СВЯТА ЗГІДНО З ГРАФІКОМ

(Закінчення. Початок в попередньому номері).
— Усе залежить від потреб, схильностей, інтересів і, звісно, можливостей людини, — розповідає черкаський психолог Ярослав Косяк. — Якщо працівник має «сидячу» монотонну роботу, то під час відпочинку радять «відірватися» від дивану, грати в рухливі ігри, подорожувати, загалом — відпочивати активно. Якщо ж діяльність людини пов’язана з важкою фізичною роботою, то можна просто «повалятися» на морському березі, читати чи слухати музику. У будь-якому випадку, варто займатися тим, що до душі. Проте, якщо у колективі несприятливий психологічний мікроклімат, то вдало самореалізуватися працівник не зможе навіть після якісного відпочинку. Тут важливо постійно слідкувати за тим, щоб атмосфера у колективі була робочою та доброзичливою, адже багато в чому саме це визначає ефективність, швидкість та якість виконання завдань.

«Бонуси»: економічні та моральні
Слід зауважити, що додаткові вихідні чи скорочені робочі дні можуть стати дієвим бонусом, що спонукає працювати краще і швидше. Цікавий експеримент по оптимізації робочого часу провела Фінляндія, де замість одної 8-ми годинної робочої зміни запровадили дві 6-годинні. Це збільшило зайнятість населення, зменшило робоче навантаження та покращило продуктивність праці. І хоч таким чином кількість робочого часу зменшилась на 20—25%, проте зарплата робітників знизилась всього на 7%. Експеримент також допоміг продовжити роботу різноманітних установ, зменшити черги та покращити якість надання послуг. Знизилась і кількість прогулів — особисті справи працівники встигали вирішувати в неробочий час.

Ще одним безсумнівним плюсом тривалих вихідних на свята є активний «шопінг» напередодні. За даними Укр-держстату товарообіг у грудні стабільно перевищує показники листопада на 10—15%. Ці гроші йдуть в економіку, а отже, призводять до її пожвавлення. Крім того, продаж новорічних товарів та сувенірів забезпечує прибутком цілу низку середніх і малих підприємців, а отже — забезпечує робочі місця та розвиток малого бізнесу.

Інна ЛІСОВА. (Матеріал підготовлений у межах інформаційної кампанії «Сильніші разом!»)