У нинішні непрості часи для суспільства актуальним, звичайно, є налагодження державної системи саме в частині підвищення добробуту кожного українця — збільшення кількості робочих місць, значне підвищення заробітної плати, купівельної спроможності, створення сприятливих умов для тих громадян, які прагнуть розвивати свою власну справу. Такої України чекаємо вже чверть віку, однак сходу сонця досі передує суцільна темінь. Але не про це йшла мова у розмові кореспондента «Шполяночки+» з начальником відділу культури і туризму Шполянської райдержадміністрації Анатолієм ЛОЗОВИМ. Тема стосувалася планів і намірів місцевої влади у кризовий час щодо утримання галузі культури в районі.
— Анатолію Івановичу, чи відображається складна ситуація в державі на фінансуванні галузі культури Шполянщини?
— Скажу так — жодна криза не завадить енергійним ентузіастам утримувати високі позиції у сфері культури і духовності. Людям це потрібно, бо без пісні, мистецтва і творчості втрачається сенс життя навіть при достатку фінансів. Це розуміють керівники нашого району і приділяють галузі достатньо уваги. Поряд з тим, що постійно збирається ресурс для допомоги фронту, розвитку економіки, оновлення інфраструктури населених пунктів, не залишаються поза увагою заклади культури та творчі колективи. Якщо йдеться про організацію заходів, виступи наших митців на обласних чи всеукраїнських конкурсах, — відразу акумулюються кошти для успішного їх проведення і з бюджетних коштів, і з коштів меценатів.
— На що вистачає передбачених коштів у бюджеті для закладів культури?
— Грошей багато не буває ніколи, тож, звичайно, що хотілося б мати їх більше для культури. Але завдяки чіткій позиції районного і міського керівництва, сільських голів і небайдужих підприємців — соціальних партнерів, вдається реалізовувати навіть неможливе. У всіх населених пунктах будинки культури і клуби ремонтуються — проводять капітальні та косметичні ремонти, осучаснюють фасади, встановлюють нові вікна та двері. Як бачите — оновлено фасад районного будинку культури і це радує око кожного шполянина і гостей міста. Крім того, задум відновити приміщення клубу у Веселому Куті не залишився тільки у проекті — із сільського бюджету буде виділено 200 тис. грн. для початку його реалізації, бо головне — підкріпляти мрію дією, а ресурси знаходяться в процесі. Це такий закон життя. Нічого не можна зробити там, де нічого не хочуть, не вживають жодних заходів, а тільки скаржаться. Також у Кавунівці 85 тис. сільських бюджетних гривень освоюється для ремонту в клубі, продовжуються розпочаті торік ремонти у Іскренському будинку культури. Після завершення ремонту СБК в Лебедині розпочато ремонт у клубі, де вже замінено 23 вікна. Нинішнього року розпочнеться довгоочікуваний ремонт Буртівського сільського будинку культури. Загалом нині ремонтуються 18 закладів культури в районі, в тому числі — розширюється історико-краєзнавчий музей. І насамперед результати позитивні в тих селах, де оптимістично налаштовані сільські голови і депутати сільських рад, які розуміють значимість осередків культури для громади і приводять їх у більш ніж належний стан. І, користуючись нагодою, я дякую сільським головам, соціальним партнерам і всім небайдужим людям, які в цей скрутний для країни час все ж знаходять можливості допомагати закладам культури на селі.
— А над чим потрібно ще працювати, окрім ремонтів приміщень?
— Глобальним завданням є монтувати системи опалення у закладах культури, бо, на жаль, взимку працівники і аматори не мають можливості повноцінно проводити свою роботу, не можна проводити масові заходи, репетиції.
Нині лише у Лип’янці та Матусові будинки культури опалюються. Також потребуємо придбання нових музичних інструментів, оргтехніки, сценічних костюмів та взуття для артистів. Це завдання на перспективу, бо наші митці заслуговують на найкращі умови для роботи. Куди не поїдуть себе зарекомендувати — скрізь найкращі.
— Що плануєте робити із недобудованим комплексом «Географічний центр України»?
— Вже погоджено із управлінням капітального будівництва Черкаської облдержадміністрації передачу цього об’єкту на баланс району. Так вчинити радили і члени Громадської ради при райдержадміністрації і це підтримується в силу того, що за цією територією потрібно встановити контроль, охорону, думати над подальшим її облаштуванням, бо вже спритні невідомі поклали око на плитку та бордюри. У роки правління минулої влади з цим комплексом «гралися», не розуміючи його справжньої ролі у державній політиці. Це об’єднуючий фактор, духовний символ, серце України, де повинні бути зібрані в органічний колаж всі наші економічні і духовні надбання. Це ще одне завдання на майбутнє — проявити себе у спроможності створити на цьому місці туристичну родзинку, надати їй ваги і привабливості. Тому обов’язково будуватимемо плани в цій частині, і я переконаний, що найближчим часом всі разом громадою ми зуміємо створити омріяний комплекс.
— До яких заходів готуєтесь нині?
— Користуючись нагодою, хочу сповістити земляків про ювілейний вечір Сигнаївського духового оркестру, який відбудеться 3 червня о 15.00 у Шполі — в кіноконцертному залі «Космос», запрошуються всі бажаючі.
Наступного дня, 4 червня, такий захід о 14.00 відбудеться у Сигнаївському СБК. Готуємося також до просвітницького фестивалю «Товмацький курінь», який відбудеться 24-25 червня у Товмачі на честь повстанських отаманів Холодного Яру Івана Лютого-Лютенка та Чорного Ворона. Також запрошуємо всіх взяти в ньому участь. Потім не менш значима дата нас очікує — 25-річчя незалежності України. Хочеться, щоб ці свята єднали нашу громаду, а праця працівників культури належно була поцінована.
Розмовляла Наталія ДАВИДЕНКО.