28 листопада починається Різдвяний піст

  28 листопада (15 листопада за старим стилем) починається Різдвяний піст, який ще називають Пилипів, бо він починається наступного  дня після святкування пам’яті святого апостола Пилипа.

   Мета посту — приготувати віруючих до зустрічі одного з головних свят Церкви — Різдва Господа нашого Ісуса Христа. Різдвяний піст триває сорок днів.

  Різдвяний піст 2017-2018 року, як і інші багатоденні пости, йде корінням в глибокий час давнього християнства. Однак і в наші дні істинно віруючі православні християни продовжують тримати заповіт, даний Богу і собі, і дотримуються Різдвяного посту всі сорок днів.

  Різдвяний піст встановлений на честь підготовки до одного з найвеличніших свят усього християнства – Різдва Христового. Піст охоплює всі сорок днів до великого релігійного свята, який з задоволенням відзначають навіть невіруючі люди. Оскільки Різдво не є перехідним церковним святом, то і терміни Різдвяного посту, який так тісно з ним пов'язаний, теж залишаються незмінні кожного року.

  Різдвяний піст бере свій початок 28 листопада і завершується після появи першої зірки на зимовому небосхилі 6 січня, у Святвечір. Починаючи з цього дня, всі істинно віруючі православні християни повинні дотримуватися деяких правил, які регламентуються Церквою. Знову веселитися і їсти улюблені продукти можна на Різдво Христове, тобто 7 січня.

Історія встановлення

  Виникнення Різдвяного посту, як і багатьох інших багатоденних християнських постів, сягає в глибину давніх часів, описаних у Новому Заповіті. Так, є підтвердження того, що з IV століття нашої ери святитель Амвросій Медіоланський, єпископ святий Філастрій, блаженний Аврелій Августин згадують у своїх працях піст, який передує Різдву. А через століття в своєму творінні Лев Великий також писав про Різдвяний піст.

  Перший час християни тримали Різдвяний піст всього сім днів, тиждень до свята. Так тривало до 1166 року, коли православний патріарх константинопольській церкві перервав цю традицію, внісши певні корективи в календар свят і постів Православної Церкви. З тих пір терміни обмеження в їжі та розвагах значно розширилися, і піст стали тримати сорок днів.

  Різдвяний піст має й другу назву – його називають Пилипів піст або Пилипівки. Таку назву піст отримав у зв'язку з тим, що останній день перед Різдвяним постом припадає  якраз на Пилипів день, який за новим стилем 27 листопада. Якщо ж скоромний день буде випадати на середу або п'ятницю, то його відзначать на день раніше, тобто, 26 листопада.

Календар харчування по днях

  Для зручності піст ділять на три етапи, відповідно, Різдвяний піст 2017-2018 року випаде у такому вигляді:

  Перший етап – з 28 листопада 2017 року по 19 грудня 2017 року.

  Другий етап – з 20 грудня 2017 року по 1 січня 2018 року.

  Третій етап – з 2 січня 2018 року по 6 січня 2018 року.

  Кожен із трьох етапів Різдвяного посту відрізняється своїми заборонами і дозволеним  в їжі.

Перший етап Різдвяного посту

  Перша частина підготовки свого тіла і своєї душі до Різдва вважається найбільш щадним, оскільки багато чого з забороненого в інший час посту на стадії першого етапу дозволяється куштувати.

  По середах і п'ятницях, тобто 29 листопада, 1,6,8, 13 і 15 грудня 2017 року, дозволено лише сухоїдіння (вживання в їжу страви без термічної обробки і без олії). Можна їсти хліб, овочі і фрукти.

  По понеділках дозволяється підкріплюватися гарячою їжею, проте, без додавання рослинної  олії та масла . Це означає, що 4,11 і 18 грудня 2017 року їжу можна піддавати термічній обробці – їсти гарячі каші, приготовані на пару овочі і навіть борошняні вироби, якщо вони спечені без масла, яєць та інших заборонених в піст продуктів.

  В інші дні можна додавати в своє пісне меню рибу, як морську, так і річкову. При цьому рибу можна відварювати або готувати на пару, смажити на сковороді або запікати у духовці або печі. Для приготування риби дозволено додавання олії. На гарнір в такі дні добре підійдуть овочі, каші і гриби.

  По суботах і неділях Церква дозволяє вживати червоне вино в помірних кількостях.

  4 грудня Православна Церква і всі віруючі православні християни відзначають велике свято – Введення Пресвятої Богородиці у храм. Не залежно від того, на який день тижня випадає свято, цю дату дозволено зазначити гарячою їжею з додаванням масла рослинного походження, також можна їсти рибу і випити трохи вина. У 2017 році 4 грудня припадає на понеділок.

Другий етап Різдвяного посту

  По середах і п'ятницях, як і раніше, дотримуються сухоїдіння – це 20,22,27 і 29 грудня 2017 року.

  У понеділок, тобто 25 грудня 2017 року, також дозволена лише гаряча їжа без рослинної  олії  або масла.

  Недаремно другий етап Різдвяного посту суворіший за перший – по вівторках і четвергах їсти рибу вже не можна – на столі має бути гаряча їжа з олією. Це можуть бути каші з соусом або поливкою з овочів, паштети з грибів, овочі на пару або відварні, супи і пироги без використання яєць і вершкового масла.

  Вихідні, на щастя, залишаються незмінними, як і раніше, можна вживати в їжу рибні страви у всіх варіаціях. Вино в малих кількостях також дозволено в ці дні.

Третій етап Різдвяного посту

  Третя і завершальна частина сорокаденного посту наказує дотримуватися сухоїдіння вже три дні на тиждень – по понеділках, середах і п'ятницях. Суворого посту слід дотримуватися 3 і 5 січня 2018 року.

  У вівторок і четвер, а також у вихідні дні, дозволено додати до мізерного пісного меню ароматну гарячу їжу, приправлену малою кількістю олії. Якщо раніше можна було пити червоне вино у вихідні дні посту, то в останні дні перед світлим Різдвом Христовим цього робити вже не можна. Втім, будь-який алкоголь знаходиться на третьому етапі Різдвяного посту під суворою забороною.

  6 січня – Святвечір. В день перед найбільшим християнським святом у 2018 році дозволено їсти гарячу їжу з додаванням олії. Традиції Православної Церкви наказують також ставити на стіл у цей день сочиво – спеціальна страва на Святвечір, представляє собою варену крупу з медом, горіхами, шматочками солодких фруктів.

  Перш ніж приступити до посту, потрібно з усією відповідальністю прийняти розуміння того, що піст, по суті своїй, не є лише обмеженням у їжі, тією ж дієтою. Сутність християнського посту лежить набагато глибше – справжнє заспокоєння душі і тіла пов'язане з молитвами, щиросердним каяттям, уникненням мирських пристрастей і пороків повсякденного життя, утриманням від створення злого, щирим прощенням образ, винятком непотрібних розваг, що відволікають і відвертають віруючу людину від Всевишнього.