15 тисяч доларів і жіноча сукня – як чоловіки намагаються виїхати за кордон і що про це каже закон

Питання виїзду чоловіків призовного віку за кордон нині чи не одне з найобговорюваніших. Про нього пишуть, розповідають, пишуть петиції. А найбільш підприємливі обіцяють «порішати» на «офіційному рівні». Так у новинах і з’являються історії про переодягнених  у жінок чоловіків, 36-річних «пасажирів» у бебі-боксах та «багатодітних» по документах татусів. Але закон чітко трактує: на період воєнного стану виїзд чоловіків віком від 18 до 60 років в Україні заборонений, за винятком певних категорій. Різні «фахівці» та юристи активно роздають пояснення, посилаючись на Конституцію, та розповідають, що за законом ми маємо дуже багато прав. Права маємо. Але маємо і війну. Кому з чоловіків офіційно дозволено їхати за кордон та на чому найчастіше попадаються «ухилянти» – розбиралася «Шполяночка+».

Чому виїзд заборонено

Статтею 33 Конституції закріплено право кожного, хто на законних підставах перебуває на території України, вільно залишати її територію, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Однак це право може обмежуватися в умовах воєнного або надзвичайного стану.

В Україні воєнний стан ввели 24 лютого 2022 року. Тому деякі права нині обмежено. Це стосується і виїзду чоловіків віком від 18 до 60 років за кордон. Їх можуть в будь-який момент викликати до військкомату або мобілізувати. 

Хто та на скільки може виїхати законно?

Офіційно виїжджати за кордон можуть ті, хто не підпадає під мобілізацію.

Зокрема:

заброньовані особи (право на бронювання працівників мають держоргани та комерційні підприємства — постачальники ЗСУ);

особи з інвалідністю або тимчасово непридатні до служби через стан здоров'я;

батьки трьох і більше дітей віком до 18 років;

ті, хто самостійно виховує дітей віком до 18 років;

ті, хто виховує дитину з інвалідністю до 18 років;

зайняті доглядом за хворим родичем;

народні депутати;

працівники органів військового управління;

студенти іноземних навчальних закладів;

працівники ЗВО із вченим званням або ступенем;

ті, чиї близькі загинули під час АТО, та ін.

Найреальніша можливість виїхати за кордон — отримати відстрочку від призову з навчання. У цьому випадку до територіального центру комплектування подаються документи, що підтверджують факт вступу та необхідність виїзду на навчання — запрошення від навчального закладу чи контракт.

Також є й інші винятки. Так, Кабінет міністрів дозволив із 1 вересня виїжджати за кордон чоловікам, які працюють в експортоорієнтованих компаніях. Про це повідомила віцепрем'єр-міністр – міністр економіки Юлія Свириденко у ефірі телемарафону.

«Великий запит експортоорієнтованого бізнесу мати змогу виїжджати за кордон. Ми на Кабміні ухвалили рішення про те, що з 1 вересня бізнес, який платить офіційно заробітну плату, не має заборгованості з податків та зборів перед бюджетом, у якого середня зарплата не менше 20 тисяч гривень – 10% від штатної чисельності, але не більше десяти осіб матимуть змогу виїжджати на строк до семи днів, за заявкою роботодавця», – повідомила Свириденко.

За її словами, важливо, щоб бізнес мав можливість брати участь у міжнародних заходах та підписував ділові контракти.

Раніше Кабмін дозволив виїжджати за кордон  працівникам підприємств залізничного транспорту, спортсменам, далекобійникам та водіям, які перевозять медичні вантажі та гуманітарну допомогу.

А якщо немає військового досвіду?

Відповідаючи на петицію, де було прохання зняти обмеження щодо виїзду за кордон для чоловіків 18–60 років без військового досвіду та обмежено придатних до служби, президент України Володимир Зеленський зазначив, що «відповідно до статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності держави є справою всього Українського народу».

За статтею 65 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України.

Із 4 лютого 2022 року проводиться загальна мобілізація. При цьому комплектування ЗСУ та інших військових формувань здійснюється також і військовозобов’язаними, які не мають військового досвіду та раніше не проходили службу, але пройшли підготовку в навчальних центрах, полігонах, кафедрах підготовки та підвищення кваліфікації тощо.

Ті ж, хто перебуває у запасі і не призвані на військову службу або не залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації, можуть бути відповідно до закону залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер.

Як робити НЕ треба

У Держприкордонслужбі зазначають: попри те, що спроба незаконного перетину державного кордону карається в адміністративному порядку, чимало «ухилянтів» та їхніх помічників вдаються до супутніх кримінальних правопорушень.

Понад 4 тисячі з цих порушників зупинені прикордонниками поза пунктами пропуску. Решта намагалися схитрувати на паспортному контролі. 

«Були чоловіки, які вдавали жінок, інші намагалися заховатися у транспорті, один навіть у бейбі-бокс закрився. Чимало хитрунів купували підроблені документи про наявність у них чи їхніх дітей різних болячок, поховання дружин чи народження дітей, був навіть чоловік, якого, згідно із записом в документі, комісували через важкі пологи. Непоодинокими були і банальні спроби підкупу», – зазначили у відомстві. 

Повідомляється, що з початку повномасштабної війни зафіксовано близько 210 спроб підкупу прикордонників, які відмовилися від хабарів на загальну суму понад 3,5 млн грн. У ДПСУ нагадують, що підкуп посадової особи – це кримінальне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 369 Кримінального кодексу.

«Варто зауважити, що неодноразово ухилянти ставали жертвами криміналітету. Деякі з них поплатилися чималими коштами, а були й такі, хто гинули в річках і горах під час спроб порушення кордону», – додали у Дежприкордонсдужбі.

Інтернет «облетів» випадок, коли на кордоні з Молдовою виявили 36-річного чоловіка, який сховався у бебі-боксі в автомобілі своєї дружини. Викрили незвичайного «пасажира» прикордонники у пункті пропуску «Росошани».

А ще ховалися між валізами у багажниках, накривалися матрацами, купували гідрокостюми чи човни, щоб через Дністер потрапити до Молдови. Бігли через «зеленку» та пропонували хабарі прикордонникам, але все одно попалися, — йдеться у сюжеті ТСН.

«Підробляли довідки про навчання, довідки про непридатність про проходження військової служби, довідки про інвалідність, виготовляли підроблене свідоцтво про народження, ставали «багатодітними батьками», — зазначають у  штабі Західного регіонального управління Держприкордонслужби.

Викрити ділків непросто, кажуть прикордонники. Хоча пропозиціями незаконного переправлення через кордон рясніє Інтернет, але справи шифрують дані, уникають безпосередньої зустрічі, документи передають через камери зберігання. І їхні послуги не з дешевих.

«Я отримав свідоцтво про смерть своєї дружини вартістю 50 тисяч гривень через телеграм-канал», — каже один із затриманих.

Це найдешевші розцінки. Оперативники кажуть, що зараз вартість фіктивних документів для незаконного перетину кордону може сягати 15 тисяч доларів. І все ж таки вдається вийти і на організаторів схеми, і на їх клієнтів. Півтори сотні викритих вже одержали вироки, за іншими триває досудове розслідування. Найбільше покарання за організацію незаконного перетину кордону – до 9 років ув'язнення.

Коли заборону скасують?

Відповідаючи на ті ж петиції, Зеленський заявив про плани скасувати обмеження на виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років без військового досвіду та обмежено придатних до служби лише після скасування воєнного стану.

Ще у травні Зеленський заявив, що не розуміє, до кого звернена петиція про скасування заборони виїзду чоловіків з території України – до нього чи до батьків загиблих воїнів. 

«Сьогодні від 50 до 100 осіб у нас можуть гинути на найскладнішому напрямку, сході, вони захищають нашу державу та незалежність… Тому коли звертаються до мене з петицією, щоб наші чоловіки могли поїхати, гадаю, це не зовсім до мене петиція», – сказав він.

Підготував Сергій Зубатов