паях, власники яких мають відповідні державні акти, датовані 2001 роком.
В свою чергу, орендар паїв — СПОП «Відродження» має намір забрати ці землі в свій обробіток і вже розставив на полі мірильні стовпчики.
Аби врегулювати земельний конфлікт та захистити власні права, городники звернулися за допомогою до райдержадміністрації та міської ради.
Для вирішення земельного питання створили робочу групу
Минулого четверга на території комплексу «Спорт +», що в мікрорайоні колишнього цукрозаводу, зібралися близько сотні людей-городників, представники влади, власники паїв, а також керівники СПОП «Відродження» та ТОВ «Маяк-Агро».
Метою зборів, ініціатором яких став міський голова Сергій Кравченко, було врегулювання земельного конфлікту таким чином, щоб ані пайовики, ані городники не залишились ущемленими в своїх правах. Проблема не з простих — адже 17 років ніхто не здогадувався про такий курйоз. Крім того, люди, що утримують городи на цьому полі, переважно похилого віку, і перейти в інше місце фізично не зможуть, не маючи ані транспорту, ні належного здоров’я.
— Я усвідомлюю, що для більшості з вас, ці городи були єдиним джерелом прибутку. І я, так само як і ви, здивований, що невеличкі ділянки, які давали вам можливість у нинішніх надскладних умовах прогодуватись, знаходяться у власності пайовиків. Але ми не збираємось кидати вас на призволящще. Вважаю, що в ситуації, яка склалась, необхідно віднайти альтернативу для того, щоб ви й надалі могли займатись городництвом неподалік від власних будинків, − звернувся до шполян міський голова Сергій Кравченко.
У свою чергу директор СПОП «Відродження» Тетяна Ляшенко намагалась пояснити городникам, що закон на боці пайовиків, адже це їх приватна власність, а очолюване нею підприємство орендує ці паї, сплачуючи за них і орендну плату, і податки, при цьому не використовуючи ці земельні ділянки.
Люди ж не можуть збагнути, куди поділися домовленості, укладені у 90-х роках і які діяли до сьогоднішнього часу, адже за ними при розпаюванні земель, був здійснений обмін — це поле площею приблизно у 30 га було вирішено залишити для користування під городництво, а іншу земельну ділянку, що в районі напрямку села Скотареве, віддати під земельні паї. А вийшло, що під паї пішли обидва поля, а як же городи для людей?
Тимчасове вирішення проблеми запропонував керівник ТОВ «Маяк-Агро» та депутат Шполянської міської ради від ВО «Черкащани» Михайло Богач.
— Я добре розумію, як складно сьогодні жити в країні, в якій панує безробіття. Є люди, яким вдається виживати тільки за рахунок прибутку від городництва. Ми можемо довго розбиратись хто розумніший, хто хитріший, хто правильно зробив, а хто ні... Є юридичні колапси, є проблеми, але люди в цьому не винні і не мають страждати від цього.
ТОВ «Маяк-Агро» не орендує жодної ділянки землі, призначеної для резерву, із тих, що належали колишньому колгоспу «Маяк». Всі ці землі нині орендує сім’я Ляшенків. Якщо керівництву СПОП «Відродження», не зважаючи на це, не вистачає ще 20 гектарів землі, які потрібно забрати саме зараз, коли люди почали готуватись до посівної, то «Маяк-Агро» та група компаній ЛНЗ готові надати цьому підприємству земельну ділянку в обмін на те, аби вони не чіпали ті городи, які займають присутні тут люди. Передача землі здійснюватиметься на період, доки не вирішиться оцей юридичний колапс, а люди зможуть спокійно до обробити городи і зібрати врожай, — зазначив Михайло Богач.
Допомогти у врегулюванні цього вкрай непростого питання приїхав із Черкас і начальник відділу землеустрою Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Євген Коломієць. Він повідомив, що згідно з чинним законодавством можна обміняти приватні земельні ділянки, якщо на це дадуть згоду власники паїв.
У ході активного обговорення мер Шполи запропонував присутнім створити робочу групу, яка детально вивчить проблему та віднайде дієве вирішення земельного питання у найкоротші терміни. До складу групи увійшли працівники міськвиконкому, відділу Держземагентства у Шполянському районі, представники орендарів земельних паїв — СПОП «Відродження» та ТОВ «Маяк-Агро», а також представники городників, які задля захисту своїх прав об’єдналися у громадську спілку.
Замість пошуку компромісу — палки у колеса
Не дивлячись на те, що представники СПОП «Відродження» увійшли до робочої групи, де мали б разом із усіма шукати компромісне рішення, варіант із перенесенням земельного паю в інше місце їм одразу не сподобався. І, не чекаючи засідання робочої групи, вони на вихідних пішли по домівках городників несучи свою «правду».
А полягала вона в тому, що міський голова, мовляв, сам не знає, про що говорить, і законного механізму перенесення земельного паю не існує. Тому паї таки будуть розорані під поле, а городи варто перенести на інші ділянки, які СПОП пообіцяло зачистити від бур'янів, обробити та внести добрива.
Ошелешені такими несподіваними візитами та обурені незрозумілою пропозицією городники звернулися до міського голови — невже оце таке рішення винесла робоча група?
Сергій Кравченко одразу ж приїхав та заспокоїв людей — робоча група ще не виносила ніякого рішення і до її роботи «походи» представників СПОП «Відродження» не мають ніякого відношення.
Обмін ділянками як варіант вирішення конфлікту
Своє перше засідання робоча група провела у вівторок в приміщенні міської ради. Участь у засіданні взяв і голова Шполянської райдержадміністрації Володимир Потапенко. Він наголосив, що повністю солідарний із позицією керівництва міста: потрібно знайти ефективні шляхи врегулювання конфлікту, в результаті якого городи залишаться у людей, землі пайовиків буде законно перенесено на інше поле, а у орендарів не буде втрат через землі, за які вони сплачують орендну плату і податки, а фактично їх не використовують. Найголовніше, що потрібно для цього, — згода власників паїв на інше поле.
У тому, що обмін паями — це цілком законна процедура, запевнив членів робочої групи представник відділу Держземагентства Віталій Пуховський. У якості прикладу він навів обмін земельними паями у селі Лебедин. Досвід цього села та оформлена при обміні документація можуть слугувати зразком для вирішення ситуації із паями у Шполі. Тим більше, як виявилося сам власник паю — Сергій Лисенко — зовсім не проти такого обміну.
Втім, варіант, який влаштував би всіх, все одно не припав до душі представників СПОП.
— Хочу вам нагадати, що ми взяли перед людьми відповідальність за врегулювання цього земельного конфлікту на себе. І ми доведемо справу до кінця. Потрібно шукати рішення, а не заважати, — наголосив під час суперечок із представниками СПОП «Відродження» міський голова.
Врешті-решт, наприкінці засідання членами робочої групи було прийняте спільне рішення провести інвентаризацію земельних ділянок: визначити точну кількість користувачів городами та зайняту ними площу. Також було вирішено до наступного засідання робочої групи детально вивчити механізм та етапи можливого обміну земельних ділянок.
Наступне зібрання робочої групи відбудеться вже в понеділок.
Наталія СТОРЧАК (фото автора).