22 березня — Сорок святих

Двадцять другого березня — день Великомучеників Севастійських, день Сорока мучеників, Сорок Святих або день Усіх Святих, у народі «Сороки».

Цього дня вшановують пам'ять Сорока Севастійських мучеників. Історія цього церковного свята бере початок у 320 році, за часів правління давньоримського імператора Лікінія, який був жорстким противником християнської віри. 40 святих, які були кращою дружиною римської армії, вірили в Ісуса Христа і відмовлялися від пожертвувань язичницьким богам. За свою віру вони були віддані страшній страті: у лютий холод воїнів роздягнули і залишили на всю ніч у крижаному озері. Після того, як вони не здалися і не зрадили своєї віри, їм перебили ноги і спалили, а останки кинули у воду. Через три дні Сорок мучеників з'явилися уві сні блаженному Петру, який і віддав похованню їхні останки.

- Пам'ять 40 мучеників належить до найшанованіших свят. У день їх пам'яті полегшується суворість Великого посту.
- Добрі господині цього дня печуть сорок булок із медом у формі пташок. Вірили, що саме на Сорок святих з вирію повертаються пернаті — сорок різних порід.
- На Сорок святих у давнину кожна господиня мала пекти пироги, пампушки чи інше печиво: пекли сорок пампушок або пирогів з капустою, квасолею, сушнею.
- 22 березня на службі в храмах жінки моляться за повернення додому чоловіків із далеких доріг.

НАРОДНІ ПРИКМЕТИ:
- Коли хмарно і мороз, то скоро буде тепло і можна сіяти.
- Дружно тане сніг — до активної повені й буйних трав.
- Якщо в цей день тепло, стільки ж днів утримаєть-ся погожа погода, якщо навпаки — бути морозу 40 днів.
- Якщо на Сорок святих буде мороз і сніг розтане від сонця — буде врожай на кавуни.
- Яка погода на Сорок святих, така буде й у Петрівку.
- Якщо на Сорок святих сонце в колах, то влітку буде відмінний урожай.
- Сороки і галки прилітають в цей день — до тепла.
- Якщо на Сорок святих опади і мало сонця — не буде весняної повені, влітку не очікується тривалих зливневих дощів, а осінь видасться сухою та погідною.