17 грудня 2021 року набрав чинності наказ Міноборони №133. Ним затверджено перелік галузей і професій за якими працюючі жінки мають перебувати на військовому обліку.
Згідно з наказом, взяттю на облік підлягатимуть жінки, що мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України. Також враховуватиметься придатність до проходження військової служби за станом здоров’я та віком (до 60 років).
До переліку увійшли 35 галузей господарської діяльності та сотні різноманітних професій – від громадського харчування до видавництва та поліграфії. Завдяки цьому на військовому обліку мають перебувати як керівництво підприємств зазначених галузей, так і співробітниці робочих професій та спеціалісти.
Контролювати процес взяття жінок на військовий облік мають роботодавці. В разі невиконання цього зобов’язання їх штрафуватимуть на суму від 5100 до 8500 грн.
Саму працівницю, що ухилятиметься від військового обліку очікуватиме штраф від 850 до 1710 грн.
Тож, віднині роботодавцям доведеться перевіряти наявність документів про перебування на військовому обліку не лише в чоловіків, а і в жінок, якщо вони працевлаштовуються на посаду (професію) яка є в Переліку. Жінок, які вже працюють на цих посадах, роботодавець має повідомити про їхній обов’язок стати на військовий облік.
Подробиці та перелік документів, необхідних для взяття на облік, варто уточнювати у Центрах комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації (колишніх військоматах).
Головнокомандувач ЗСУ каже, що військовий облік для жінок не передбачає обов’язкового призову або мобілізації в Збройні сили. За його словами, готується порядок взяття на військовий облік, щоб більшість процедур можна було реалізувати дистанційно.
«Протягом наступного року всі процедури будуть відкалібровані таким чином, щоб для наших співгромадян, чиї спеціальності є у переліку для військового обліку, та їхнім працедавцям процес постановки на облік був максимально комфортним», —зазначив головнокомандувач ЗСУ.
Також він анонсував затвердження перехідної норми щодо зборів військовозобов’язаних. Згідно з цією нормою, жінки за власним бажанням будуть вирушати на навчання.
За його словами, взяття на військовий облік жінок необхідне для того, щоб армія знала, які в Україні є фахівці і кого можна долучити до оборони країни у крайньому випадку.
«Це також крок назустріч жінкам, які бажають проходити військову службу у Збройних силах України, щоб уникнути зайвих процедур під час обіймання посади за своєю спеціальністю», — підсумував він.