Минулого понеділка закінчилася відпустка бійця-добровольця батальйону Національної гвардії імені Генерала Кульчицького, сільського голови села Товмач Сергія КОВАЛЯ.
— Ситуація на сході нині є дуже тривожною, за даними української розвідки росіяни знову посилюють свою військову присутність на кордонах з Україною. Тому перебувати вдома просто несила, знову відбуваю на передню лінію оборони, — каже Сергій Коваль, від’їжджаючи за кермом бойової машини, котра належить батальйону Нацгвардії ім. Генерала Кульчицького. Її придбали для бійців волонтери із м. Костопіль. За день до цього Сергій Валентинович пройшов злагодження у військовій частині Нацгвардії, що у столиці.
За ті місяці, проведені на війні, Сергій Коваль, як сам вважає, став жорсткішим. Зрозумів, що треба більше цінувати життя і сім'ю. При собі носить на фронті гранату, щоб не взяли в полон. Бо з нацгвардійцями у полоні не розмовляють, а знущаються і катують.
Розповідаючи про війну, пан Сергій не стримує свого відвертого незадоволення тим, що відбувається в країні, дії керівництва держави йому більш ніж не імпонують. Але бити ворога готовий до останнього.
— Коли відходили з Дебальцевого, кидали одяг і їжу, а листівки і обереги забирали — то найдорожче. Було таке, що бойовики знаходили малюнки дітей в окопах, а там же номери телефонів часто пишуть. І ці виродки дзвонили, погрожували, — розказує Сергій Валентинович.
— Які основні враження від Донбасу?
— Дивують і вражають всуціль радянські ¬назви скрізь — селище Красний Пахар, вулиці — Леніна, Комінтерну, Пролетарська. На шкільному подвір’ї — пам'ятник Козаченку, на якому написано «Проживав у селі Клинове. У 1930-х роках збирав посилено хліб шахтарям і робітникам. Був розстріляний куркулями, коли йшов додому з комсомольських зборів». У школі стенди — колективізація, Радянський Союз. Живуть дуже бідно, села страшні. Хата розвалена, тину нема, двоє зубів у роті й кричать: «Россия!».
— То тамтешнє населення хоче й досі до Росії?
— Вони були за Росію, коли йшли на референдум, але їх обдурили. Немає того солодкого життя, на яке сподівалися. Тепер не знають взагалі, куди хочуть. Ми стояли на блокпосту, приходить місцевий: «Вы — бандеровцы. Что тут стоите? От кого защищаете?». Запитую, які дивляться канали? — «Новороссия». Слухають «Козацкое радио». Говорять зневажливо з нашими хлопцями. Здають усі позиції. Ще не встигли виїхати — вже працюють міномети. Під час обстрілу двох поранило. Звернулися до нас. Надавали їм допомогу, а до мене жінка підбігла і кричить «Зачем вы сюда пришли?». Кажу: «Це ж наша земля, Україна. Прийшов сюди, щоб до мене додому не дійшли, щоб мої діти в підвалі не сиділи». Тут було чотири «швидкі», а зараз — жодної. Де діли? Віддали деенерівцям.
Є там патріоти, але їх мало. Людей треба переконати, щоб протестували проти ДНР і ЛНР так, як піднімалися проти України. Щоб виганяли найманців і так званих козаків. Плачуться, що нема зарплат, пенсій, світла, голодують. Треба, щоб зрозуміли — ніхто їм платити не буде. А так розказують, що Путін добрий, Росія — хороша.
— Чому з такими мужніми захисниками-патріотами, які нині протистоять окупантові, досі не розбито ворога і не святкуємо перемогу?
— Некомпетентні керівники — перша проблема. Ніхто не відповідає ні за Іловайськ, ні за Донецький аеропорт, ні за Савур-Могилу, Краснопартизанськ, Дебальцеве. Жоден генерал. А загинули тисячі хлопців. Три дні перед перемир'ям росіяни били з усього, з чого можна. А наша артилерія мовчала. А якби артилерія допомогла, то не так багато жертв було б.
Друге: не було планового виводу з Дебальцевого. Виводити почали, коли перші хлопці побігли — стріляти не було чим, а їх відрізали від своїх. Йшли полями дві доби, попадали під обстріли своїх, поранені замерзали.
Третє: стільки техніки на складах, а нам її не дають. У нас не було жодного БТРу. Аваков пообіцяв три БТРи, вони не прийшли.
Вважаю, що потрібен воєнний стан. Тоді буде один штаб, відповідатиме одна людина, не крастимуть, або крастимуть значно менше. Головнокомандувач мовчить, а крайнього не знайти — «валять» один на одного.
— Який настрій сьогодні у фронтовиків?
— Злі на цю владу. Думали, щось зміниться. Чому не позакривали російські банки, магазини, ресторани? Зайдіть у будь-який супермаркет, на заправку — на першому стелажі продають російські «Снікерс», «Марс», «Орбіт». Ми їх купуємо, а за ці гроші наших дітей убивають. Ніхто не відповів за розстріл Небесної сотні. Хабарники працюють, а коли їх арештовують, то за кілька днів відпускають під заставу. Немає бажання і наміру дати нам зброю, танки, залити бетоном бліндажі, щоб людей не вбивало. На жаль, продовжують працювати старі схеми — відкати, кумівство. Треба змінювати систему.
— Чи братимете участь у міс- цевих виборах?
— Обов’язково! Громадсько- політичної діяльності не полишу, бо ніхто, крім нас самих, нічого не змінить для нас на краще життя.
Цього дня Сергія проводжав у зону АТО його бойовий побратим — голова Шполянської спілки учасників АТО Віктор Савчук, який нині організовує приміщення для центру надання допомоги воїнам АТО та їх родинам, у чому активно йому сприяє районна партійна організація ВО «Черкащани».
— Питань, що хвилюють сьогодні цю категорію громадян, надзвичайно багато, але ми все робитимемо для того, щоб ніхто з них не залишився наодинці з цими проблемами, — обіцяє Віктор Васильович. А своєму товаришу бажає в дорогу лише удачі і охорони Божої. Нехай повертається живим, адже на нього чекають дружина, четверо дітей, громада Товмача та велика кількість друзів зі всієї Шполянщини.
Наталія СТОРЧАК (фото автора).
20 серпня 2015, 21:06